Війна Росії проти України — другий день. Головні події 25 лютого
24 лютого Росія оголосила війну Україні. Напад на країну продовжився 25 лютого і триває досі. За перший день війни загинули 137 українців, ще 316 поранені — це дані по військовослужбовцям від президента Володимира Зеленського. В ООН назвали кількість жертв серед цивільних — загинули як мінімум 25 людей. Ще понад 100 отримали поранення. Однак ці дані в ООН називають заниженими.
За підсумками минулої ночі та першої половини 25 лютого Заборона випустила два великих матеріали зі стислою хронологією подій: перший, другий. Також ми намагаємося оперативно інформувати про найважливіші новини на нашому сайті та в Телеграмі.
Військові дії
Скакун Віталій Володимирович, матрос, інженер окремого батальйону морської піхоти, загинув, обороняючи Кримський перешийок від окупанта, повідомляє телеграм-канал «Оперативний ЗСУ». Щоби зупинити просування колони російських танків, Скакун визвався підірвати автомобільний міст у Генічеську Херсонської області, але не встиг залишити замінований мост до вибуху.
«Командування морської піхоти буде клопотати перед вищим командуванням про присвоєння матросу Скакуну Віталію Володимировичу державної нагороди», — говориться у повідомленні.
В одне з приміщень дитячого будинку у місті Ворзель Київської області влучили уламки від, ймовірно, систем залпового вогню «Град», які окупанти використовували під час ведення бойових дій в столиці, повідомила генеральна прокурорка України Ірина Венедиктова. На той час в будівлі перебували 50 дітей, однак ніхто не постраждав — вони разом із працівниками дитбудинку перебували в інших приміщеннях. Наразі їх намагаються евакуювати з постраждалої території, оскільки ані бомбосховища, ані підвальних приміщень у будівлі немає.
Читати більше новин в TelegramМісто Охтирка на Сумщині втретє за сьогодні обстріляли з систем залпового огня «Ураган», повідомляє голова Сумської обласної військової адміністрації Дмитро Живицький. Снаряди потрапили в жилий масив, бомбосховища, дитячий садок. «Кількість поранених і загиблих не знаємо, є важко поранені діти», — розповів Живицький.
У Міністерстві інфраструктури України повідомили, що російські війська обстріляли два іноземні судна біля чорноморського порту «Південний», що в місті Южне на Одещщині. О 12:25 ракета потрапила в корму судна «NAMURA QUEEN» під прапором Панами, яке прямувало до порту під завантаження зерна. На кораблі сталася пожежа, на допомогу екіпажу направили рятівний буксир.
А за 12 миль від порту корабель Російської Федерації підбив бункеровщик «MILLENNIUM SPIRIT», який ішов під прапором Молдови. Зв‘язку з судном наразі немає. За інформацією молдавського видання Ziarul de Garda, всі члени екіпажу корабля — громадяни Росії. Вони залишили судно в рятівних жилетах. На самому кораблі сталася пожежа, обладнання та рятівні шлюпки були знищені.
Мер Києва Віталій Кличко повідомив, що на Оболоні через наїзд російського танку на приватне авто постраждав цивільний — чоловік похилого віку. Наразі він перебуває в реанімації в лікарні швидкої допомоги. Стан постраждалого — важкий.
«Місто вступило в фазу оборони. Зараз в деяких районах столиці лунають постріли і вибухи. Українські військові знешкоджують диверсійні групи росіян. Ми повинні втримати столицю, яку ворог хоче поставити на коліна та знищити!» — також заявив Кличко.
За інформацією заступниці міністра оборони України Ганни Маляр, з початку повномасштабної війни Росії на території України війська окупанта отримали наступні втрати:
- танків до 80;
- бойових броньованих машин різних типів 516;
- літаків 10;
- гелікоптерів 7;
- особового складу 2800.
У Генштабі ЗСУ повідомляють, що станом на 13:00 на Київщині найбільш складними залишаються напрямки Буча — Гостомель — Ірпінь: «Російські окупаційні війська намагаються прорватися останні 4 години. У Бучі вдалося зупинити пересування колони військової техніки, супротивник покинув техніку та відступив». Наступ в напрямку Києва відбувається і з боку Полісся — на окремих напрямках противник вводить другі ешелони угруповань.
Водночас додаткові підрозділі висуваються і в напрямку Скадовську Херсонської області.
На постах моніторингу Зони відчуження Чорнобильської АЕС фіксують зростання потужності гамма-випромінювання, повідомляє Телеграм-канал Верховної Ради України з посиланням на Державне спеціалізоване підприємство Екоцентр.
«До цього призвело пересування російської важкої техніки по забрудненій радіонуклідами території. В результаті підіймається пилюка, яка підвищує радіаційний фон. Цей пил осяде також на колесах та траках техніки й частково буде винесений за межі Зони відчуження. Радіоактивного пилу надихаються і сам вороги, вивозячи його в легенях та на слизових оболонках, звідки змити вже майже неможливо», — пояснили в Держагентстві.
Водночас стан ядерних установок та інших об’єкта ЧАЕС — без змін.
Підрозділи Об’єднаних сил зупинили просування противника та зберегли свої позиції. Міст через річку Сіверський Донець в районі Щастя на Луганщині зруйновано. Підрозділи морської піхоти закріпились на правому березі річки Кальміус. Інші підрозділи механізованих частин закріпились на визначених рубежах по лінії зіткнення.
Внаслідок обстрілу залізничної станції «Куп’янськ» на Харківщині поранення отримали двоє провідників «Укрзалізниці». Одного залізничника поранено в живіт, іншого — в ногу. Наразі вони перебувають у лікарні міста, стан постраждалих стабільний.
У Чернігові горить будівля місцевого представництва Служби безпеки України, куди прилетіли дві ракети. Попередньо жертв і постраждалих немає.
Окупанти прорвали оборону переправи до Херсону, повідомили у Херсонській облдержадміністрації. «Закликаємо зберігати спокій та не піддаватись паніці. Керівництвом області докладається максимум зусиль для підтримання правопорядку та збереження людських життів», — заявив голова ХОГА Генадій Лагута.
Реакція влади
Президент України Володимир Зеленський у своєму черговому зверненні закликав лідера Кремля Володимира Путіна сісти за стіл переговорів. Він також звернувся до міжнародної спільноти: «Як збираєтеся захищати себе, коли так повільно допомагаєте нам в Україні? — заявив він. — Вимагайте також від своїх урядів, щоб Україна отримала більше – більше фінансової, більше військової допомоги. Бо ця допомога – це допомога вам».
Увечері Зеленський опублікував у своєму Телеграм-каналі відео, зняте біля будівлі Офісу президента на вулиці Банковій у Києві. У кадрі президент разом з головою ОП Андрієм Єрмаком, головою фракції «Слуга народу» у ВРУ Давідом Арахамією та радиником керівника ОП Михайлом Подоляком. Відео піписане: «Ми тут. Ми в Києві. Ми захищаємо Україну🇺🇦»
Допомога
З 25 лютого Київський міський центр крові працюватиме цілодобово — щоденно з 8:00 до 18:00 працюватимуть пункти прийому донорів, а у нічну зміну фахівці перероблятимуть кров та її компоненти.
Працюватимуть 2 пункти забору крові за адресами:
- вул. Максима Берлинського, 12 (з 8.00 — 18.00) телефон: 093-199-34-16
- вул. Петра Запорожця, 26 (з 8.00 — 18.00) телефон: 093-158-47-55
Стати донором може будь-який дієздатний громадянин України віком від 18 років, який пройшов відповідне медичне обстеження і в якого немає протипоказань, визначених Міністерством охорони здоров’я України.
Кіберполіція створила спеціальний бот в Телеграмі для повідомлень про мітки, які окупанти лишають на дорогах — @ukraine_avanger_bot Фотографії міток та їх геолокацію можна надсилати в чат бота, а потім вони потраплять до єдиної бази на Google Maps.
Укрзалізниця продовжує евакуацію мирних мешканців. Інформацію про поїзди публікуємо на офіційних у Telegram та Facebook. «Пріоритет під час посадки до поїздів надається дітям та жінкам. Будьте готові оперативно прибути на залізничний вокзал свого населеного пункту», — повідомляють у компанії.
У Телеграмі зявився канал «Не наші», куди можна скидати дані про переміщення військової техніки окупанта на території України.
«Мета даного інструменту у швидкому зборі інформації про час, місце, координати, фото, відео, чисельність загарбників, які напали на нашу землю, обстрілюють наші міста та села, вбивають нас. Інформація одразу буде направлена до державних установ України для прийняття оперативних рішень», — пояснюють творці каналу.
Як передати інформацію в канал, читайте тут.
У КМДА повідомляють, що мешканці столиці привозять до Кінологічного центру поліції Києва поранених під час обстрілів собак. Кінологи надають постраждалим тваринам необхідну ветеринарну допомогу.
Ось низка порад для власників домашніх тварин, які вимушені залишати свої домівки:
- подбайте про достатню кількість корму та переноску для тварини;
- наклейте на нашийник наліпку з вашими контактними даними;
- за можливості віддайте домашнього улюбленця на деякий час знайомим, які зможуть прихистити улюбленця;
- якщо у вас немає власного авто, попросіть друзів чи знайомих перевезти тварину у безпечне місце.
У Львові запровадили комендантську годину — з 22:00 до 6:00. Для пересування у нічний час будуть потрібні спеціальні перепустки, які можуть отримати працівники військових адміністрацій та об‘єктів критичної інфраструктури. Перелік таких осіб формують в ОДА та РДА.
Міжнародні реакції
Європейський Союз: ЄС запроваджує персональні санкції проти президента Росії Володимира Путіна на очільника МЗС РФ Сергія Лаврова.
Рада Європи: членство Росії у Раді Європи призупинено.
Євробачення: організатори пісенного конкурсу заборонили Росії цьогоріч брати в ньому участь.
Росія: за словами речника Кремля Дмитра Пєскова, Росія готова відправити в Мінск делегацію для переговорів з Україною. До складу делегації можуть увійти представники Міністерств оборони на закордонних справ Росії, а також працівники адміністрації президента.
Франція: влада країни передасть Україні військову техніку та фінансову допомогу в 300 мільйонів євро.
Польща: країна закриває повітряний простір над своєю територією для російських авіакомпаній.
Чехія: як і в Польщі, влада Чехії заборонила польоти над країною для Росії.
Швеція: влада країни надає Україні військово-технічну та гуманітарну допомогу. «Дякую пані Прем’єр-міністру Швеції [Магдалені Андерссон] за дієву підтримку. Будуємо антипутінську коаліцію разом!» — написав у Твіттері президент України Володимир Зеленський.
Ірландія: країна скасувала візовий режим з Україною.
Естонія: відправить Україні додаткову військову допомогу у вигляді протитанкових ракет Javelin та зенітних боєприпасів. А також 25 тисяч упаковок сухих продуктів, медичне обладнання, особисте спорядження, боєприпаси.
Читати більше новин в Telegram