'
Читаєте зараз
Війна Росії проти України: що відбулося в ніч на 25 лютого

Війна Росії проти України: що відбулося в ніч на 25 лютого

Polina Vernyhor

24 лютого Росія оголосила війну Україні. За перший день війни загинули 137 українців, ще 316 поранені. Міністр охорони здоровʼя України Віктор Ляшко розповів, що росіяни обстрілюють лікарні, що грубо порушує Женевську конвенцію. Заборона зібрала основні події минулого вечора та ночі, які ви могли пропустити. 

Ми випустили два великих матеріали зі стислою хронологією першого дня війни: перший, другий. Також ми намагаємося оперативно інформувати про найважливіші новини на нашому сайті та в Телеграмі.

Військові дії

Увечері окупанти взяли під контроль Чорнобильську АЕС та полонили її працівників. 

Упродовж дня окупанти знищили на території України шість мостів: Шестовицький у Чернігівській області, Залізничний у Славутичі Київської області, Комарин у Чернігівській області, міст до Старомар’ївки Донецької області та два мости у Старогеніченському районі Херсонської області. Загалом ДСНС зафіксувала 392 обстріли у різних регіонах. 

У Сновську Чернігівської області, за даними радника міністра внутрішніх справ Антона Геращенка, заглох російський танк. Місцеві жителі витягли звідти танкістів та взяли їх у полон, а сам танк підпалили.

Читати більше новин в Telegram

На острові Зміїний у Чорному морі йшли запеклі бої — через обстріли бойовиків з корабельних озброєнь та бойової авіації там не залишилося жодної вцілілої будівлі. Згодом звʼязок із островом зник. Зеленський у своїй промові повідомив, що всі 13 прикордонників, які обороняли Зміїний, загинули. 

Також запеклі бої велися в Гостомелі, в аеропорту «Антонов». В якийсь момент він навіть перейшов під контроль окупантів. Але в результаті усі атаки вдалося відбити і Гостомель звільнили від російських солдат.

У Сумській області росіяни розбили свої табори. Місцеві говорять, що силовики зупинилися в Токарях, в районі Косівщини, та в Нижній Сироватці Сумського району.

Підрозділи забезпечення в Охтирці зупинили черговий наступ противника та двічі відбили його наступ.

Угруповання Військово-Морських Сил ЗС України продовжує бойові дії в південно-західній частині Чорного моря. Українські військові обороняють пункти базування та порти Одеси, Південного, Очакова, Чорноморська.

Натомість повітряні Сили ЗС України уночі відбивали повітряні удари росіян. Крім того було нанесено удари по колонах окупаційних військ в районі Нова Збур’ївка та Нова Каховка на Херсонщині та в місті Куп’янськ на Харківщині.

Угруповання об’єднаних сил на території Донецької та Луганської областей за результатом бойових дій на окремих напрямках відновили положення по передньому краю. В смузі відповідальності окремих підрозділів противник намагається вклинитися в бойові порядки наших військ на глибину взводних опорних пунктів.

Станом на 03:40 на Сумщині тривали бої за обласний центр. «Ворожа техніка вийшла у напрямку Києва. Багато ворожої техніки пройшли транзитом повз Суми у західному напрямку. Виїзд у напрямку Києва відкриті, але на дорогах вже стоять російські блокпости», — заявив голова Сумської ОДА Дмитро Живицький. Регіон перейшов в режим військово-цивільної адміністрації. Там оголосили повну мобілізацію та просять місцевих приготувати особисту зброю і робити коктейлі Молотова.

В столиці о 04:20 завдяки українському ПВО був збитий літальний апарат. Він упав в Дарницькому районі, на житловий будинок за адресою вулиця Кошиця, 7А. За попередніми даними троє людей отримали поранення, одна людина – у важкому стані. На місці працюють аварійно-рятувальні служби. Будинок горить, є загроза руйнування. Евакуйовано близько 150 людей.

Також фрагмент літака спричинив пожежу у приватному житловому будинку по вулиці Садова, 54 у Києві.

В цей же час ворог здійснив напад на прикордонний підрозділ «Приморський Посад» в Запорізькій області. Внаслідок атаки серед прикордонників є  загиблі та поранені.

Збройні сили України нав’язали бій російським танкам, що йдуть на Київ, в районі селища Іванків, що у 80-ти кілометрах від столиці. Військові підірвали міст, щоб зупинити колонну. 

В Сумах та на Харківщині тривають бої.

Станом на 6 ранку, за даними Генштабу ЗСУ, мішенню повітряного удару окупантів стали підрозділі в районі Кропивницького на Кіровоградщині. Крім того суттєву активність ворожих вертольотів зафіксували в районі Вилкового на Одещині та Тирасполя — столиці невизнаної Придністровської республіки у Молдові.

Десантно-штурмові війська ЗСУ ведуть бойові дії в районі селищ Димер та Іванків, що під Києвом — туди просунулася велика кількість броньованої техніки противника. Українські військові зупинили переважаючі сили ворога на рубежі річки Тетерів, що впадає у Київське водосховище. Однак міст через річку був зруйнований.

У Києві, Львові та Чернігові близько 7 ранку почали звучати попереджувальні сирени. В КМДА заявили, що це не навчальна тривога — над столицею зафіксували повітряну загрозу.

У Романівці — житловому кварталі Ірпеня, що в 20 кілометрах від Києва — зруйнували міст, аби не пропустити російську армію. Виїзд до Києва через Новоірпенську трасу наразі недоступний.

Реакція влади

Президент України Володимир Зеленський підписав укази щодо створення на базі обласних держадміністрацій військових адміністрацій та загальної мобілізації населення. У Державній прикордонній службі оголосили, що не випускатимуть з країни чоловіків віком від 18 до 60 років. Ця заборона діятиме на період воєнного стану. 

Крім цього майже на всій території України запровадили комендантську годину:

Київ та Київська область з 22:00 — до 7:00

Дніпропетровьска область з 22:00 — до 6:00

Черкаська область з 22:00 — до 6:00

Вінницька область з 22:00 — до 7:00

Житомирська область з 22:00 — до 6:00

Запорізька область з 22:00 — до 6:00

Миколаївська область з 22:00 — до 6:00

Одеська область, Березівський район та м. Арциз з 22:00 — до 5:00

Полтавська область з 22:00 — до 6:00

Рівненська область з 22:00 — до 6:00

Харківська область з 22:00 — до 6:00

Черкаська область з 22:00 — до 6:00

Чернігівська область з 22:00 — до 6:00

У Мінцифрі заявили, що деякі документи у «Дії» будуть недоступні з міркувань безпеки. Служби нацбезпеки відключають усі держреєстри, доки ситуація в Україні не стабілізується — це потрібно, щоб дані українців були в безпеці.

Допомога

За словами заступниці міністра оборони Гани Маляр, до Києва завезли додаткову зброю для тих хто хоче долучитися до тероборони. 

​​Для тих, хто може прийняти у себе людей і тих, хто шукає притулок, створили ініціативу на Львівщині — Центр кооперації для всіх українців  Можна заповнити дві форми: для тих, хто може розмістити людей, яким потрібен притулок, та тих, хто шукає дах над головою

Угруповання хакерів Anonymous оголосило Росії «кібервійну» «Коллектив Anonymous офіційно веде кібервійну проти російського уряду», — говориться у їх повідомленні.

Крім того, хакери заявили, що беруть на себе відповідальність за кібер-атаку на телеканалі RT.  На даний момент на російськомовну версію сайту неможливо потрапити.

Міжнародні реакції

Велика Британія: Премʼєр-міністр Великої Британії Борис Джонс оголосив про нові санкції проти російської авіакомпанії «Аерофлот» — їй заборонено літати у країну. Також на території країни повністю заморозили активи великих російських банків, зокрема й ВТБ. Також російським компаніям заборонять залучати фінансування на ринках Британії. Окремо додатково введуть санкції проти компаній «Ростеха». Джонсон заявив, що нині Велика Британія готує пакет санкцій проти Білорусі.

Росія: у багатьох великих містах країни відбулися антивоєнні акції протесту, учасників яких одразу почали затримувати. За даними російського правозахисного проєкту «ОВД-Инфо», по всій Росії на антивоєнних акціях затримали понад 1,7 тисяч людей.

Польща: країна відкрила кордони для біженців з України. Водночас там готують потяг, щоб евакуйовувати поранених з території України, а у 120 медзакладах готують місця для них. Також Польща виділяє близько 1 мільярд доларів термінової допомоги.

Латвія та Чехія: обидві країни припинили видавати візи росіянам. «Зважаючи на агресію Росії в Україні, я прийняв рішення відкликати посла Латвії в Росії для консультацій, а також призупинити видачу латвійських віз громадянам Російської Федерації, за винятком випадків, пов’язаних з особливими гуманітарними міркуваннями», — написав у Twitter глава МЗС Латвії Едгар Ринкевич.

Франція надасть Україні 300 мільйонів євро допомоги та військову техніку.

Світовий банк готовий надати негайну підтримку уряду України. «Ми готуємо варіанти такої підтримки, включаючи швидке фінансування», — цитує сайт організації президента Девіда Малпасса.

Європейський Союз погодив пакет нових санкцій, які «будуть мати масштабні наслідки для економіки РФ та російських еліт». Санкції запроваджуються у фінансовому та енергетично секторах, транспортній сфері, експортному контролі та у візовій політиці.

Турція: Київ офіційно запросив Анкару обмежити для військових кораблів Росії прохід через протоки Босфор та Дарданелли, розповів очільник МЗС Турції Мевлют Чавушоглу.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій