'
Читаєте зараз
Війна ризикує стати масштабною: Ізраїлю загрожує набагато більша небезпека, ніж ХАМАС

Війна ризикує стати масштабною: Ізраїлю загрожує набагато більша небезпека, ніж ХАМАС

Yevheniia Kostina
  • Удар ХАМАС 7 жовтня 2023 року міг мати на меті зірвати прискорені переговори за посередництва США щодо нормалізації відносин між Саудівською Аравією та Ізраїлем. Іран вважає ці переговори дуже загрозливими для себе.
  • Єгипет, який намагається виступити посередником у конфлікті, попередив Ізраїль, що наземне вторгнення в сектор Гази спричинить військову відповідь з боку Хезболли, відкривши другий фронт.
  • Іран попередив, що якщо зазнає нападу Ізраїлю, то відповість ракетними ударами по Ізраїлю з Лівану, Ємену, Сирії та самого Ірану. 

Ліванська терористична організація Хезболла та її покровитель Іран становлять найбільшу безпосередню загрозу перетворення нової війни Ізраїлю та ХАМАС у ширшу та набагато більш згубну регіональну катастрофу, яка позначиться на усьому світові.

Заборона розповідає про війну ізраїльтян з терористами на сході.


Іран підтримує ХАМАС та інших терористів

Протягом останніх двох років ХАМАС утримувався від військових операцій проти Ізраїлю, навіть коли інша ісламістська збройна група, що базується в Газі, відома як Ісламський Джихад, здійснила серію власних нападів або ракетних атак. Як виявилося, це була стратегічна хитрість: публічно слабшати (економічно та ідеологічно), але водночас готувати масштабну воєнну операцію, про яку не знали навіть в самій ХАМАС, не кажучи вже про ізраїльську та іноземні розвідки, пише Reuters із посиланням на джерела в усіх сторонах конфлікту.

До цього може бути причетний Іран, який багато років підтримує терористичні організації. І хоча на екстреному засіданні ООН Тегеран відкинув звинувачення, історія вперто каже про інше. Широкий план КВІР [Корпус вартових ісламської революції] полягає у створенні багатофронтової загрози, яка може задушити Ізраїль з усіх боків: Хезболла й Народний фронт звільнення Палестини на півночі та Палестинський ісламський джихад і ХАМАС — у Газі та на Західному березі.

Дим після авіаудару Ізраїлю в секторі Газа 9 жовтня 2023 року. Фото Мустафи Хассони/Агентство Anadolu через Getty Images

Після початку переговорів, стверджує The Wall Street Journal, лідер КВІР Ісмаїл Каані почав координацію між кількома збройними формуваннями, що оточують Ізраїль. У квітні під час зустрічі в Лівані ХАМАС вперше почав більш тісно співпрацювати з іншими групами, такими як Хезболла, Ісламських джихад. 

Читати більше новин в Telegram

Представники цих груп зустрічалися з лідерами сил Кудс [одна з п’яти гілок КВІР] принаймні раз на два тижні в Лівані з серпня, щоб обговорити атаку на Ізраїль. «Операція такого масштабу могла статися лише після місяців планування і не сталася б без координації з Іраном. Хамас, як і Хезболла, не приймає одноосібних рішень про вступ у війну без попередньої чіткої згоди Ірану», — каже директорка Близькосхідного інституту SOAS Лондонського університету Ліна Хатіб. 

Спираючись на мирні угоди з Єгиптом і Йорданією, розширення зв’язків Ізраїлю з арабськими державами Перської затоки могло б створити ланцюг американських союзників, що зв’яже три ключові точки світової торгівлі — Суецький канал, Ормузьку протоку та Баб-ель-Мандеб, який з’єднує Червоне море та Аравійське. І це дуже погана новина для Ірану.

Хезболла: хто це такі і що можуть

Хезболла («Партія Бога») була заснована в 1982 році Революційною гвардією Ірану. Її основними цілями були експорт Ісламської революції в Ірані та боротьба із ізраїльськими силами, які вторглися до Лівану під час громадянської війни в Лівані (1975-1990 року). Військову операцію Ізраїль спрямував на ліквідацію присутності Організації визволення Палестини (ОВП) у країні, але також призвела до окупації частини південного Лівану. Операція активізувала шиїтські громади на півдні, які вважали себе опором ізраїльській агресії. Хезболла об’єдналася з Тегераном і завербувала своїх членів із ліванських мусульман-шиїтів. 

https://www.youtube.com/live/Ygjna2xLo_A?si=DYo08MyFfWiQoX43

Після виходу Ізраїлю у 2000 році та завершення громадянської війни Хезболла за підтримки Ірану взяла на себе роль головного ворога Ізраїлю в Лівані. Втім, вплив виходить далеко за межі Лівану. Група має тісні зв’язки з іншими підтримуваними Іраном угрупованнями в регіоні, включаючи палестинські групи, такі як ХАМАС та Ісламський джихад. 

Хезболла стверджує, що її ракети можуть досягти всіх частин Ізраїлю. Накопичити величезний арсенал ракет, снарядів та іншої зброї допомогли іранці та сирійці.

«Остання війна Ізраїлю та Хезболли у 2006 році була випадковістю, якої не хотіла жодна зі сторін, але вона все одно сталася. Після тієї війни Хезболла дійшла висновку, що її операції не мали бажаного ефекту, оскільки їм бракувало точності та масштабу — сьогодні, завдяки Ірану, вони володіють і тим, і іншим. І тоді Ізраїль дійшов висновку, що його операції не мали бажаного ефекту, доки вони не розширили правила ведення бойових дій, включивши військові цілі, які були захищені серед цивільного населення. Враховуючи обидва ці висновки, слід очікувати, що наступна війна Ізраїлю та Хезболли розгорнеться особливо швидко, зі значними жертвами з обох сторін», — вважає старший директор Близькосхідних програм Атлантичної ради Вільям Векслер, який був заступником помічника міністра оборони США з питань спеціальних операцій і боротьби з тероризмом.

Раніше Заборона розповідала про ескалацію багаторічної війни Ізраїля з терористами в квітні 2023 року. Тоді Тель-Авів випробували на стійкість та перевіряли слабкі точки в безпеці. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій