'

Війна в Іраку 20 років по тому: як це відбувалося і чим скінчилося. Показуємо в фотографіях того часу

PAVLO BISHKO

20 років тому армія США та коаліційні війська вторглися до Іраку для повалення диктатури Саддама Хусейна. Тодішній президент США Джордж Буш і його адміністрація заявляли перед міжнародною спільнотою, що Хусейн буцімто переховує зброю масового знищення. У 2003 році американська громадськість, досі перебуваючи під впливом терактів 11 вересня 2001 року, у своїй більшості підтримувала цю війну. Проте після повалення режиму в Іраку та публічної страти Хусейна коаліція не виявила зброї масового знищення. Згодом комісія з питань зброї масового знищення визнала це одним із найбільших провалів розвідки в новітній історії.

За понад 8 років військової операції в Іраку загинуло більш як 100 тисяч цивільних, щонайменше 4480 американських військових, а на війну американський уряд витратив 725 мільярдів доларів.

Заборона зібрала найважливіші факти з війни в Іраку у фотографіях.


На початку лютого 2003 року, за місяць до повномасштабного вторгнення в Ірак, держсекретар США Колін Павелл під час промови перед Радою Безпеки ООН продемонстрував буцімто ампулу з сибірською виразкою, яка начебто свідчила про існування в Іраку програми з виготовлення зброї масового знищення. 

Вже після завершення військової операції, наприкінці 2011 року, Павелл визнав свій виступ помилкою і сказав, що завжди шкодуватиме про це. 

Коли війна в Іраку стала неминучою, у США та всьому світі відбулися масові антивоєнні демонстрації. 

17 березня президент Джордж Буш заявив, що Саддам Хусейн має залишити Ірак протягом двох діб. Після того, як цей термін минув, ввечері 19 березня 2003 року Буш оголосив про початок вторгнення. 

Війна почалася з масованого авіаудару по Багдаду 20 березня 2003 року. За ним послідувало повномасштабне вторгнення в країну за підтримки армії Великої Британії.

Після кількох тижнів боїв американські війська захопили Багдад, таким чином завершивши правління Саддама Хусейна. 

У травні 2003 року Джордж Буш оголосив про завершення місії в Іраку, але війна на цьому не закінчилася. В країні діяв повстанський рух і продовжувалося міжконфесійне насилля. 

У грудні 2003 року американські військові спіймали Саддама Хусейна, якого згодом засудили через злочини проти людяності і публічно стратили в 2006 році. 

У 2008 році новообраний президент США Барак Обама заявив про майбутнє виведення військового контингенту з Іраку. В грудні 2011 року американські війська покинули країну.

Проте насильство продовжувало потрясати дестабілізовану країну. У квітні 2013 року з’явилося терористичне угрупування ІДІЛ, що захопило частину Іраку та Сирії.

За умовами партнерства між США та Іраком, сьогодні на території країни дислокується 2500 американських військових. 

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій