'
Читаєте зараз
Візовий бан: які держави обмежили в’їзд росіянам

Візовий бан: які держави обмежили в’їзд росіянам

Markiian Oliiarnyk
Паспорт РФ
  • Деякі країни-союзниці України фактично одразу ж після вторгнення припинили пускати до себе громадян РФ.
  • На рівні ЄС анулювання російських віз потенційно може увійти до санкційного пакета проти країни-агресорки.
  • Питання візового бану розглядають не лише у Європі, а й на інших континентах, зокрема в Канаді та Японії.

Країни одна за одною зупиняють видачу віз та посвідок на проживання для росіян. Одними з перших повну заборону ввели Латвія, Чехія, Литва та Естонія. Кілька держав залишили тільки окремі категорії віз, а деякі суттєво збільшили термін розгляд заявок.

Заборона розповідає про зупинення видачі віз для людей з паспортом агресора.


В’їзд для громадян РФ заборонено: список країн

Після початку повномасштабного вторгнення в Україну деякі держави заборонили або суттєво ускладнили пересування для росіян.

Першою це зробила Латвія ще 24 лютого 2022 року, заблокувала видачу нових туристичних проїзних документів, а вже з 4 серпня повністю призупинила прийом заявок на візи та посвідки на проживання. 

Латвія також має переглянути вже видані документи на постійне проживання (ВНП) та візи, а потім анулювати їх тим, хто підтримує агресію Кремля. 

Читати більше новин в Telegram

«Торгівля попередніми урядами посвідками на проживання, їхня невиправдана щедрість у видачі посвідок росіянам, за якою ховалися лише корисливі інтереси деяких політичних бізнесменів, створили ризики безпеки та сприяли двомовності. Настав час провести ревізію наслідків цієї невдалої і небезпечної політики», — заявив президент держави Егіл Левітс.

У Чехії припинили видачу віз та інших проїзних документів з 25 лютого, залишивши таку можливість лише для кількох категорій. Норма застосовується і до білорусів. 

Винятками є:

  • гуманітарні візи (наприклад, для шукачів політичного притулку);
  • продовження дозволів на проживання для росіян та білорусів, що жили у Чехії до 24 лютого 2022 року;
  • короткострокові візи для членів родин громадян Чехії або інших країн ЄС;
  • окремий дозвіл в інтересах держави від МЗС Чехії;
  • посвідки на проживання, якщо заявник є членом сім’ї іноземця, який живе у країні;
  • заявки для дітей, якщо один з батьків живе у Чеській Республіці.

Однією з перших підтримала бан Литва. Так, туристичні візи росіянам перестали видавати повністю — їх навіть не розглядають. У якості виключення залишили гуманітарні та дозволи на членів сімей громадян Євросоюзу і тих, хто має документально підтверджене литовське походження.

Естонська влада оголосила про припинення видачі туристичних віз 10 березня. Виключення — відвідування родичів, що живуть у країні, а також гуманітарні цілі.

Чітких термінів дії заборони не визначили, але за словами тодішньої міністерки закордонних справ Естонії Еви-Марії Лійметс (2021-2022), обмеження не знімуть, доки не буде припинено агресію Росії в Україні.

Крім того, з 18 серпня країна офіційно припиняє впускати росіян із шенгенськими візами.

Винятки:

  • працівники дипломатичних представництв в Естонії та члени їхніх сімей;
  • люди, що займаються міжнародними вантажними та пасажирськими перевезеннями;
  • ті, хто має особливі дозволи на вільне пересування у ЄС;
  • гуманітарні візи.

Це рішення стосується лише документів, виданих Естонією, і не застосовується до тих, що видані іншими країнами Шенгенської зони.

Польща ввела обмеження на в’їзд для у березні 2022 року, але з певними винятками. Право на отримання проїзних документів залишили для таких категорій:

  • власники Карти поляка;
  • студенти, що навчаються у Польщі;
  • члени родин громадян Польщі та інших країн ЄС;
  • водії вантажного транспорту;
  • медичний персонал.

Японія заборонила видачу туристичних віз росіянам ще 25 лютого разом з першим великим санкційним пакетом. Утім вже у червні країна дозволила в’їзд мандрівникам з РФ, але лише у складі організованих туристичних груп та з відповідною гарантією від японських туроператорів. «З 10 червня 2022 року можливий в’їзд до Японії з туристичною метою. Необхідно надати додатковий документ від японської туристичної компанії, яка виступає гарантом», — йдеться у повідомленні японського посольства у РФ.

Але якщо вони подорожують для короткострокових бізнес-відносин або відвідують своїх родичів (включно з троюрідними) та друзів за спеціальними запрошеннями, тоді на них обмеження не поширюються.

У Данії вже видані документи на в’їзд залишили чинними, а от прийом нових заявок повністю зупинили на невизначений термін. Оформлювати посвідки вони у країні теж не можуть. Уряд дозволив подавати запити тільки на офіційні візити.

Не можуть поїхати росіяни до Нідерландів. Посольства країни у РФ з квітня-2022 не приймають документи. Винятки можливі лише з серйозних гуманітарних причин, наприклад, якщо хтось має виїхати з Росії для пошуку політичного притулку.

Відмовилася від короткострокових візитів людям з російським паспортом і Бельгія. Так, з 1 липня 2022 року візовий центр країни приймає заявки тільки на студентські, робочі візи та на документи для возз’єднання сім’ї.

Словаччина також серйозно обмежила в’їзд. Подавати заявки громадяни РФ можуть виключно на робочі дозволи. Отримали таку можуть:

  • медики;
  • працівники сільськогосподарської сфери;
  • транспорту;
  • вахтові робітники;
  • дипломати;
  • працівники високої кваліфікації, у приїзді яких зацікавлена Словаччина.

Уряд Канади офіційно не робив заяв щодо зміни порядку видачі віз. Однак у Варшаві росіянам нібито відмовляють в отриманні проїзних документів, пишуть у Telegram-каналі Эмигрицепс. Подібні обмеження почали діяти через деякий час після початку повномасштабного вторгнення в Україну.

Доволі суворий в’їзний режим запровадила Мальта. З березня країна зупинила для росіян та білорусів програму так званих золотих паспортів, яка передбачає можливість фактично купити паспорт за інвестицію в розмірі близько €1 мільйона. 

Звичайні шенгенські візи Мальта також не видає. Подавати запити на довгострокові поїздки вони можуть лише у таких випадках:

  • чоловік/дружина, дитина (до 21 року) громадянина однієї з країн ЄС, який живе в острівній державі;
  • є  друге громадянство Мальти.

Норвегія почала ретельніше перевіряти анкети і призупинила прийом заявок, але відновила його ще у квітні 2022 року. Натомість термін розгляду документів збільшився до 45 днів. Болгарія видачу віз не припинила, але теж збільшила термін розгляду.

На загальноєвропейському рівні заборона в’їзду для російських туристів потенційно може увійти до санкційного пакета ЄС. На цьому наполягає Чеська Республіка, яка головує у Раді Європейського Союзу. Очільник МЗС країни Ян Ліпавскі запропонує цю ідею на неформальній зустрічі міністрів закордонних справ блоку у Празі наприкінці серпня.

«Повне припинення російських віз усіма державами-членами ЄС може стати ще однією дуже ефективною санкцією. У час агресії РФ, яку Кремль продовжує посилювати, про спільний туризм для росіян не може бути й мови», — наголосив чеський міністр 12 серпня 2022 року.   

Подібні заклики до спільних дій уже озвучили кілька інших членів економічного блоку, серед яких Таллінн та Варшава. Очільниця естонського уряду Кая Каллас заявила, що відвідування Європи — це «привілей, а не право».

З усім тим, у Польщі вже розпочали роботу над концепцією, яка дозволить відмовляти росіянам у видачі проїзних документів. Найбільш дієвим способом було б призупинення дії угоди про спрощений візовий режим між ЄС та Росією, але не всі країни блоку це підтримують. «Проти цього виступають великі країни-члени, включаючи Німеччину, Францію та Нідерланди. У зв’язку з тим, що неможливо подолати опір цих країн щодо призупинення дії угоди про спрощення візового руху для громадян РФ, Польща працює над новим рішенням», — пояснив заступник голови польського МЗС Пьотр Вавжик.

Раніше Заборона розповідала про пакет британських санкцій проти російських еліт, який нашкодить фінансам оточення президента країни-агресорки.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій