Читаєте зараз
Владу України зобов’язали виплатити компенсацію за погром табору ромів у Одеській області

Владу України зобов’язали виплатити компенсацію за погром табору ромів у Одеській області

Сергій Сурепін

6 листопада стало відомо, що Європейський суд з прав людини зобов’язав Україну виплатити по 11 тис. євро кожному з 12 ромів, які постраждали під час погрому поселення на території Одеської області у 2002 році. Ще 5 заявникам суд присудив по 9 тис. євро компенсації. Про це йдеться в рішенні суду.

Про що мова

7 вересня 2002 року в селі Петрівка (Одеська область) вбили 17-річного українця. У цьому злочині звинуватили представників ромської громади. У відповідь місцеві жителі вимагали вигнати всіх ромів із села. Сільрада погодилася з цим і зажадала від правоохоронців виконати це рішення. У ту ж ніч натовп із кількох сотень людей обшукав будинки заявників і розгромив їх. Під час погромів на місці були присутні правоохоронці – вони не намагалися припинити це й були зосереджені виключно на тому, щоби не було людських жертв. Кримінальну справу за фактом погрому відкрили 10 вересня 2002 і остаточно закрили її в березні 2009 року.

Подробиці справи

Раніше повідомлялось, що група позивачів (19 ромів) ініціювала справу «Бурля та інші проти України». Згідно з документами, вони стверджують, що влада України несе відповідальність «за вторгнення і розграбування їхніх будинків, оскільки місцеві чиновники в гіршому випадку були співучасниками нападу, а у кращому випадку нічого не зробили, щоб запобігти цьому».

Читати більше новин в Telegram

Рішення ЄСПЛ

Суд одноголосно постановив, що дії української влади порушують ст. 8 (право на повагу до будинку) та ст. 14 (заборона дискримінації) Європейської конвенції про права людини. Також щодо кількох заявників була порушена ст. 3 (заборона нелюдського чи такого, що принижує гідність, поводження) Конвенції. У такий спосіб суд відхилив аргументи українського уряду про те, що влада не брала участь у погромі. ЄСПЛ також зазначив, що рішення правоохоронців не захищати ромів можна трактувати як таке, що принижує гідність.

Водночас суд задовольнив вимоги 17 з 19 заявників і присудив 12 потерпілим по 11 тис. євро кожному. Ще 5 заявникам суд присудив по 9 тис. євро компенсації. Відповідальність за цей злочин несе українська влада, за рішенням суду.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій