Внутрішнє ядро Землі змінює форму: до чого це може призвести

Довгий час внутрішнє земне ядро вважалося міцним і непохитним, однак вчені з університету Південної Каліфорнії виявили зміни його форми. Дослідники зробили це відкриття, проаналізувавши, як сейсмічні хвилі від землетрусів поширилися від Південних Сандвічевих островів у південній частині Атлантичного океану до сейсмометрів на Алясці та в Канаді, тобто на іншому кінці планети, пише Nature.
Хвилі або форми деяких сейсмічних сигналів змінилися між 2004 і 2008 роками. Вчені пояснюють, що ці зміни відбулися через те, що хвилі ненадовго проникли у внутрішнє ядро Землі, яке змінювало форму.
Попередні сейсмічні дослідження показали, що внутрішнє ядро є твердим металом і обертається в надгарячому розплавленому зовнішньому ядрі, яке також переважно складається з металу, включаючи залізо та нікель. Це обертання прискорюється та сповільнюється з часом. Низка вчених припускала, що зміни у формах хвиль від землетрусів якраз і можна пояснити обертанням ядра.
Водночас деякі науковці вважали, що зміни в сейсмічних сигналах викликані не обертальними зсувами, а фізичними змінами на межі між внутрішнім і зовнішнім ядрами.
Дослідження в університеті Південної Каліфорнії показує, що обидві теорії можуть бути правильними.

«Робота допомагає дослідити динамічну внутрішню Землю. Внутрішнє ядро з часом повільно зростає, оскільки залізо із зовнішнього ядра кристалізується на ньому. Цей процес призводить до збивання у зовнішньому, яке підтримує магнітне поле Землі. Зміни в обертанні внутрішнього також можуть впливати на тривалість нашого дня», — пояснюють експерти.
Водночас те, як саме зміни в ядрі можуть вплинути на тривалість нашого 24-годинного дня, магнітне поле тощо поки нез’ясовані.