'
Читаєте зараз
Вода, газ, світло: на скільки можуть зрости тарифи у 2024 році

Вода, газ, світло: на скільки можуть зрости тарифи у 2024 році

Tetiana Cherevko
  • Комунальні тарифи в Україні регулятори утримують на гранично низькому рівні. Її реальна вартість є набагато вищою.
  • Заморозка цін на деякі ЖКП триватиме, як мінімум, до завершення опалювального сезону.
  • Водночас, за оцінками експертів, до кінця 2024 року окремі послуги можуть здорожчати на 50%.

Тарифи за водопостачання, побутовий газ і електроенергію в Україні точно не будуть підвищувати до квітня 2024 року. Однак поточні розрахунки давно не відповідають реальності: системи потребують оновлення, які підприємства скоро не зможуть покривати самостійно або через субвенції.

Заборона розповідає про можливі зміни тарифів у 2024 році.

Опалювальний сезон в Україні: чи зміняться тарифи

З початком повномасштабної війни в Україні запровадили мораторій на підвищення тарифів на газ і тепло, проте він не стосується електроенергії та холодної води. Тариф на електроенергію для населення підвищили ще з 1 червня — до 2.64 грн/кВт. Фіксована ціна діятиме до 31 грудня 2023 року включно.

Ціни на газ до кінця опалювального сезону залишаться на тому ж рівні й складатимуть 7.96 грн/кубометр для населення і 7.42 — для підприємств теплокомуненерго. Ці тарифи є значно нижчими за ринкові, розповів голова правління «Нафтогазу» Олексій Чернишов в інтерв’ю Радіо Свобода.

«Це означає, що навіть ті споживачі, які мають можливість і мали б сплачувати повну вартість, все ж таки продовжують сплачувати низьку, регульовану ціну. Це не дає можливості розвиватися системі, стимулювати енергоефективність і заощаджувати енергію, електроенергію та газ. Тому ми десь стоїмо на місці в цьому плані», — пояснив Чернишов.

Читати більше новин в Telegram

Тариф на водопостачання також поки не будуть підіймати. Місцеві бюджети, за словами прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, накопичили понад 150 млрд грн на своїх рахунках, тож мають змогу фінансувати водоканали.

Також з  1 січня 2024 року не буде підвищення цін на електрику для населення. Водночас після завершення опалювального сезону НКРЕКП планує запропонувати рішення щодо підвищення тарифів на світло.

На скільки можуть подорожчати комунальні послуги у 2024 році

Ціни на комуналку в Україні утримують на гранично низькому рівні. Вартість газу могла б досягнути 10-12 грн/кубометр. «Нафтогаз» виступає постачальником останньої надії й обслуговує 98% споживачів, пояснила експертка у питанні ЖКП Тетяна Бойко.

Електроенергія може коштувати вдвічі більше. Зараз цей тариф становить 2.64 грн/кВт, однак в реальності він може сягати 5-7 гривень. Вартість зумовлена значним пошкодженням української енергосистеми.

«Холодна вода може зрости в ціні на 50%, а гаряча — мінімум на 70%. Однак якою буде реальна вартість, покаже період після закінчення поточного опалювального сезону — квітень 2024 року», — додала експертка.

Міністерка соціальної політики Оксана Жолнович заявила, що уряд готовий до затвердження цього рішення. Йдеться про можливість підвищувати тарифи на газ та електроенергію та водночас захищати субсидіями.

«Ми вже розробили цифровий режим. Це дозволить повідомити автоматично тим, хто має право на субсидію. У бюджеті на 2024 рік передбачили 50 млрд грн на субсидії», — сказала міністерка.

Раніше Заборона розповідала про порядок отримання соціальної допомоги на ЖКП та про те, чим вона відрізняється від субсидії. Не можна одночасно отримати й пільгу, і субсидію, доведеться обирати тільки один з видів допомоги. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій