«Вони лізуть та вмирають». Війська РФ оточували Авдіївку: Генштаб ЗСУ відвів війська
Раз на тиждень Заборона аналізує, що відбувалося на фронті та чого, ймовірно, слід очікувати далі. Публічно доступну інформацію редакція звіряє зі зведеннями аналітичних центрів і нашими постійними військовими експертами. Основна увага вже кілька місяців прикута до подій, що відбуваються на невеликих ділянках фронту на Сході та Півдні України.
На східному напрямку найважчим залишався фронт навколо Авдіївки. Минулого тижня окупаційні війська мали просування одразу з декількох напрямків навколо та всередині міста. 17 лютого 2024 року, аби не допустити оточення та великих втрат особового складу, було ухвалено рішення вивести захисників України з міста.
Східний напрямок: критична ситуація в Авдіївці
Найбільш помітним та критичним стало просування росіян на південний схід від Авдіївського коксохімічного заводу. Там ворогу вдалося зайти у приватний сектор, перейти залізницю та перерізати Індустріальний проспект. Артерія була дуже важливою для Сил оборони, адже з’єднувала українські підрозділи, розміщені на самому заводі та у місті. Перерізання окупантами проспекту може суттєво погіршити логістику захисників.
Не краща ситуація і на півдні міста: противнику вдалося просунутись від окупованого Опитного, що дозволило майже повністю оточити район Зеніту. Згідно з ресурсом DeepStateMap, в українських оборонців ще залишається невеликий коридор для виходу на півночі, ближче до самої Авдіївки.
Ось як коментували події на цьому напрямку один з відомих українських військових пабліків: «Ситуація напружена! Я не знаю, хто такі команди віддає, але у нас точно є трабли з офіцерами. Що до ворога, то він не зупиняється. Наша арта їх б’є, а вони лізуть та вмирають. Поле усипане трупами. Щоб ви розуміли, я такого з часів Бахмута не бачив, п***ри лізуть у напрямку 9-го кварталу, прориваються через поле на тупняку. По Зеніту інфи поки немає, але знаю, що там стоять мої рекси і не дають повністю замкнути коло».
Читати більше новин в Telegram9-й квартал, який так цікавить окупаційні війська, — це багатоповерхова Авдіївка. У цьому районі зосереджена найвища забудова міста. З погляду тактики ці будинки важливі для контролю місцевості з висоти. Захоплення району росіянами фактично унеможливлює подальше утримання Авдіївки силами ЗСУ.
На напрямок була спрямована Третя окрема штурмова бригада; на їхньому відрізку діє орієнтовно сім ворожих бригад. Окремі батальйони провели рейд у захоплені ворогом райони Авдіївки. «Наші бійці демонструють безпрецедентний героїзм. Ми змушені воювати на 360 градусів проти нових і нових бригад, які заводить противник», — заявляє командир Андрій Білецький.
Російські війська застосовують в Авдіївці фосфорні снаряди. Від них відбувається загоряння цистерн з мазутом, а смог шириться всією територією коксохімічного заводу, поблизу якого і тримають оборону українські воїни.
15 лютого з’явилась оновлена інформація від ресурсу DeepStateMap, що росіянам вдалось просунутись від раніше захопленого Індустріального проспекту до траси, що з’єднує Авдіївку та Сєверне.
17 лютого відповідно до отриманого розпорядження, українські сили вийшли з Авдіївки на заздалегідь підготовлені позиції.
«У ситуації, коли ворог наступає по трупах своїх же солдатів із перевагою снарядів десять до одного, під постійними бомбардуваннями — це єдине правильне рішення. Вихід особового складу з Авдіївки відбувався відповідно до плану, розробленого з урахуванням різних сценаріїв та можливої зміни оперативної обстановки. Та все ж на заключному етапі операції, під тиском переважаючих сил противника, деяка кількість українських військовослужбовців потрапила в полон», — йдеться в повідомленні Генерального штабу ЗСУ.
За чотири місяці активної фази Авдіївської оборонної операції (з 10 жовтня 2023 року до 17 лютого 2024) року на Авдіївському напрямку загальні втрати російських військ склали:
▪️особового складу – 47 186 осіб;
▪️танки – 364;
▪️артилерійські системи – 248;
▪️бойові бронемашини – 748;
▪️літаки – 5.
Бахмут та Мар’їнка в середині лютого 2024
Не зупиняють штурмових зусиль окупанти й у районі окупованої Мар’їнки. Декілька тижнів поспіль росіяни намагаються взяти в оточення населений пункт Новомихайлівка, розташований південніше міста. Росіянам вдалося зайти на східний край населеного пункту та просунутись далі на південному фланзі.
У районі Бахмута окупаційні війська також мали просування. Найбільш інтенсивною була ділянка на заході від міста: ворогу вдалось пройти від окупованого населеного пункту Хромове до північних околиць Іванівського. Судячи з обраного напрямку, війська РФ намагаються виконати вже звичний для них сценарій: оточити Іванівське та змусити українських захисників вийти з населеного пункту під загрозою потрапляння в оточення.
На Харківщині найбільш активними залишаються ті самі напрямки, що і минулого тижня. Окупанти продовжують тиснути на Синьківку з метою наблизитись до Куп’янська, однак наразі оборонцям вдається стримувати цей тиск.
Продовжуються активні бої й у районі Кислівки, що лежить на південний схід від Синьківки. На цьому напрямку ЗСУ також вдається стримувати ворога.
Південний напрямок: плацдарм на лівобережжі Херсонщини
На Півдні найгарячішим залишається напрямок лівобережжя Дніпра на Херсонщині. 15 лютого деякі з російських воєнних пабліків почали розповсюджувати інформацію про підготовку українських військ до відходу з Кринок. Однак ця інформація наразі ніяк не підтверджена. Щобільше, за даними ресурсу DeepStateMap, за минулий тиждень ЗСУ вдалось розширити власний плацдарм у Кринках та просунутись на південь населеного пункту.
Вибухи в тилу противника
14 лютого силами Групи 13 Головного управління розвідки Міністерства оборони України знищено великий російський десантний корабель «Цезар Куніков».
Для знищення цілі використали безекіпажні надводні дрони. В результаті завданих пошкоджень корабель затонув.
Читати більше новин в Telegram