'
Читаєте зараз
Вони знали, що б’ють по людях. Жінка, що вижила в колоні під Запоріжжям, розповіла про трагедію

Вони знали, що б’ють по людях. Жінка, що вижила в колоні під Запоріжжям, розповіла про трагедію

Anastasiia Opryshchenko
  • Для теракту ворог використав ракети С-300.
  • Поруч з місцем, де постійно збираються колони, немає військових об’єктів. Про це знають всі сторони.
  • Внаслідок удару загинуло 30 людей, 88 дістали поранень (дані на 1 жовтня 2022 року).

30 вересня російська армія завдала ракетного удару по цивільній гуманітарній колоні в Запоріжжі. Близько 200 машини стояло в черзі для виїзду на тимчасово окуповану територію. Про це місце збору відомо давно, ніхто його приховував, тож стріляли важкою зброєю навмисно.

Заборона поспілкувалася з однією зі свідків теракту та представницею волонтерської організації, що допомагає з евакуацією.


Армія РФ знає, де збираються цивільні колони в Запоріжжі

Росіяни часто обстрілюють колони з дітьми та цивільними. Розстріл колони з 200 автівок 30 вересня є черговим терактом, адже удар завдано по місцю, де завжди починається гуманітарна місія, розповіла Забороні керівниця відділу гуманітарної допомоги та евакуації організації help people Майя Муравйова.

«Росіяни знали, куди бити. В’їзд на окуповані території відбувається через дві конкретні точки. Тобто є два місця у Запоріжжі, звідки машини виїжджають на окуповану територію, та ще дв,а куди машини з окупованої території приїжджають. Останні десять днів було кілька прольотів ракет по цим локаціям», – зазначає волонтерка.

За словами міністра внутрішніх справ України Дениса Монастирського, для теракту росіяни вперше використали модернізовані ракети до зенітно-ракетних комплексів С-300. Вони вибухають одразу, як торкаються поверхні.

Читати більше новин в Telegram

Розстріл людей 30 вересня: історія волонтерки

Help people об’єднує не тільки волонтерів, а й добровольці. Того дня організації допомагали два водія: Оля (ім’я змінено) на легковій машині та Ігор – на автобусі. Оля (ім’я змінено) згадує в розмові із Забороною – дорогою до місця виїзду не бачила нічого підозрілого, та не розуміє, чому колона була обстріляна. Під’їхавши до місця фільтрації Оля як і інші водії зупинила машину та збиралася вийти з неї однак в цей момент почула вибух.

Місце теракту в Запоріжжі, 30 вересня 2022 року. Фото: Wojciech Grzedzinski for The Washington Post via Getty Images

«Ми під’їхали до місця фільтрації. Водії зупинили машини. Я збиралася вийти зі своєї, як почула вибух. Я лише встигла нахилитися, як одразу почула другий прильот. Після цього я вибігла із машини та впала на землю, аби пречекати. Було ще кілька вибухів. Не знаю, скільки: була не в тому стані, щоб рахувати. Здається, все це тривало близько 10 хвилин. Все, що я побачила, коли вийшла з машини, це людей, які лежали біля авто або сиділи за кермом – не встигли втекти. Вони були мертві. Це було зрозуміло: їхні внутрішні органи були зовні, а не всередині», – ділиться Оля, яка отримала безліч осколкових поранень.

Майя Муравйова розповіла, другий водій Ігор наразі перебуває у реанімації, у дуже важкому стані – пошкоджені легені та осколкові поранення по всьому тілу.

На пункті фільтрації у машинах перебувало багато цивільних, цілі сім’ї з дітьми. Пасажири хотіли особисто забрати своїх родичів з окупованих територій, а дітей, скоріш за все, просто не було з ким залишити на цей час. Частина людей мали їхати до окупованого Мелітополя, а частина – до Бердянська. 

«Ми всі опинилися у ситуації, коли маємо допомагати один одному. Я могла допомогти вивезти людей і не думала про те, наскільки це страшно. Просто їхала і брала з собою людей. Я повідомила, що їду з волонтерами, декілька людей погодилися їхати зі мною. Внаслідок обстрілу у моїй машині двоє людей загинуло і двоє залишилися живими», – розповіла Забороні Оля.

Раніше Заборона розповідала про зброю, яку російська армія використовує на війні з Україною.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій