Читаєте зараз
ВООЗ офіційно визнала третю стать

ВООЗ офіційно визнала третю стать

Markiian Oliiarnyk
  • Всесвітня організація охорони здоров’я підготувала посібник, в якому йдеться, що гендер не обмежується тільки жінками і чоловіками.
  • Зміни обумовлені боротьбою з дискримінацією.
  • Деякі лікарі виступили проти внесення таких змін через відсутність наукового підтвердження і загрозу здоров’ю пацієнтів. 

World Health Organization (WHO, ВООЗ) наголосила, що гендерна приналежність не обмежується двома статями. Таким чином лікарів закликають переглянути процес надання допомоги пацієнтам, які не вважають себе ані чоловіками, ані жінками. Медиків просять вплинути на зміни трактування прав людини з огляду на існування третьої статі.   

Заборона розповідає деталі революційного рішення ВООЗ.


Не лише жінка і чоловік: розширення поняття гендер

Всесвітня організація охорони здоров’я оновила посібник 2011 року «Інтеграція гендерної проблематики для керівників охорони здоров’я: практичний підхід». Рекомендації в ньому базуються  на основі нових наукових даних і концептуального прогресу щодо статі, здоров’я та розвитку людини. В керівництві також розширюють концепцію інтерсекційності, яка досліджує, як нетипова гендерна приналежність впливає на прояви дискримінації по відношенню до таких людей, що в більшості випадків призводить до погіршення стану їх здоров’я

«Це вихід за рамки бінарних підходів до гендеру та здоров’я. Він покликаний на визнання гендерної та сексуальної різноманітності  або концепції того, що гендерна ідентичність існує в континуумі, що стать не обмежується чоловіком чи жінкою», — кажуть експерти організації.

У посібнику також планують оновити дані щодо основ гендерної рівності, справедливості та прав людини, відштовхуючись від існування третьої статі, і визначити інструменти для подальшої підтримки цих концепцій. Розробники нових норм закликають людей надати свої відгуки про перегляди оновлень і навіть взяти участь у семінарах і пілотних програмах з перевірки їх доцільності. Після чого Всесвітня організація охорони здоров’я опублікує остаточну версію посібника в серпні 2022 року.

Читати більше новин в Telegram
Перелік змін, які ВООЗ розмістив у посібнику гендерних рекомендацій. Джерело: World Health Organization

Третя стать: контраргументи лікарів

Деякі лікарі з Великої Британії та Австралії розкритикували нові рекомендації ВООЗ, назвавши їх ненауковими, адже організація не надала жодних фактів, які б вказували на існування третьої статі. На думку професорки і експертки з акушерства Університету Ковентрі (Велика Британія) Дженні Гембл, такі рішення суперечать основам біології і може призвести до ігнорування лікарями серйозних захворювань у пацієнтів.

«Біологія є ключовим фактором, що визначає здоров’я та хворобу. Незрозумілість цих основ відкриває двері для цілого ряду проблем, включаючи дуже погану комунікацію щодо здоров’я, а також спотворені дані», — зазначає пані Гембл.

Доктор Карлін Гріббл з кафедри акушерства та гінекології Університету Західного Сіднея акцентувала на тому, що довідник оновлюється згідно з появою додаткових наукових даних щодо гендеру, однак нових наукових доказів того, що існує більше двох статей, наразі немає. 

«Швидше, ідея про те, що існує більше двох статей, є постмодерністським, ненауковим припущенням, яке не повинна підтримувати ВООЗ. Такі рішення вже негативно впливають на жінок у світі. До прикладу, служба охорони здоров’я видалила терміни ‘жінка’ зі своїх статей щодо раку матки, раку яєчників і менопаузи. А в деяких країнах жінки втрачають доступ до одностатевих приміщень — туалетів і палат, через розмивання визначення гендеру», — стверджує доктор Гріббл.

Експерти в сфері охорони здоров’я припускають, що одним з можливих варіантів вирішення питання кількості існуючих статей є спрямування уваги на допомогу інтерсекс-людям, які народжуються з біологічними характеристиками двох статей, але з наукової точки зору не вважаються представниками окремого гендеру. 

Раніше Заборона розповідала про право жінок на аборти в ЄС. У Європейському Союзі рішуче засудили ситуацію у США та закликали американський Конгрес ухвалити законопроєкт, який би захищав аборти на федеральному рівні. 

Раніше Заборона розповідала про ратифікацію Стамбульської конвенції в Україні, яка захищає права жінок та впроваджує інструменти боротьби проти насильства.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій