'

Вручення повісток: у ТЦК пояснили, чого категорично не може робити військком

Ilona Kivva
Автор:
  • Повістки, які вручають територіальні центри комплектування, бувають кількох видів. На вулицях, блокпостах та інших громадських місцях найчастіше вручають перевіркові.
  • На документі мають бути зазначені час і дата прибуття до військкомату — неявка вважається правопорушенням.
  • Є низка правил, яких повинні дотримуватися воєнкоми при врученні викликів.

Працівникам військкоматів суворо заборонено застосовувати силу: бити, забирати документи чи особисті речі тощо. Затримувати людину та доставляти у поліцейський відділок чи територіальний центр комплектування також не можна. А от заходити у квартиру/будинок чи на подвір’я для вручення виклику представникам ТЦК дозволено, але лише за однієї умови.

Заборона розповідає про правила вручення повісток.


Працівники військкоматів: що їм заборонено

В українському законодавстві не прописано жодної норми, яка б визначала, де повинні вручатися повістки, тому їх цілком законно можуть видавати на вулицях, у торговельних центрах, на роботі тощо. У квітні 2023 року Кабмін розширив повноваження територіальних центрів комплектування (військкоматів). Виклики дозволили вручати не тільки в межах ТЦК, де військовозобов’язані стоять на обліку, а в будь-якому місті, районі чи області України.

При цьому є низка правил, яких повинні дотримуватися воєнкоми при врученні повісток, розповів речник Полтавського обласного ТЦК та СП майор Роман Істомін.

Перш за все, суворо заборонено застосовувати силу. Йдеться про утримання, побиття та будь-які інші форми насильницьких дій. Затримувати людину та доставляти у поліцейський відділок чи ТЦК працівники військкоматів також не мають права (навіть у разі відмови від вручення повістки).

Читати більше новин в Telegram

«Ще вони не мають права забирати документи, телефон, заходити на приватну територію без поліції і без підстави. Також не можуть зупиняти громадський транспорт та інші засоби пересування з метою роздачі повісток. Хоча на блокпостах (у разі потреби перевірити документи) водієві можуть вручити повістку», — зауважив Роман Істомін.

Важливо! Документ можуть вручати не тільки працівники ТЦК, працівники місцевих органів виконавчої влади/місцевого самоврядування, роботодавці, керівники навчальних закладів та поліцейські.

Виклик у ТЦК: коли і куди йти

Повістки, які вручають територіальні центри комплектування, бувають кількох видів:

  • перевірочна — для уточнення даних щодо нього сімейного стану, працевлаштування, дітей;
  • на медкомісію — зобов’язує призовника пройти медичне обстеження ВЛК. До документа додається картка дослідження та медичного огляду військовозобов’язаного, у якій зазначається про придатність чи непридатність до строкової служби;
  • для призову на строкову службу — вказано термін, коли необхідно з’явитися до військкомату (під час дії воєнного стану не вручаються);
  • мобілізаційне розпорядження — вручається військовозобов’язаним чоловікам, які пройшли медичну комісію та визнані придатними під час оголошення мобілізації.

На будь-якій повістці мають бути зазначені час і дата прибуття до військкомату — неявка вважається правопорушенням. Адреса центру комплектування, що видав виклик, теж буде вказана на документі.

З собою необхідно взяти такі документи :

  • паспорт;
  • військовий квиток (тимчасове посвідчення);
  • обліково-послужну картку;
  • мобілізаційне розпорядження;
  • якщо є підстави для відстрочки, відповідні документи також потрібно принести.

Після перевірки даних у ТЦК можуть видати направлення на медкомісію, де визначать придатність (якщо цього ще не зроблено). Після цього вже вирішується, чи призивати людину, тобто чи видавати мобілізаційне розпорядження.

Раніше Заборона розповідала про алгоритм дій у разі, якщо працівники ТЦК намагаються одразу доправити людину у військкомат, на прикладі конкретного кейсу.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій