Останні два тижні в мережі обговорюють короткометражный мультик Save Ralph, який за два тижні тільки на ютубі подивилися понад сім мільйонів разів. Головний герой — скалічений кролик Ральф, який працює тестувальником косметики. Мультфільм зачіпає проблеми тестування косметики на тваринах та співвідношення потреб людини із мільйонами життів лабораторних кроликів, щурів, мишей, морських свинок тощо.
Журналістка Заборони Поліна Вернигор розібралася, чому взагалі косметику тестують на тваринах, які є альтернативи та як визначити, які з продуктів на полиці в магазині — cruelty-free (так називають продукцію, яку не випробовують на тваринах).
Чому косметику тестують на тваринах?
Тому що це частина досліджень для перевірки безпеки медичних препаратів, косметики, побутової хімії для споживачів. Тобто в результаті цих досліджень стане зрозуміло, що станеться, якщо та чи інша речовина потрапить людині на шкіру, в око, а також якщо людина її проковтне або вдихне.
Тварини біологічно дуже схожі на людей. Фактично ДНК мишей схожа на нашу ДНК на 98%. До того ж тварини схильні до багатьох проблем зі здоров’ям, з якими стикаються й люди — раку, діабету, серцевих захворювань тощо.
Водночас тварини мають більш короткий життєвий цикл, ніж люди. Тому їхній організм може вивчатися впродовж усього їхнього життя й навіть декількох поколінь. Це дає науковцям змогу відстежувати вроджені хвороби та реакцію організму з цими хворобами на препарати та речовини. Так можна визначити протипоказання до застосування ліків або косметики.
Хто придумав тестування на тваринах?
Достеменно невідомо. Тварин використовували впродовж усієї історії біомедичних досліджень. Давньогрецькі вчені-лікарі Арістотель та Ерасістрат (IV століття до нашої ери) проводили експерименти на живих тваринах. Так само у II столітті до нашої ери грецький лікар Гален проводив експерименти на тваринах, щоби поглибити розуміння анатомії, фізіології, патології та фармакології.
Вважається, що в XII столітті арабський лікар з Іспанії Ібн Зухр (Авензоар) першим почав випробовувати на тваринах ліки та різні методи хірургічних процедур перед застосуванням на людях. Здебільшого тварини від таких експериментів помирали.
Попри жорстокість таких методів, тестування на тваринах тривалий час було дійсно необхідним компонентом розвитку медицини та фармакології. У 1937 році в США створили препарат «Еліксир сульфаніламід». Один із компонентів препарату був отруйним для людини, але головний фармацевт і хімік компанії не знав про це. Випуск препарату на ринок призвів до масового отруєння — тоді загинуло понад сто людей. На той час тести на тваринах не були обов’язковими, тому виробник «Еліксиру» не проводив їх.
Громадський резонанс, викликаний цим інцидентом, призвів до прийняття Федерального закону про харчові продукти, ліки й косметичні засоби 1938 року, який вимагає проведення випробувань на безпеку для ліків, харчових продуктів, косметики та побутової хімії на тваринах, перш ніж їх почнуть продавати.
Редакція Заборони — незалежне українське медіа, яке не отримує гроші від політиків, держави чи олігархів.
Ми робимо якісну, неупереджену журналістику на суспільно значущі теми, і прагнемо доносити достовірну та прозору інформацію до читача.
Підпишіться на Заборону, щоб мати доступ до якісних і яскравих історій, розслідувань, експлейнерів і думок. Ви можете підтримувати нас щомісяця, річною сумою або зробити одноразовий внесок. Обирайте, як вам зручніше підтримувати Заборону, аби редакція продовжувала робити контент для вас.