Читаєте зараз
Вугледар зник з переліку найгарячіших точок: у чому причина

Вугледар зник з переліку найгарячіших точок: у чому причина

Ilona Kivva
Автор:
  • Активні спроби росіян взяти місто почалися ще в липні-2022, але значно посилилися в січні-2023.
  • Місто є важливим залізничним вузлом і відкриває додаткові шляхи до інших містечок Донеччини, де йдуть важкі бої. 
  • На початку 2023 року росіяни зазнали кількох нищівних поразок під час штурму міста. 

На початку квітня-2023 Генеральний штаб ЗСУ у своїх зведеннях перестав включати Вугледар до переліку міст, де ведуться найзапекліші бої. Одночасно є дані про звільнення російського генерала Рустама Мурадова, який командував угрупуванням на напрямку.

Заборона розповідає про поразку російського воєначальника і значення шахтарського містечка у війні.


Рустам Мурадов: що про нього відомо

Російський генерал брав участь в обох російсько-чеченських війнах, був військовим радником у Сирії та понад рік керував російською ‘миротворчою місією’ в Нагірного Карабаху, пише BBC.

«У 1996 році, коли Мурадову було 23 роки, він був нагороджений першим орденом Мужності після операції із захоплення Верхнього Центороя в Чечні. Другий орден Мужності отримав у 2000 році за захоплення штабу Аслана Масхадова у Датої, яким командував генерал-майор Володимир Шаманов», — кажуть у виданні.

Він служив в Чечні до 2009 року. Після цього перевівся за ротацією в Забайкалля, де став командиром 36-ї мотострілецької Лозівської бригади Східного військового округу і отримав звання генерал-майора.

Читати більше новин в Telegram
Генерал Рустам Мурадов. Фото: «Кавказкий узел»

Через два роки після вторгнення Росії в Україну у 2014 році Мурадов увійшов до складу Спільного російсько-українського центру контролю за припиненням вогню (СЦКК), який було створено у рамках Мінських домовленостей.

У 2017 році поїхав у Сирію, де став військовим радником і командував  угрупуваннями в районі Дейр-ез-Зора. Після цього командував Другою загальновійськовою армією Центрального військового округу, до складу якої входила бригада, розміщена у Нагірному Карабаху.

Мурадов вже у 2020 році став заступником командувача військ Південного військового округу і отримав звання генерал-лейтенанта.

Через кілька місяців після початку повномасштабного вторгнення, а саме 5 жовтня 2022 року, Мурадова призначили начальником Східного військового округу Росії. Тобто він став одним із найвищих командувачів війною в Україні і одним з тих, кажуть в британській розвідці, кого звільнили за невдачі.

Командувача наступом на Вугледар звільнили

Одним із завдань, яке доручили Мурадову в Україні, було захоплення Вугледара, яке він провалив з великими втратами. Через це наприкінці березня чи у перші дні квітня його, ймовірно, було звільнено від участі у війні, пише The Moscow Times з посиланням на джерела в Міністерстві оборони РФ.

Спроби активних наступальних дій на місто почалися липні-2022, значно посилилися в січні-2023. Саме на початку 2023 року, за інформацією видання, російські підрозділи зазнали значних втрат. Під час одного з штурмів українськими воїнами було знищено цілий танковий батальйон — це від 30 до 60 одиниць техніки. З особового складу особливо багато втрат у 55-й гвардійській бригаді морської піхоти та 40-й бригаді морської піхоти. 

Цю інформацію підтверджують дані голландської моніторингової групи Oryx. Вони підрахували, що у розпал лютневого наступу на Вугледар підрозділи під командуванням Мурадова втратили 103 одиниці військової техніки всього за три дні, серед неї було 36 танків. 

«За Мурадова російські військові неодноразово атакували невеликими механізованими формуваннями через мінні поля, по відкритій місцевості. Це одна з причин, чому вони нічого не досягли у Вугледарі», — вважає військовий аналітик Майкл Кофман з американського Інституту досліджень зовнішньої політики (FPRI).

Приблизно у той же час, як відбулося звільнення Мурадова, позиція росіян на напрямку ще більше погіршилася. «Ворог поводить себе деморалізовано, практично не має техніки, але продовжує проводити розвідку боєм малими групами і обстріли артилерією. При цьому ворог підготовлений, тому йог не можна недооцінювати», — розповів командир кулеметного підрозділу 72-ї ОМБр ім. Чорних Запорожців Назарій Кішак.

Вугледар: навіщо РФ місто 

Одна з ключових причин, чому Вугледар практично від початку повномасштабного вторгнення є важливою ціллю для РФ, це залізнична лінія, розташована поруч з містом. Вона єдина зв’язує Донбас і Крим, пише The New York Times.

«Вугледар розташований на перетині східного фронту в Донецькій області та південного фронту в Запорізькій області. Українці використовують цю близькість, щоб обмежувати здатність Росії переміщувати людей і техніку між двома фронтами та, зрештою, досягати заявленої мети захоплення Донбасу, який включає Луганську та Донецьку області», — вважають експерти, з якими поспілкувалося видання.

Крім того, як зазначають джерела The Moscow Times, успішне взяття Вугледара дозволило б російській армії обійти великий український укріплений район поблизу міста Авдіївка, а також відкрити ще один шлях до Мар’їнки.

Розташування Вугледара, Мар’їнки і Авдіївки на карті. Скріншот: Google Map

«Штурм Вугледара є частиною першого етапу наступальної операції росіян для охоплення Краматорська та Слов’янська. Вугледар у даному випадку є південною частиною цього плану. Противник, ймовірно, планував прорватися до рубежу Лиман—Никифорівка—Часів Яр—Костянтинівка—Покровськ й таким чином вийти на ближні підступи до Краматорсько-Слов’янської агломерації зі сходу, північного та південного сходу і півдня», — вважає координатор групи Інформаційний спротив Костянтин Машовець.

Раніше Заборона розповідала про призначення головним командувачем війною в Україні Валерія Герасимова. Він замінив на ці посаді Сергія Суровікіна. Перестановка у вищому військовому командуванні свідчила про зміну підходу Кремля до ведення бойових дій або ж про спробу підготувати новий масштабний наступ.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій