'
Читаєте зараз
На виборах в Грузії виграла правляча партія, опозиція каже про фальсифікації та збирає мітинги. Коротко розповідаємо, що відбувається

На виборах в Грузії виграла правляча партія, опозиція каже про фальсифікації та збирає мітинги. Коротко розповідаємо, що відбувається

Aliona Vyshnytska

1 листопада лідери більшості опозиційних партій у Грузії оголосили, що не визнають перемогу правлячої партії «Грузинська мрія» на парламентських виборах, які відбулися напередодні. Вони вимагають провести повторне голосування. Вже наступного дня у столиці почалися кількатисячні мітинги. Масштабний протест, куди приєднаються представники регіонів, заплановано на 8 листопада. Заборона пояснює, що відбувається і хто в Грузії зараз змагається за владу.


Грузинська мрія

Останні вісім років влада Грузії сконцентрована в руках партії «Грузинська мрія». Вона прийшла до влади у Грузії в 2012 році. Тоді «Мрія» була фактично блоком із шести партій, яких об’єднувала нелюбов до тодішнього президента Міхаеля Саакашвілі.

Причин не любити Саакашвілі в грузинів багато. Серед основних, писав журналіст та головний редактор «Історичної правди» Вахтанг Кіпіані, — його концепція «нульової толерантності до злочину». Наприклад, реформуючи поліцію, він за один день «відправив в опозицію не менше 50 тисяч людей», а це нікому не сподобалося. Під час правління Саакашвілі дійсно почалися економічні реформи, було реформовано дорожню поліцію та почалося активне будівництво, проте йому закидали, що він будує диктаторський режим. Його також звинувачують у низці силових розгонів мітингів, зокрема 2009 та 2011 року, де силовиками було вбито декілька людей, і десятки поранено.

Фото: Tbel Abuseridze/Unsplash

Зараз політика партії «Грузинська мрія», яка протиставляє себе Саакашвілі, не сильно змінилася — партійці досі лякають виборців  «дев’ятирічним кривавим режимом Саакашвілі», хоча їх самих звинувачують у насильницькому розгоні мітингу в Тбілісі 2019 року та тиску на опозиційні медіа.

У 2014 році правляча партія підписала Угоду про асоціацію з ЄС, але в багатьох сферах життя нічого не стало краще, зокрема в економіці та соціальному житті, пояснює директор Грузинського інституту політики Корнелі Какачія. За його словами, зараз у Грузії більшість політичних сил, в тому числі правляча партія, відкрито підтримують нинішній євроатлантичний курс країни, тож глобальних змін у зовнішній політиці чекати не варто. Щоправда, вважає він, у разі перемоги опозиції уряд будуватиме більш жорсткі стосунки з Росією та візьме більш активний прозахідний курс.

Не нові обличчя

На виборах із  «Грузинською мрією» 31 жовтня змагався опозиційний блок  «Єдиний національний рух — об’єднана опозиція Сила в єдності». Загалом сюди входять близько тридцяти партій. Лідером блоку є Міхаель Саакашвілі. За декілька днів до виборів грузини отримали SMS-повідомлення від його імені, де він звертається до співробітників бюджетних організацій та обіцяє не звільняти їх у разі перемоги.

За попередньою оцінкою центральної виборчої комісії, «Грузинська мрія» знову перемогла. Вона набрала понад 48 відсотків голосів виборців. Опозицію підтримали близько 27 відсотків людей. Відтак «Грузинська мрія» стає першою в історії країни партією, яка лишається на третій термін. Станом на зараз, за словами виконавчого секретаря  «Грузинської мрії» Іраклія Кобахідзе, правляча партія отримує 76 мандатів та може одноосібно сформувати уряд. Парламентські вибори — ключові в Грузії, оскільки це парламентська держава. Тобто партія, яка отримує більшість голосів, фактично лишається правити країною у найближчі чотири роки.

Фото: Georgian Dream/facebook

Грузинська опозиція не визнає результати виборів. Лідери просять міжнародних спостерігачів на визнавати ці вибори легітимними. Вони закликають людей виходити на акції протесту, називають вибори фарсом та війною, і говорять про власну перемогу, яку було сфальсифіковано:

 «Прозахідна опозиція виграла вибори, і тепер необхідно, щоб наші представники охороняли бюлетені та протоколи, тому що уряд має схильність підробляти результати. Тож святкувати поки рано», — заявив Петре Цискарішвілі з опозиційної партії «Єдиний національний рух».

Прихильники опозиційних партій почали акцію протесту біля будівлі парламенту на проспекті Руставелі в Тбілісі, а також прорвали поліцейське оточення біля резиденції голови “Грузинської мрії” Бідзіни Іванішвілі, вимагаючи відреагувати на їхні вимоги.

Реакція

У ЄС вже відреагували на події в Грузії. Міжнародні спостерігачі від ОБСЄ, Ради Європи та НАТО заявили, що основних свобод було дотримано, а вибори пройшли в конкурентній боротьбі. Посольство США в Грузії з колегами згодне та розділяє їхню оцінку, назважаючи на  «поширені твердження про тиск на виборців». У Вашингтоні запропонували всім сторонам врахувати всі недоліки та провести другий тур.

Фото: Tbel Abuseridze/Unsplash

Проте спостерігачі також неодноразово говорили про порушення на виборчих дільницях. Наприклад, голова місії спостереження за виборами ОБСЄ в Грузії Джиліан Стірк підкреслювала, що на виборчих дільницях  «перебували координатори, представники партій та активісти, які нагнітали ситуацію». Крім того, за її словами, не було чіткого розділення між державою та партією. А порушення створювали неспокійну атмосферу та вплинули на довіру з боку суспільства.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій