Читаєте зараз
«Ви*буть і висушать». Заборона оформила підробний ПЛР-тест, то що з цього вийшло

«Ви*буть і висушать». Заборона оформила підробний ПЛР-тест, то що з цього вийшло

Markiian Oliiarnyk
  • Найбільш популярні майданчики серед підробників COVID-документів — соціальні мережі.
  • За 20 хвилин шахраї можуть оформити одразу кілька ПЛР-тестів зі справжніми печатками лабораторій.
  • За несплату своїх послуг зловмисники пообіцяли «ви*бати і висушити».

Протягом останніх кількох місяців в Україні активно процвітає ринок підробних документів, пов’язаних з пандемією COVID-19. Найбільше шахраї шукають собі клієнтів за допомогою соціальних мереж, де пропонують швидко зробити ПЛР-тест або COVID-сертифікат з печатками справжніх лабораторій.

Заборона розповідає про факти підроблення ПЛР-тестів та COVID-сертифікатів, які були виявлені в межах розслідування наших журналістів Поліни Вернигор та Олександра Гуменюка, а також закликає не користуватися послугами шахраїв, а робити справжні тести і вакцинуватися.


Підробка ПЛР-тестів і COVID-сертифікатів в Україні

Розслідування Заборони показало, що найпопулярнішими майданчиками серед підробників ПЛР-тестів та COVID-сертифікатів є соціальні мережі. Зокрема шахраї найбільше використовують Instagram і Telegram, де вони можуть діяти анонімно.

До того ж підробники, як правило, діють доволі швидко, використовуючи документи справжніх медичних закладів. Так, наприклад, один із шахраїв, на якого вийшли журналісти Заборони, всього за 20 хвилин і 400 грн може зробити одразу кілька негативних ПЛР-тестів з печатками реальних лабораторій.

Фальшивість такого роду підробок можна дуже легко довести. Достатньо лише звернутися до лабораторії, від імені якої була видана довідка, з проханням перевірити серійний номер медичного документа у базі. Також можна спробувати просто просканувати QR-код, якщо він є.

Читати більше новин в Telegram

Шахраї підставляють під штраф та вдаються до погроз

У такого роду схемах існує дуже багато ризиків для громадян, зокрема, коли йдеться про оплату послуг шахраїв. Очевидно, що найбільш небезпечною для покупців є повна або часткова передплата. У таких випадках, як правило, шахраї просто привласнюють собі гроші й обривають усі зв’язки з клієнтом. 

А якщо зловмисники працюють без передплати і не отримують винагороди за підроблені ними документи, то можуть вдаватися до відчайдушних кроків, зокрема погроз, залякування та переслідування.

Так, наприклад, шахрай не отримав грошей за підроблені ПЛР-тести. Попри те, що його облікові записи у соцмережах були заблоковані, він зв’язався через інший аккаунт.

У своїх погрозах зловмисник не підбирав слова, запевняючи, що покупця при прибутті до аеропорту «ви*буть і висушать». Однак у випадку розслідування Заборони ці погрози були беззмістовними, оскільки шахраєві ніхто не повідомляв про точне місце вильоту.

«Очевидно, що така схема залякування не є одноразовою і широко використовується серед шахраїв. Водночас варто пам’ятати, що відповідальність за підробку COVID-документів лежить не лише на виконавцях, тобто підробниках, а й на замовниках», — нагадали журналісти Заборони Поліна Вернигор та Олександр Гуменюк.

На початку жовтня 2021 року Верховна Рада України ухвалила у першому читанні законопроєкт про посилення відповідальності за підробку документів, пов’язаних з коронавірусною хворобою. За використання підроблених документів проєкт закону передбачає покарання у вигляді штрафу від 17 до 34 тисяч грн або до 2 років позбавлення волі, а для фальсифікаторів — від 85 до 170 тисяч грн штрафу або до 3 років позбавлення волі.

Раніше Заборона писала про те, що в Україні навіть якщо є підроблений COVID-сертифікат, можна зробити щеплення від коронавірусу.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій