'

Взяли за приклад ЗСУ: країна НАТО до зубів озброюється РСЗВ

Ilona Kivva
Автор:
  • За останні роки низка країн ЄС посунула поповнення та удосконалення парків артилерії на задній план.
  • Використання ЗСУ HIMARS довело ефективність РСЗВ у реальних бойових діях, тож одна з країн НАТО розробила масштабний план по відновленню артпотужностей.
  • Розглядаються два варіанти техніки: американські Хаймарси та ізраїльські PULS.

Іспанія планує придбати не тільки самі установки та ракети, а і ліценцію на виробництво. Це дозволить виготовляти техніку на власних потужностях у необхідних масштабах, а також вносити покращення в залежності від індивідуальних потреб армії.

Заборона розповідає про оборонний план країни-членкині Північноатлантичного альянсу.


SILAM: що за проєкт

High Mobility Rocket Launcher System, або SILAM — іспанська програма по закупівлі реактивної артилерії для власної армії. Вона є одним з 13 проєктів по зміцненню обороноздатності, які запустив уряд країни у 2023 році, пише Infodefensa.

Про програму відомо небагато:

  • над планом реалізації працювали впродовж кількох місяців;
  • Іспанія розглядає для закупівлі РСЗВ, які потім можна буде виготовляти за ліцензією всередині країни;
  • на її запуск виділено €22 млн, а на період 2023-2028 років буде витрачено близько €290 млн, але і ця сума не остаточна;
  • головні кандидати cthtl HCPD — американська система HIMARS від Lockheed Martin та ізраїльська PULS від Elbit Systems.

«Проєкт побачить світ у сценарії, означеному війною в Україні. Ці типи озброєння в останні роки були відсунуті на задній план багатьма країнами, але вони виявилися дуже ефективними на передовій, що призвело до різкого зростання попиту. Так, у Європі Данія та Нідерланди вже підписали контракти на PULS, а на іншому боці Гібралтарської протоки Марокко вибрало відомий HIMARS», — зазначили у виданні.

Читати більше новин в Telegram

Головна відмінність іспанської програми від інших — ліцензоване виробництво, адже воно дозволить виготовляти зразки зброї на власних потужностях у необхідних масштабах і не залежати від прямих закупівель. Також це дозволить вносити незначні покращення у конструкцію в залежності від індивідуальних потреб армії.

РСЗВ PULS: характеристики

Яку саме реактивну систему таки обере Іспанія, поки остаточно не вирішено. Однак ще з кінця 2022 року оборонне відомство країни розглядає пропозицію компаній Expal (входить до німецького концерну Rheinmetall) та Escribano щодо створення РСЗВ на базі ізраїльської PULS.

Precise & Universal Launching System (PULS)  — це автономна артилерійська ракетна система. На відміну від стандартної артилерії, з PULS немає необхідності переміщати підрозділи на основі необхідної дальності стрільби, пише MilitaryLeak.

Техніка може вести вогонь з однієї позиції  різноманітними типами боєприпасів. Дальність ураження залежить від снаряду — максимальна складає 300 кілометрів.

Багатоцільовий пусковий пристрій має кілька кейсів, кожен з яких розроблено для певного типу ракети: 

  • Accular 122 мм (18 ракет) — до 35 км;
  • Accular 160 мм (10 ракет) — до 40 км;
  • EXTRA (чотири ракети) — до 150 км;
  • Predator Hawk (дві ракети) — до 300 кілометрів.

Система може знешкоджувати задані цілі на всіх дистанціях з вкрай високою точністю. Підготовка до пуску займає менше хвилини. Також PULS оснащено точною навігаційною системою, найсучаснішими засобами зв’язку та обчислювальними машинами для мережевих операцій. Це дозволяє використовувати зброю у складі великих артилерійських з’єднань з різноманітними РСЗВ. 

«Ізраїльська система PULS стає все більш популярною в Європі. Зокрема, Німеччина на її основі хоче створити європейську ракетну систему Euro-PULS, а Нідерланди нещодавно оголосили про плани закупівлі системи. Тому, ймовірніше, саме PULS стане основою для нової іспанської ракетної системи. Система вже на старті має свої переваги, але з іншого боку, про HIMARS також не варто забувати, як про ракетну систему, яка також має своїх клієнтів в Європі і чудово показала себе у війні в Україні», — кажуть у Defense Express.

Раніше Заборона розповідала про унікальну технологічну розробку, якою поповнився флот Туреччини. Це буде перший у світі корабель, з якого можна запускати Байрактари.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій