'
Читаєте зараз
Women in Arts. The Resistance: оголошено переможниць 2024 року

Women in Arts. The Resistance: оголошено переможниць 2024 року

Ilona Kivva
Автор:
  • «Жінки у мистецтві» — це незалежна премія, яку у 2019 році заснували Український інститут та ООН Жінки в Україні. Щороку нею відзначають здобутки жінок у сфері культури та мистецтва, а з 2023 — ще й їхній внесок у наближення перемоги. 
  • Серед лауреаток у різний час були Оксана Забужко, Софія Андрухович, Ірма Вітовська-Ванца, Алевтина Кахідзе, Ірина Цілик та інші.
  • П’ята ювілейна церемонія нагородження лауреаток премії Women in Arts. The Resistance пройшла у Києві 6 березня 2024 року.

Загалом нагороди вручили у восьми номінаціях. Серед переможців Women in Arts. The Resistance у 2024 році опинилася співачка Джамала. Серед інших, лауреатками також стали військовослужбовиці Ярина Чорногуз та Катерина Приймак.

Заборона розповідає про переможниць премії у 2024 році. 

Жінки у мистецтві 2024: лауреатки

П’ята ювілейна церемонія нагородження лауреаток премії Women in Arts. The Resistance пройшла у Києві 6 березня. Її провели журналістка, ведуча, поетка та сценаристка Олександра Гонтар та стендап-комік і волонтер Василь Байдак.  

Гаслом цьогорічної церемонії стала фраза «Допоки не скінчиться буря», у якій відобразили визнання та вшанування опору та стійкості українських мисткинь і всього українського народу. На початку заходу також вшанували хвилиною мовчання пам’ять про мисткинь, які загинули внаслідок російської агресії.   

«У часи найважчих випробувань українські жінки з винятковою стійкістю, гідністю та рішучістю проявляють себе в кожній сфері суспільного життя. Їх лідерство, креативність та непохитний дух допомагають долати труднощі війни, вони є втіленням справжньої незламності та надії на відновлення. Ми не лише захоплюємося непохитним духом українок в мистецтві, але й вшановуємо талановитих жінок, які загинули внаслідок російської агресії. Це момент великої гордості, глибокої скорботи та солідарності з українським народом», — зазначила представниця ООН Жінки в Україні Сабін Фрейзер Гюнеш.

Читати більше новин в Telegram
Представниця ООН Жінки в Україні Сабін Фрейзер Гюнеш виступає на Women in Arts. The Resistance 2024. Фото: Women in Arts. The Resistance

Лауреатки Women in Arts. The Resistance 2024 року:

  • жінки у візуальному мистецтві — художниця Катерина Бучацька;
  • жінки в музиці — співачка Джамала;
  • жінки в перформативному мистецтві — режисерка Оксана Дмітрієва;
  • жінки в кіно — режисерка-документалістка Аліса Коваленко;
  • жінки в літературі — поетеса, військовослужбовиця та парамедикиня Ярина Чорногуз;
  • жінки в культурному менеджменті — директорка Меморіального музею тоталітарних режимів «Територія Терору» Ольга Гончар;
  • жінки в культурній журналістиці, критиці та дослідженнях — публіцистка, журналістка, дослідниця візуальної культури Катерина Яковленко
  • особлива відзнака (Special mention) — ветеранка, бойова медикиня, культорологиня, очільниця Руху «VETERANKA» Катерина Приймак.
Лауреатки Women in Arts. The Resistance. Фото: Women in Arts. The Resistance

Women in Arts: що за премія

Women in Arts — це незалежна премія, яку у 2019 році заснували Український інститут та ООН Жінки в Україні в рамках руху солідарності за гендерну рівність HeForShe. Після початку повномасштабного вторгнення до назви Women in Arts додали підзаголовок The Resistance.

Мета премії — привертати увагу до досягнень жінок-мисткинь та популяризувати українську культуру. Щороку нею відзначають здобутки жінок у сфері культури та мистецтва, а з 2023 — ще й їхній внесок у наближення перемоги. 

Переможниць визначають експертна рада та журі. Вони складаються із фахівців у сфері культури та мистецтва, представників державного сектору і незалежних інституцій. До складу ради та журі увійшли 42 людини. 

Лауреаткам вручають статуетки від скульпторки Марії Куліковської у формі переплетених жіночих рук. За словами художниці, руки символізують підтримку і захист, а також жіночу працю. У 2024 році кольором для статуеток обрали небесно-блакитний. 

Цікаво! Серед лауреаток премії були Оксана Забужко, Софія Андрухович, Ірма Вітовська-Ванца, Алевтина Кахідзе, Ірина Цілик та інші.

Раніше Заборона розповідала про лауреатів однієї з найпрестижніших кінопремій у світі BAFTA у 2024 році. Найкращим документальним фільмом став «20 днів у Маріуполі». Це перша Бафта в історії українського кіно.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій