'
Читаєте зараз
«Я б сам пішов убити Путіна». Поляки відновлюють диво-дорогу для евакуації українців

«Я б сам пішов убити Путіна». Поляки відновлюють диво-дорогу для евакуації українців

Markiian Oliiarnyk
  • У польських Карпатах відновлюють старі залізничні колії, щоб створити ще один коридор для українських біженців.
  • У відновлювальних роботах залучено багато волонтерських груп, які працюють фактично безоплатно.
  • У південно-східній Польщі пункти гуманітарної допомоги українцям організовуються коштом місцевих мешканців.

За перші 13 днів війни Україну покинуло близько двох мільйонів біженців. Найбільше українців у себе приймає Польща. Усі пункти пропуску на українсько-польському кордоні перевантажені, тому польські побратими працюють над відкриттям нових коридорів. Зокрема зусиллями волонтерів ведуться відновлювальні роботи на давно закритому залізничному сполученні через Карпати, яке було прокладене ще в часи Австро-Угорщини.

Заборона вже показувала цю диво-дорогу й розповідає про те, як поляки працюють над прийомом біженців з України.


Відновлення гірського залізничного сполучення Україна-Польща

На початку березня Управління залізничного транспорту Польщі разом з волонтерами розпочали відновлення старих залізничних колій через Карпати для відкриття гуманітарних коридорів для українських біженців, пише The Washigton Post.

«Польща не може бути байдужою до трагедії українського народу. Залізничники докладають усіх зусиль, щоб допомогти де тільки можна», — зазначив держсекретар Міністерства інфраструктури Польщі Анджей Біттель.

Це гірське залізничне сполучення було прокладене ще півтора століття тому в часи Австро-Угорщини і з’єднувало Відень зі Львовом. З часом колії стали непридатними для проходження по них сучасного залізничного транспорту і ще у 2010 році були виведені з експлуатації.

Читати більше новин в Telegram

The Washington Post пише, що команди волонтерів працюють від сходу до заходу сонця фактично безоплатно. І за перші кілька днів встигли відновити та розчистити десятки кілометрів колій. «Я б сам пішов убити Путіна, але кожен з нас робить свій внесок, щоб допомогти Україні», — заявив 35-річний польський будівельник Пьотр Губала.  

Гірська залізниця, на якій ведуться роботи, пролягає через Карпати (на її шляху зустрічаються багато гірськолижних курортів), проходить від Польщі через Україну до Румунії. За словами речника «Польських державних залізниць» Мірослава Семенця, коли колії будуть повністю готові до експлуатації, по них зможуть курсувати щонайменше шість поїздів на день.

Як поляки приймають українських біженців

У південно-східній частині Польщі місцеві жителі самі організували пункти розподілу гуманітарної допомоги у школах та готелях та готують свої домівки до прийому українських біженців.   

Попри те, що польські Карпати славляться своїми туристичними місцями, загалом у цьому регіоні є чимало занедбаних міст та процвітає відносна бідність. Однак принаймні на даний час фінансування гуманітарних зусиль тут здійснюється з гаманців місцевих мешканців, а не з держбюджету. Це дозволяє оминати чимало бюрократичних процедур, які лише б затримували підготовку регіону до великого потоку українців.

«У моїй компанії не залишилося водіїв, тому що усі вони були українцями, які пішли воювати за свою країну. Вони роблять те, що повинні, тому ми маємо зробити все, що від нас залежить», — розповів 62-річний водій вантажівки Лех Мотика, через землі якого проходить гірська залізниця. 

За словами його дружини Богуслави, місцеві відчувають певний страх, і не стільки перед великим напливом біженців, скільки перед перспективою, що війна може досягти й самої Польщі. «Моя дочка каже, що вона не боїться, але я їй не вірю. У будь-якому разі я боюся подвійно: за неї та за себе. Жодне покоління не прожило в цьому краї без війни. У нас є друзі з України — це ж просто там [близько на сході]. Лишень уявіть собі, жінки мого віку залишаються в Україні і кажуть, що не можуть покинути країну, в якій їхні діти гинуть на війні», в цитує Богуславу Мотику The Washington Post.

Раніше Заборона розповідала про те, які речі не варто брати із собою у разі евакуації власним автотранспортом.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій