'

Я в центрі, я краще: що таке нарцисичний розлад особистості, як його розпізнати та чи можна виправити

Polina Vernyhor
Я в центре, я лучше: что такое нарциссическое расстройство личности, как его распознать и можно ли исправить

Ярлик «нарцис» часто використовують для позначення людей, які здаються самовпевненими, витрачають багато часу на розмови про себе, свій успіх та кар’єру. Проте ця риса набагато складніша, ніж здається. Почуття впевненості, бажання ділитися своїми досягненнями та прагнення до похвали — цілком адекватні риси, притаманні багатьом із нас. Однак іноді це переростає в маніакальне переймання собою або самозакоханість, які сильно заважають налагоджувати соціальні зв’язки, будувати кар’єру та підтримувати здорові стосунки з близькими. Журналістка Заборони Поліна Вернигор розібралася, коли варто бити на сполох, як виявити нарцисичний розлад особистості та як спілкуватися з нарцисами.


Що таке нарцисизм?

Це особливість психіки, за якої людина сприймає себе як кращу за інших та загалом унікальну й неперевершену. Це про спрагу до вдячності або захоплення, бажання бути в центрі уваги й очікування особливого ставлення. 

Опитувальник нарцисичної особистості (NPI), розроблений у 1979 році — найчастіше використовуваний засіб виміру цієї риси. Бали варіюються від 0 до 40. Здорові люди, які набрали трохи більше ніж половину балів, можуть здатися надзвичайно привабливими, особливо під час першої зустрічі, але в кінцевому підсумку справляють враження пихатих. У таких людей можуть бути незручні або стресові особисті стосунки, але водночас вони залишаються в основі своїй здоровою особистістю.

Це взагалі нормально?

Здебільшого так. Власне, саме тому ми використовуємо в попередньому розділі термін «здорові люди»: нарцисизм — це сукупність рис, і допоки це залишається лише в масштабах характеру людини, це не є великою проблемою. Принаймні, вона не потребує розв’язання в кабінеті клінічного психолога — на відміну від нарцисичного розладу особистості.

Що таке нарцисичний розлад особистості?

А це вже психіатричний діагноз. Люди з нарцисичним розладом особистості (НРО) закохані в ідеалізований грандіозний образ самих себе. І закохані вони в це завищене уявлення про себе саме тому, що воно дає їм змогу уникнути глибокого почуття незахищеності. Але підтримка їхньої манії величі вимагає великої роботи, і тут у гру вступають маніпуляції та токсичність у стосунках із людьми. Люди з нарцисичним розладом особистості егоцентричні, їм бракує співчуття та уваги до інших, вони залежать від похвали та захоплень. Їх можна описати як зухвалих, маніпулятивних, егоїстичних та занадто вимогливих. Такий спосіб мислення й поведінки проявляється у всіх галузях життя нарциса: від роботи і дружби до сім’ї та любовних стосунків.

Є багато підтипів НРО — деякі з них ідентифіковані та підтверджені науковими дослідженнями, а інші були неофіційно названі й популяризовані різними фахівцями в галузі психічного здоров’я. Через це кількість нарцисичних підтипів визначити важко. Хоча підтипи не можна діагностувати клінічно, спеціалісти все ж зазвичай бачать закономірності в поведінці клієнтів, тому виводять вісім підтипів нарцисизму.

Здоровий нарцисизм. Він має радше позитивний, ніж негативний характер. Американська психіатрична асоціація дійшла висновку, що щоби поставити пацієнту клінічний діагноз «нарцисичний розлад особистості», у нього мають бути щонайменше 55% найбільш поширених ознак нарцисизму. Водночас багато з цих рис не відповідають класифікації ментальних розладів. Тобто якщо у вас збігається менше, ніж 55% ознак НРО, ви здорові. Психіатри вважають, що нарцисичні якості певною мірою притаманні будь-якій людині. Визнання її досягнень, бажання ними поділитися та отримати похвалу — цілком нормальні речі, особливо якщо вони покращують самопочуття.

Грандіозний нарцисизм. Таким пацієнтам притаманні переоцінення своїх здібностей, завищене почуття власної гідності та, власне, нереалістичне відчуття своєї переваги над іншими людьми. Водночас грандіозні нарциси можуть бути чарівними, але їм часто бракує співчуття. Вони жадають уваги, їм подобається бачити інших скривдженими і збитими з пантелику.

Прихований / вразливий нарцисизм. На відміну від грандіозних нарцисів, ці люди, як правило, сором’язливі й скромні. Представники цього підтипу загальмовані, пригнічені, гіперчутливі до оцінок та страждають від хронічної заздрості. Їм життєво необхідні визнання людей і захист від критики. Часто приховані нарциси почуваються найнещаснішими у світі.

Злоякісний нарцисизм. Насправді злоякісними їх називають, щоби не називати злими, бо це лунає трохи грубо. Але так і є: вони — маніпулятори, мають злі наміри, проявляють ознаки садизму та агресії. Це найбільш небезпечний та шкідливий для оточення підтип. Упродовж усього життя люди, які страждають на цей розлад, вдосконалюють майстерність маніпуляцій, а тому можуть під час першої зустрічі здаватися дуже милими та добрими.

Сексуальний нарцисизм. Ці пацієнти надмірно захоплюються власною сексуальною майстерністю. Вони можуть бути одержимі своєю сексуальною активністю й потребою в сексуальному захопленні від інших. Сексуальні нарциси — серійні шахраї, які використовують секс для маніпулювання людьми й можуть поводитись агресивно в ліжку. 

Соматичний нарцисизм. Соматичні нарциси базують свою самооцінку на тілі. Вони почуваються красивішими, сильнішими або здоровішими за інших. Соматичні нарциси часто зациклюються на своїй вазі й зовнішності, а також критикують зовнішність інших.

Церебральний / інтелектуальний нарцисизм. Вони черпають почуття власної значущості зі свого розуму. Йдеться про переконаність в тому, що вони розумніші за всіх. Щоби нагодувати своє его, вони намагатимуться змусити інших почуватися нерозумними.

Духовний нарцисизм. Такі люди часто використовують свою духовність для виправдання шкідливої поведінки й використовують духовний жаргон, щоби виставити себе кращими, ніж вони є, і проявити зверхність. Часто вони використовують вразливих людей, щоби змусити їх повірити у власну нікчемність та у високу духовність самого нарциса.

У мене НРО: чим це мені загрожує?

Нарцисам важко будувати здорові соціальні зв’язки. Через те, що нарцис занадто самовпевнений та вважає себе кращим за інших, це може призвести до ризикованих вчинків. Водночас такі люди зазвичай проявляють низький рівень емпатії, співчуття, сорому та провини. Саме тому більшу шкоду нарцисизм приносить тим, хто оточує нарциса. 

Як зрозуміти, що я спілкуюся з нарцисом?

Є найбільш розповсюджені та найвпізнаваніші ознаки. Пам’ятайте, що точний діагноз може поставити виключно спеціаліст. Однак вам знадобляться ці характеристики, щоби виявити подібну людину в своєму оточенні та будувати із нею стосунки, які не зашкодять вам.

Основні ознаки нарцисів

  • Відчуття власної переваги над іншими
  • Маніпулятивна поведінка
  • Потреба в захопленні
  • Брак співчуття
  • Зарозумілість
  • Концентрація уваги оточення на собі
  • Переоцінка своїх можливостей та досягнень
  • Приниження інших
  • Сильна чутливість до критики

Як спілкуватися з нарцисами?

Перше, що варто порадити — розірвати стосунки з нарцисами, оскільки вони не бувають не токсичними. Але є багато ситуацій, в яких ця порада не спрацює. Є декілька провідних технік, які допоможуть захиститися від впливу таких людей та побудувати із ними безпечну для себе комунікацію.

Дивіться «в корінь» — нарциси часто намагаються створити собі ідеальний образ. Але якщо ви завжди триматимете в голові те, хто вони насправді, та пам’ятатимете, що вони можуть маніпулювати або обманювати, ймовірно, на вас їхні «чари» не подіють. 

Говоріть про себе та свої почуття. Це правило працює, якщо йдеться про людину з вашого близького оточення — партнера/ку або когось із родичів. Нарциси часто полюбляють виводити співрозмовника на емоції — не дозволяйте їм цього, не підживлюйте їхню поведінку. Натомість спробуйте спокійно й лагідно проговорити, що вас не влаштовує. Не звинувачуйте — використовуйте «я-повідомлення»: не «ти забагато говориш про себе», а «мені було б приємно, якби ти частіше цікавився/лася моїми справами».

Але якщо ви помічаєте ознаки нарцисизму у свого керівника або колеги на роботі, найкращий спосіб комунікації — не проявляти емоцій і не вступати в конфлікти та суперечки, оскільки скоріше за все така людина саме цього й очікує. Якщо ви даватимете їй це, то стимулюватимете таку поведінку й надалі.

Відстоюйте чіткі кордони. У людей із нарцисичним розладом особистості слабко розвинене відчуття особистого простору та кордонів: вони можуть копатися у ваших речах, без дозволу заходити на вашу особисту територію або робити щось, що буде вам заважати. У цьому випадку психологи радять встановлювати ультиматуми. Наприклад: «якщо ти не прибереш свою машину з мого паркувального місця, я буду вимушений викликати евакуатор». Але водночас важливо дотриматися своєї обіцянки, щоби довести серйозність намірів.

Не піддавайтеся на провокації. Якщо гра іде не за їхнім сценарієм, нарциси часто починають маніпулювати, щоби змусити вас почуватися ніяково. Наприклад, вони можуть намагатися викликати у вас відчуття провини або сорому. Пам’ятайте, що це лише їхні правила гри, які ви не мусите приймати.

Знайдіть джерело енергії. Комунікація з нарцисом (особливо якщо це злоякісний нарцис) сильно виснажує емоційно. Треба постійно тримати в голові усі можливі варіанти розвитку подій та протистояти маніпуляціям — це вимагає значних зусиль. Щоби швидко відновлюватися, вам необхідне джерело енергії: почніть ходити на спортивні або мистецькі заняття, більше спілкуйтеся з приємними людьми, з якими вам комфортно.

Це взагалі лікується?

Так — психотерапією. Але є дуже важлива деталь: щоби розпочати лікування, потрібне бажання пацієнта. Найчастіше нарциси або не визнають свою проблему, або захоплюються тим, що вони — нарциси. Проте психіатри стверджують, що люди з НРО часто мають проблеми із соціалізацією, а іноді така поведінка пов’язана з моральними травмами. Тому ймовірність того, що людина дійде до терапевта, все ж є.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій