'
Читаєте зараз
12 тисяч гривень за перелом хребця: як дитячі заклади замовчують травми маленьких відвідувачів та що з цим робити

12 тисяч гривень за перелом хребця: як дитячі заклади замовчують травми маленьких відвідувачів та що з цим робити

Polina Vernyhor
Безпека дітей у ТРЦ: що робити, якщо дитина травмувалася на атракціонах

В українських торгово-розважальних центрах і парках розваг регулярно травмуються діти, іноді — смертельно. Але керівники закладів намагаються замовчати такі випадки та відмовляють потерпілим у компенсації. Журналістка Заборони Поліна Вернигор поспілкувалася з двома мамами, чиї діти постраждали в таких місцях відпочинку, та розповідає, чи мають ТРЦ відповідати за безпеку дітей та як підготуватися до походу в такий заклад.


«Моїй дитині не могли допомогти — нікого не було поблизу»

У травні 2021 року 10-річна донька письменниці та видавчині Юлії Лактіонової поїхала на день народження до однокласника у батутний парк в київський ТРЦ «Парк Закревського періоду». Дітлахів супроводжували батьки — усього дорослих було шестеро. Батько іменинника на вході підписав документ про те, що не має претензій до адміністрації закладу у разі чого.

Коли діти по черзі робили сальто, донька Лактіонової впала на спину. Підвестися вона вже не змогла. У цей час поблизу не було жодного працівника парку. Інструктаж із дітьми ніхто не проводив; вказівок щодо того, як стрибати не слід, також не було.

Дівчинці якийсь час ніхто не міг допомогти, оскільки поблизу просто не було нікого — решта дітей бавилася в іншій частині парку. На допомогу покликала жінка, яка проходила повз батути та побачила дитину. 

«Батьки іменинника також прибігли. Але коли батьки приводять дітей, вони ж теж не бігають за ними щосекунди. Батьки сиділи поруч і пили каву, бо були впевнені, що діти безпечно проводять час. Ми, батьки, коли віддаємо дітей в дитячу кімнату або в якийсь розважальний центр, думаємо, що вони там захищені», — розповідає Забороні Юлія Лактіонова.

Коли батьки іменинника здійняли галас та покликали адміністрацію, виявилося, що на місці немає не те що медпрацівника, але й банально аптечки. Після цього на прохання батьків адміністрація викликала швидку.

У розважальному центрі стверджують, що до дитини впродовж хвилини підбігли інструктори і цей момент є на відеозаписах з камер спостереження — але саме відео нам надати відмовилися. Директорка «Парку Закревського періоду» також запевняє, що на території центру є щонайменше три аптечки. Ними нібито не скористалися, оскільки до приїзду швидкої дитині з компресійним переломом хребця ніяк не можна було допомогти. Однак батько іменинника, який був на місці подій, стверджує, що аптечки у закладі не було.

Коли дівчинку забрали лікарі, Юлі зателефонували з поліції та сказали написати заяву на розважальний центр. Поліція приїздила і до розважального центру, щоби зафіксувати всі деталі. У лікарні в дівчинки виявили компресійний перелом грудного хребця. З цим діагнозом її хотіли покласти в стаціонар, оскільки за такої травми необхідний суровий постільний режим. Мама дівчинки зважила всі «за» і «проти», порадилася з лікарями і вирішила таки забрати дитину додому.

Юля виховує доньку сама — батько дівчинки помер. За період, поки дівчинка хворіла, мати сама доглядала її, возила по лікарях і фактично втратила працездатність на кілька тижнів.

«Це добре, що в мене є друзі з різних галузей, які можуть допомогти. Мені допомогли знайти хорошого лікаря — я могла писати та телефонувати йому в будь-який час. Наприклад, знімки МРТ я надсилала йому на вайбер. Це зручніше, ніж щоразу їздити до лікарні та чекати у чергах по кілька годин», — говорить Юлія.

В результаті дівчинці призначили носити спеціальний корсет, який повністю фіксує хребет. У цьому корсеті потрібно ходити мінімум чотири місяці. На початку жовтня дівчинка з мамою мають зробити повторне МРТ, яке покаже, чи потрібна фіксація надалі. 

«Цей корсет виготовлений з дуже щільного пластику і під нього треба вдягати футболку. Влітку носити його було справжнім пеклом, не кажучи вже про те, що про літню відпустку і табір ми були змушені забути, адже дитина була у корсеті», — говорить Юлія.

Невдовзі після інциденту на Юлію вийшла адміністрація ТРЦ та запропонувала «врегулювати» питання. Вони обіцяли компенсувати лікування та супутні витрати, а натомість просили написати відмову від претензій у поліції. Юлія склала список витрат для компенсації. Туди увійшли витрати на лікарів, клінічні дослідження, таксі до лікарні та назад, корсет, реабілітацію, яка знадобиться дівчинці після того, як корсет знімуть, та няню, яку доведеться найняти на кілька місяців. У сумі вийшло понад 90 тисяч гривень. 

«Моя претензія навіть не в тому, що там дитина стрибала на батуті і впала, оскільки всі діти бігають і стрибають в таких місцях. Моя претензія в тому, що у них як у центру активного відпочинку для дітей немає навіть аптечки — це якась дикість. Там має обов’язково бути навчена людина, яка надасть першу допомогу чи знатиме, що робити в таких ситуаціях. Можливо, це я вже забагато прошу, але мені здається, що коли до вас приходить день народження або якась група дітей, ви можете провести п’ятихвилинний інструктаж», — пояснює Юлія.

Директорка розважального центру Наталія Федорова стверджує, що на території парку висять стенди з правилами поведінки, а батьки на вході мають підписати розписку про те, що несуть повну відповідальність за дітей. Батько іменинника, який був разом із дітьми в той день, підтверджує, що дійсно підписував такий документ.

На зустрічі з Лактіоновою директорка ТРЦ виказувала розуміння й навіть сказала, що сума компенсації як для такого випадку дуже адекватна. Батько іменинника, який також прийшов на зустріч, це підтвердив. Жінки домовилися, що директорка узгодить компенсацію з інвестором та за результатами розмови відповість, коли зможуть виплатити гроші. Ще Наталія Федорова сказала, що тепер чітко розуміє необхідність присутності медичного працівника на території. На знак серйозності намірів директорка ТРЦ видала Юлії частину компенсації — 12 тисяч гривень.

У день, коли Юлії мали повідомити про терміни виплат, з нею ніхто не сконтактував. Тоді вона сама написала у ТРЦ. Федорова сказала, що інвестор поки що розглядає це питання й остаточної відповіді немає. На цей час саме спливали терміни подання заяви у поліцію, тому Юлія поїхала у відділок.

Через якийсь час мати дівчинки знову написала директорці ТРЦ — і знову безрезультатно. За кілька днів жінка була неподалік від закладу у справах і вирішила заїхати і поспілкуватися з адміністрацією особисто ще раз. Цього разу директорка заявила, що інвестор погодив виплату тільки за кількома пунктами зі списку: корсет, МРТ та дві консультації лікаря — це близько 20 тисяч гривень. Наталія запропонувала Юлії зустрітися з інвестором особисто, щоби він побачив, що вона «адекватна» і передумав. Однак цю зустріч також відтягували — в результаті Юлія перестала питати. На цьому комунікація з ТРЦ закінчилася.

«На нас чинився тиск з боку мами. Вона погрожувала написати заяву до поліції і казала, що наше спілкування відбуватиметься тільки через юриста. Тому ми ухвалили рішення відмовити у компенсації тієї суми, яку оголосила мама дівчинки. Наша компанія не вважає цю суму обґрунтованою», — говорить Наталія Федорова. 

Юлія зі свого боку заперечує, що тиснула на когось. Говорить, що дійсно у листуванні писала про те, що має вирішити, чи писати заяву до поліції. Однак саме адміністрація закладу перша запропонувала компенсацію, тому мама потерпілої дівчинки переживала, що строки подання заяви до поліції спливають, а грошей їй досі ніхто не виплатив.

Згодом адвокат Юлії порадив їй зробити судово-медичну експертизу. На основі діагнозу судово-медична експертиза прирівнює перелом до отримання тілесних ушкоджень середнього ступеня. І якщо таке підтвердження буде, то справа вже може розглядатись як кримінальне правопорушення, а не адміністративне. У поліції після подання заяви сказали, щоб жінка чекала на листа від них. З цим листом та результатами судмедекспертизи вона зможе подати до суду на торгово-розважальний центр. Але Юлія досі не отримала ані листа від поліції, ані результатів медичної експертизи. 

Чи несе розважальний центр відповідальність за дитину?

Сам торгово-розважальний центр відповідальності не несе — бо це власник, який по суті здає приміщення в оренду. Усі претензії слід адресувати орендарю приміщення — адміністрації конкретного закладу. На нього поширюється обов’язок зробити перебування відвідувачів там безпечним. 

«У Законі «Про захист прав споживачів» є поняття «належна якість послуги» — це означає, що вона має відповідати вимогам, визначеним законодавством. Якщо буде встановлено, що шкода заподіяна внаслідок користування цією послугою, то суб’єкт, який надає послугу, нестиме відповідальність», — пояснює юрист Олександр Лещенко. 

Постраждала сторона може вимагати в адміністрації закладу відшкодування шкоди, завданої здоров’ю. Є майнова та моральна шкода. Перша — це витрати, які йдуть на лікування, реабілітацію та нагляд після травми. У суму компенсації можуть входити кошти, які людина планує витратити на ці потреби. Тобто та сума, яку Юлія запросила у «Парку Закревського періоду», була обґрунтованою.

Моральна шкода — це компенсація за моральні страждання, заподіяні внаслідок інциденту. У суді дуже рідко добиваються такої компенсації. Здебільшого її сума визначається на основі висновків психотерапевта або психіатра. 

«Однак якщо ви не можете підтвердити суму витрат, то навряд зможете домогтися компенсації. До доказів можна віднести чеки, грошові перекази тощо», — говорить юрист.

За тяжкі наслідки після перебування у розважальному центрі відповідальна особа може понести й кримінальну відповідальність. Якщо провину адміністрації у цьому випадку доведуть, на відповідальних може чекати в’язниця строком до п’яти років.

«Якби я не була поруч, дитина б померла»

У червні 2021 року Анастасія Кулакова з сином пішли до аквапарку Happy Day, що в Дніпрі. Хлопчик встиг один раз з’їхати з гірки у басейн. У цей час інший хлопець переліз через огорожу басейну, не втримався та впав сину Анастасії на голову. Все трапилося на очах Анастасії та інструкторки, яка також спостерігала за подією.

Коли мати побачила сина в крові, почала голосно кричати та гукати працівників аквапарку, щоби ті допомогли хлопчику. Співробітники аквапарку повели маленького відвідувача до медпункту — там йому промили рану та поклали на кушетку. Мати вимагала викликати швидку — адміністрація аквапарку відмовилася.

«Вони чекали, поки я заберу дитину і піду. Мені повідомили, що рана глибока, треба зашивати. Вони хотіли, щоб я сама відвезла його до лікарні. Я могла швидку викликати й сама, але оскільки він перебував у громадському місці, ми заплатили чималі гроші за відвідування, я хотіла, щоб це пройшло офіційно, і щоб вони як винна сторона ініціювали виклик швидкої допомоги», — згадує Анастасія.

Зрештою адміністрація таки викликала швидку. Лікарі приїхали тільки через 40 хвилин. Хлопчика шпиталізували у дитячу нейрохірургію, мати поїхала з ним. У лікарні сину Анастасії зробили рентген та забрали в операційну зашивати рану. 

«На щастя, ми відбулися відкритою черепно-мозковою травмою та струсом мозку. У стаціонарі ми були тиждень, шви зняли через 11 днів, дитина досі перебуває під наглядом і стоїть на обліку за місцем проживання у невролога. Син займається у спортивній школі, але до 1 листопада він не зможе відвідувати спортивні заняття та уроки фізкультури. Потім треба буде пройти повторне обстеження — можливо, йому дозволять якщо не повернутися до спорту, то хоча б займатися фізкультурою в школі без обмежень», — пояснює мама постраждалого хлопчика. 

Адміністрація аквапарку після інциденту почала звинувачувати жінку в ситуації, що сталася: вона нібито недогледіла сина і не викликала швидку одразу. Також мамі хлопця закидали, що її син сам в усьому винний. Але є відео, де видно, що хлопчик не порушив жодних правил поводження в басейні та на гірках.

«Якби я там не стояла, на краю басейну, не стежила б за дитиною, він міг би знепритомніти та потонути. Мене звинуватили в тому, що я не стежила і не запобігла цьому. Але виходить, що я заплатила 610 гривень за повний день і мала за ці гроші стежити й за чужими дітьми теж. До того ж у них там величезна кількість аніматорів ходить територією — що вони всі робили у цей момент, незрозуміло», — говорить жінка.

Інцидент стався в аніматорки на очах. На претензії матері дівчина сказала: «А що я мала робити? Зупиняти? Ми не можемо чіпати чужих дітей». На території аквапарку тоді були ще й рятувальники — вони прийшли на місце подій вже після інциденту та разом з адміністрацією звинувачували Анастасію.

Батьки хлопчика, який впав на голову сина Анастасії, знайшли її у соцмережах після того, як про ситуацію написали у ЗМІ. Вони запропонували Анастасії допомогу у лікуванні сина, але та відмовилася і сказала, що претензій до них не має. 

«Вони залишили хлопчика на тапчані, попросили його посидіти, нікуди не йти, і відійшли. Дитина не послухалася — йому стало цікаво, він поліз через огорожу басейну. Але це дитина. Діти бувають неслухняними, і якщо ви поставили паркан, то цей паркан не має бути таким, щоби його міг легко перелізти 6-річний хлопчик», — вважає мати постраждалого.

Також Анастасія каже, що має ще одну претензію щодо того, що на вході в аквапарк обшукують і не дозволяють проносити їжу та напої всередину. Тому батьки змушені лишати дітей і йти у кафе, яке є на території аквапарку. Батьки хлопчика, який впав на сина Анастасії, саме пішли робити замовлення у це кафе, оскільки прийшли родиною святкувати день народження сина. При цьому, каже Анастасія, батьки були тверезими та залишили дитину буквально на пару хвилин. 

Відколи все сталося, Анастасії ніхто з адміністрації аквапарку не запропонував допомогу або компенсацію. Єдине — жінці повернули кошти за вхідний квиток. Анастасія наполягла на тому, щоб дирекція аквапарку зателефонувала їй. Зателефонували їй тільки після того, як вона опублікувала допис про інцидент у фейсбуці. Адміністраторка погодилася компенсувати Анастасії виключно витрати на лікування за чеками.

«Ви ж самі розумієте, що медицина у нас умовно безкоштовна і чеки не завжди є. Вартість тих ліків, які я купувала в аптеці, і неофіційні витрати на обстеження сильно різняться. Коли ми зняли шви, я скинула у вайбері адміністраторці фото чеків — вийшло близько 3 тисяч гривень. Але це навіть не половина всіх витрат. Фактично на обстеження та лікування дитини я витратила понад 7 тисяч гривень», — говорить жінка.

Усі доводи жінки про те, що сума компенсації замала, відкидалися. До поліції Анастасія звертатися не стала, бо після лікування у неї не залишилося на це ані сил, ані грошей. Через місяць після цієї ситуації у тому ж аквапарку помер 9-річний хлопчик. Батьки забороняли йому лізти у воду, але коли вони ненадовго відволіклися, він пригнув у басейн головою вниз та миттєво помер. У соцмережах та в адміністрації аквапарку в усьому звинуватили батьків хлопчика. Кілька днів після смерті маленького відвідувача аквапарк був зачинений. Згодом на сайті з’явилося оголошення з правилами відвідування дорослого басейну для дітей до 14 років. Згідно з ними, батьки мають нести повну відповідальність за життя та здоров’я дітей.

Безпека дітей у ТРЦ: що робити, якщо дитина травмувалася на атракціонах

Заборона звернулася за коментарем до адміністрації аквапарку Happy Day. Наші питання там назвали «недоречними», відмовилися говорити про обидві ситуації та вимкнули телефони.

Що робити, щоб убезпечити дитину в ТРЦ?

Слід пам’ятати, що відповідальність за дитину несуть усе ж батьки. Всі складнощі — реабілітація, догляд, лікування після травмування та інше — будуть лежати на плечах, совісті та гаманці батьків, пояснює Забороні експертка з безпеки дітей, фахівчиня з оцінки ризиків та керівниця навчального проєкту #iKiD Олена Лізвінська.

«Доволі важко наперед визначити, чи якісне обладнання та чи безпечно на території розважального центру. Але найкращий захист — це не тільки відгуки людей, які відвідували це місце, а й особистий контроль», — говорить Лізвінська. 

Коли ви платите гроші, ви автоматично погоджуєтеся на всі умови цього місця. Експертка рекомендує перед тим, як купувати квиток на атракціон, впевнитися, чи він надійно закріплений, чи він чистий, чи пройшов персонал необхідні інструктажі, чи пристосовані атракціони для дітей певного віку, чи є аптечка або фахівець, який може надати допомогу у разі чого. Можна поцікавитися, як персонал діє, якщо дитина травмується. Ще важлива деталь — чи видає заклад чек. Бо чек — це підтвердження того, що дитина дійсно була на атракціонах, а не проходила повз них і впала, скажімо.

«Звісно, це не захистить вас та ваших дітей від травм на сто відсотків, але убезпечить від неправильного рішення заплатити за вхідний квиток. Іноді краще повести дитину з’їсти морозива, якщо ви бачите, що розважальний заклад нехтує правилами безпеки. Ви можете попросити документи, які підтверджують всі пункти, які ви хочете проконтролювати. І якщо вам відмовляться їх надати або скажуть, що їх немає на місці на цю мить, туди краще не йти», — каже фахівчиня. 

Олена Лізвінська говорить, що попри те, що в законодавстві дійсно є певні норми, за якими можна притягнути розважальні центри до відповідальності, судовий процес буде довгим, важким і не факт, що успішним. 

Паралельно з цим до походу в подібні заклади треба готувати й саму дитину. Якщо це дитина до шести років, то часто бувають випадки, коли вона травмувалася і з якихось причин боїться розповісти про це батькам. Тому краще за все, якщо під час відвідування атракціонів батьки будуть спостерігати за нею щохвилини. 

Якщо діти старшого віку, то з ними обов’язково треба проговорити, що якщо щось станеться або щось не сподобається, то дитина може вам про це сказати або звернутися до персоналу по допомогу.

«Але варто пам’ятати, що ми живемо в такому світі, де ніхто ні за що не відповідає або намагається уникнути відповідальності. І тільки батьки разом з дітьми будуть розгрібати усі ці негаразди. Тому краще, щоб дитина вам довіряла та змогла розповісти про проблеми. У більшості випадків незнайома стороння людина просто не зможе або не захоче належно допомогти вашій дитині і не викличе швидку, якщо це знадобиться. Бо вони бояться відповідальності, яку можуть понести», — говорить експертка. 

Вже на місці ви можете вимагати усунути несправність або поставити інструкторів біля атракціонів, але вам скоріш за все скажуть, що або інструктор був і відійшов, або у них просто нестача персоналу, або ще щось. Часто на зауваження вам можуть відповісти щось на кшталт «Не подобається — можете забирати дитину і йти». І тільки від вашого рішення залежить, чи залишитеся ви з’ясовувати, хто правий, чи просто лишите все як є, або ж заберете дитину і підете, щоб уникнути нещасного випадку.

«В Україні немає прецедентів, коли адміністрацію закладу в таких випадках дійсно притягали до відповідальності. У 2018 році у київському аквапарку в Dream Town шмат конструкції впав дитині на голову. І коли мама написала допис у фейсбуці, до неї звернулися засновники та сказали, що якщо вона продовжить співпрацювати зі ЗМІ та висвітлювати ситуацію, їй нічого не компенсують. Тоді вона видалила всі дописи у соцмережах та припинила коментувати ситуацію», — пояснює Олена. 

Експертка каже, що ані дитина, ані батьки в таких ситуаціях не захищені законом. Тобто норми в законодавстві є, але найчастіше вони просто не працюють.

«Більшість людей не розуміє, що сьогодні якийсь власник дитячого закладу не закріпив трос на атракціоні — а завтра такий самий власник з’явиться деінде, куди піде вже його власна дитина», — говорить Лізвінська.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій