'
Читаєте зараз
«Як там Катя?»: українська стрічка, яка завжди на часі

«Як там Катя?»: українська стрічка, яка завжди на часі

Daniil Tsarevskyi

В українських повних метрах рідко можна побачити фільми, які розкривають таку болючу для нашого суспільства тему як корупція: з останніх робіт привертає увагу лише «Я працюю на цвинтарі». Тож дебют режисерки Крістіни Тинькевич є одним з найочікуваніших релізів 2024 року. Драматичний фільм «Як там Катя?» вже підкорив європейську кіноспільноту, а 25 січня вийде у широкий прокат в кінотеатрах України.

Прем’єра стрічки Як там Катя. Постер: Adastra Cinema

Стрічка розповість про лікарку швидкої допомоги Анну та її боротьбу з корумпованою системою. Втративши доньку внаслідок ДТП, жінка намагатиметься встановити справедливість попри погрози, пропозиції відкупу, горе та самотність у своїй битві. 

«Мене завжди глибоко зворушували історії, в основі яких лежать гострі моральні питання — історії, які спонукають героїв робити складний компромісний вибір. Всі ми впевнені, що добре знаємо, ким ми є, що всі ми маємо чіткі маркери, де біле і чорне, коли мова йде про моральний вибір. Та чи дійсно це так?» — каже Крістіна Тинькевич.

Акторські роботи «Каті»

Українські кастинг-директори часто не приймають заявки акторів серіалів на ролі у повнометражних фільмах. Проте режисерка «Каті» притримується абсолютно протилежної думки, адже хороший актор не зіпсує своєї гри серіалами. На роль головної героїні Тинькевич обрала Анастасію Карпенко, яка є актрисою Театру на Лівому березі, грає у серіалах і коротких метрах. Саме одна з короткометражок й привернула увагу режисерки. 

«Коли ми почали працювати на короткому метрі, я побачила у ній потенціал, побачила, що вона може зробити. Настя дуже розумна акторка, і, що мені також здається важливим, вона багато дивиться авторського кіно, дуже обізнана у цьому, і це те, що вона хоче робити», — розповіла Тинькевич.

Перформанс Анастасії також високо оцінили на фестивалях. На прем’єрі у Локарно (Швейцарія) акторка отримала нагороду за найкращу жіночу роль.

У фільмі знімалася дитина. Катерина Козлова, акторка серіалів, зіграла Катю, дочку головної героїні. Режисерка розповіла, що в роботі з юними акторами треба працювати максимально на імпровізації. «Змушувати їх завчити діалоги — це не суперефективно, бо вони ще не можуть ці діалоги взяти на себе і прожити їх», — поділилася Крістіна.

Віктор Жданов втілив на екрані головного лікаря, Олена Хохлаткіна — матір Анни, Сергій Кияшко — слідчого. Крім цього, у фільмі знялися Тетяна Круліковська, Олексій Череватенко, Ірина Веренич-Островська та інші.

Кінофестиваль в Локарно та не 

Прем’єра фільму відбулася на Міжнародному кінофестивалі у Локарно, одному з найголовніших у Європі. Як зазначила режисерка, місце першого показу фільму є дуже важливим для його подальшої долі. 

«Коли на кінофестиваль у Локарно відібрали нас, я була справді здивована. Бо дивлячись цей фільм, я сказала б, що це класична драма. Але логіку програмерів ти ніколи до кінця зрозуміти не можеш. Це завжди лотерея і суб’єктивний вибір. Щось так склалося, що цього року вони захотіли подивитися класичну соціальну драму» — розповіла Тинькевич.

Стрічка стала лауреатом спеціального призу журі Ciné+ у категорії «Нагороди кінематографістів сьогодення» і отримала промокампанію на суму 25 000 швейцарських франків на телеканалі Ciné+ під час прокату у французьких кінотеатрах.

Продюсерка картини Ольга Матат зазначила: «Зараз вкрай важливо, щоб українське кіно було представленим на міжнародних майданчиках, щоб воно було побаченим, а українські голоси — почутими».

Після прем’єри у Локарно престижне online-видання Cineuropa написало про стрічку: «Здається, на наших очах народжується нова українська хвиля молодих режисерів, здатних гідно представити свою країну на міжнародних кінофестивалях».

Загалом фільм побував вже на понад 30 кінооглядах, серед яких — Міжнародний кінофестиваль у Салоніках, Фестиваль європейського кіно в Севільї, Стокгольмський міжнародний кінофестиваль.

Також фільм відзначили на інших кіноподіях:

  • CinEast Festival (Люксембург) — «Приз кінокритиків кінофестивалю».
  • Around the World in 14 Films (Берлін) — «Найкраща режисура».
  • Cork International Film Festival (Ірландія) — «Відзнака молодіжного журі за найкращий ігровий фільм».
  • Lecce Film Network (Італія) — «Спеціальний приз журі».

«Молодість», найголовніший український кінофестиваль, вже другий рік поспіль проходить у Німеччині у рамках Filmfest Hamburg. У 2022 році стрічка«Як там Катя?» отримала головний приз національного конкурсу повнометражних фільмів фестивалю та нагороду «Скіфський олень», яку вручають за внесок у світове мистецтво.

«Усі елементи фільму об’єднані спільним чітким баченням режисерки. Технічна сторона та драматургія дозволяють глибше відчути головну героїню. Вона стикається з найбільш важливими життєвими конфліктами, характерними для матері в сучасному українському суспільстві, яке переповнене амбівалентностями. Напруга у фільмі зберігається до останнього моменту, але ми намагаємося не втратити надії, бо героїня відчуває відповідальність за свої роздуми та дії», — висловилися журі конкурсу у складі актриси Аліни Левшин, психологині Світлани Уварової та режисера Девіда Вагнера.

Фестивальна прем’єра в Україні відбулася 5 жовтня у рамках Kharkiv MeetDocs, який 2022 року проходив у Києві. У широкий прокат стрічка виходить 25 січня 2024 року. Глядачі зможуть зануритися у похмуру історію та прожити титанічну боротьбу головної героїні разом із нею.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій