'
Читаєте зараз
Як українцям знайти прихисток в Німеччині. Поради, засновані на власному досвіді

Як українцям знайти прихисток в Німеччині. Поради, засновані на власному досвіді

Vseslava Soloviova
Автор:
  • Безвізовий режим дозволяє українцям з біометричними паспортами перебувати у ЄС 90 днів.
  • Громадяни мають право подати заяву на прихисток, щоб надалі легально жити і працювати в Німеччині. 
  • Для українців, які тікають від війни, у Німеччині також передбачена фінансова допомога.

Через війну в найближчі дружні країни довелося поїхати мільйонам громадянам України. Абсолютну більшість прийняли країни Європейського Союзу, в основному Польща. Якщо ж ви хочете їхати у Німеччину, треба знати притаманні цій державі нюанси.

Заборона розповідає, до чого варто бути готовим українцям, які тікають від війни в Німеччину.


Куди українцям краще їхати в Німеччині

Якщо ви вирішили шукати прихисток у Німеччині, важливо розуміти, що це федеральна республіка і в кожній землі, та навіть у кожному місті, можуть бути свої особливості адміністрування і відповідно умов прийому біженців.

Більшість українських біженців їдуть або до родичів чи друзів, або просто у Берлін чи інші й без того перенаселені великі міста з дефіцитом житла та високими цінами. Натомість багато містечок та сіл навколо пустують і навіть потребують робочих рук, а вартість життя у них більш прийнятна.

Українські біженці на головному вокзалі Hauptbahnhof в Берліні стоять у черзі за безкоштовними SIM-картами Фото: ODD ANDERSEN/AFP via Getty Images

Тож якщо ви не маєте, в кого зупинитися, то є сенс їхати у невеликі німецькі міста — умови життя для біженців там часто набагато кращі, а черги на реєстрацію та соцвиплати менші.

Читати більше новин в Telegram

Тимчасове безкоштовне житло в Німеччині

Якщо вам немає до кого їхати в Німеччині, є чимало охочих тимчасово безкоштовно прихистити у себе вдома біженців з України. Одна з найбільших платформ для пошуку такого житла — Unterkunft-Ukraine. Тут німці розміщують інформацію про вільні кімнати, однак важливо розуміти, що здебільшого це короткострокові пропозиції, не довше місяця-півтора. Передбачається, що за цей час можна знайти довгострокове житло.

Приватні пропозиції щодо розміщення можна також знайти на порталах warmes-bett.de та host4ukraine.com. Також можливості для ночівлі біженців надають німецькі молодіжні хостели, наприклад, jugendherberge.de.

Також біженців можуть тимчасово розселяти у притулках, бюджетних готелях чи соціальних квартирах. Однак чимало великих міст, таких як Берлін або Мюнхен, вже не мають місць, тому змушені приймати біженців на, зокрема, розкладачках у спортзалах шкіл. 

Кампус для біженців з України у місті Штутгарт, 18 березня 2022 року. Фото: Bernd Weißbrod/picture alliance via Getty Images

Для первинного розміщення достатньо звернутися до представників поліції чи місцевої адміністрації, але, як правило, на вокзалах великих німецьких міст працюють волонтерські пункти, які допомагають з розселенням.

Матеріальна допомога та субсидії на житло

Українці можуть подати заяву на соціальну допомогу, медичні послуги та допомогу з пошуком довгострокового житла та компенсації оренди в місцевих адміністраціях.

У деяких громадах Німеччини можна знайти житло для довгострокової оренди самостійно та подати заявку на субсидію для погашення орендної плати. Однак не варто розраховувати на більше, ніж на близько 600 євро за квартиру для родини з трьох людей. Тут може допомогти, наприклад, оренда кімнат, частини житла у небайдужих громадян, які готові здавати його біженцям за ціною, що вкладається в ліміт соціальних служб.

Українські біженці отримують допомогу від волонтерів у черзі до офісу міграційної служби у Гамбурзі, 16 березня 2022 рік. Фото: Christian Charisius/picture alliance via Getty Images

Отже спочатку розберіться з житлом, потім із субсидією, далі подавайте в міську адміністрацію на соціальну допомогу — саме в такому порядку, бо матеріальна допомога біженцям з України в Німеччині виплачується з бюджетів окремих громад, тож ви ніби закріплюєтеся за цією громадою. Якщо надалі захочете переїхати чи знайдете житло в іншому місті, отримати субсидію на нього від тамтешньої громади вже буде значно складніше.

Розмір фінансової допомоги для українських біженців у Німеччині коливається в межах 360-900 євро на місяць залежно від багатьох чинників, як-то:

  • склад сім’ї;
  • наявність особистого транспорту;
  • чи є (скільки) власних коштів;
  • прожитковий мінімум у місті, в якому ви подаєте заявку.

Для оформлення достатньо мати паспорт з печаткою про дату перетину кордону з України. Виплату здійснюють на наступний день після подачі готівкою або на картку за наявності рахунку в німецькому банку.

Вам можуть видати ваучери на медичні послуги, з якими можна звертатися до лікарів. На відміну від повноцінного медичного страхування, яке завʼязане на офіційному працевлаштуванні, біженці мають право на обмежений перелік медичних послуг, передовсім невідкладної допомоги. За гострої необхідності, операції або інші складні медичні послуги також можуть надаватися безкоштовно за попередньою заявою до соціального відомства. 

Як отримати дозвіл на проживання в Німеччині та роботу  

Якщо ви вирішили надалі залишатися у Німеччині, визначились з містом та вже знайшли довгострокове житло, зареєструйтеся у міграційній службі (Ausländerbehörde) та, відповідно до §24 Закону про правовий статус іноземних громадян, зможете отримати дозвіл легально проживати в Німеччині понад 90 днів та навіть офіційно працевлаштуватися.

Відділи реєстрації іноземних громадян у великих містах працюють при міській адміністрації, а у містечках і територіальних громадах — при адміністрації районів (Kreisverwaltung). 

Волонтери зустрічають українців на головних вокзалах німецьких міст і допомагають з найнеобхіднішим на перший час. Фото: Marcus Brandt/picture alliance via Getty Images

Процедуру подання необхідно уточнювати безпосередньо у кожному відомстві, але в цілому вона така: спочатку треба зареєструвати своє місце проживання в Громадському консульскому бюро (Bürgerbüro), а потім подати заяву в міграційну службу поштою. 

Розгляд заяви проходить у два етапи. Спершу надається тимчасова посвідка (Fiktionsbescheinigung), яка вже дає право офіційного працевлаштування і відповідно повного медичного страхування. На другому етапі вас буде запрошено в офіс міграційної служби й особисто видано дозвіл на проживання (Aufenthaltserlaubnis). Особи, які отримали такий дозвіл, також мають право на легальну роботу та послуги Агенцій з працевлаштування в Німеччині.

Варто врахувати, що офіційні доходи в Німеччині будуть несумісні з отриманням соціальної допомоги, яка надається біженцям.

Раніше Заборона розповідала про ухвалену урядом Канади спеціальну тимчасову міграційну програму для українських переселенців. Вона не передбачає надання статусу біженця, але допомагає переїхати на три роки, отримати освіту та роботу.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій