'
Читаєте зараз
Вони приїхали до Польщі, рятуючись від війни, і захворіли. Як українки долають рак грудей

Вони приїхали до Польщі, рятуючись від війни, і захворіли. Як українки долають рак грудей

Катажина Павловська

Цей репортаж був перекладений та створений за підтримки міжнародної мережі Science+

Коли голова забита роботою, дитиною та війною у рідній країні, такі справи як лікарський огляд, мамографія чи ультразвукове обстеження (УЗД) опиняються в самому кінці списку щоденних завдань. За оцінками польського Національного інституту онкології, від 15 до 20 відсотків хворих на рак грудей у Польщі є українками. Але, за словами експертів, багато українок, які приїхали у дружню країну через війну, починають лікування запізно. Журналістка Газети Виборчої Катажина Павловська поспілкувалася з польськими лікарями та пацієнтками-українками і дізналася про перешкоди й причини, які заважають жінкам отримати діагноз і розпочати лікування раку.


Рак молочної залози: історії українок

Олександрі дуже пощастило — принаймні так вона каже. Бо все-таки була у мамолога у січні 2022 року, і тоді нічого поганого не виявили. Повторна перевірка мала бути через пів року, але за місяць почалася війна, і Олександра разом із дочками мусила тікати зі Львова. У Варшаві її прийняла хороша сім’я; жінка вже готувалася стати до роботи (за фахом вона оптик), коли виявила пухлину в грудях. Пішла в «Люкс Мед» на УЗД, а після огляду їй сказали, що потрібна буде і біопсія. Виявилося — рак.

«Довго думала, лікуватися в Польщі чи в Україні, — каже Олександра. — Здавалося, що в Україні буде краще й безпечніше, тому що я знаю, як все працює, зі мною була б сім’я. Але польська подруга, яка лікувалася від раку молочної залози, переконала мене, що тут буде швидше та ефективніше. По-перше, в Україні війна, а по-друге, за багато послуг там треба платити. У Польщі все мало бути на місці і безплатно».

Жінка погодилася. Вона потрапила до Національного інституту онкології у Варшаві, до однієї з найкращих, якщо не найкращої, онкологині молочної залози у Польщі. Діагноз Олександрі поставили 6 серпня, а через три тижні жінка почала курс хімієтерапії. Вдома її підтримувала невістка, яка спеціально приїхала з України.

«Шістнадцять процедур хімієтерапії. Було дуже важко. На щастя, мені допомогла це пережити Іза — подруга, яка вмовила мене тут лікуватися. Вона була надзвичайно позитивним, сильним прикладом у цій боротьбі. Мені було важко пережити хімієтерапію», — ділиться Олександра. У лютому 2023 року, через рік після приїзду до Польщі, коли хімієтерапія подіяла на пухлину, жінку прооперували. Пухлину вирізали, і після загоєння рани Олександра пройшла променеву терапію.

«Попереду у мене п’ять років гормональної терапії. Але зараз почуваюся здоровою. З лютого вчу польську мову, бо думаю затриматися тут на деякий час. Я сподіваюся, що зараз зможу знайти роботу за своїм фахом. Я виявила рак на дуже ранній стадії, швидко отримала точний діагноз і відповідне лікування. Безплатно! Я знаю, що в Україні мені довелося б самій купувати хімієпрепарати, а тут я все отримала безплатно. У всій цій біді навколо я виборола своє життя», — каже українка.

Ірині не пощастило так сильно. У 2020 році в Україні в неї вперше виявили пухлину молочної залози. Спочатку вона проходила хімієтерапію, потім зробила операцію. Жінка відчувала, що вилікувалася, тож коли через два роки приїхала до Польщі, останнє, про що думала, — це медичне обстеження. «Діти в школу і садок, робота в ресторані, потім робота вдома. Коли в травні цього року я знайшла пухлину в грудях, то злякалася. Виявилося, що у мене рецидив, і я в запущеній стадії. Я дуже боюся того, що буде. Два місяці чекаю на операцію», — розповідає Ірина.

Зростання онкології в Польщі після початку великої війни в Україні

Вчені в рамках проєкту Польського національного реєстру раку (e-KRN+) підрахували, що протягом року рак грудей розвинувся у близько 16 тисяч українок. Це приблизно 10% всіх пацієнтів, які вже лікуються від цього захворювання в Польщі. Щороку рак молочної залози діагностують в приблизно 20 тисяч жінок у Польщі. Близько 155 тисяч польок живе із цією хворобою зараз, каже докторка Йоанна А. Дідковська, голова Національного реєстру раку, що діє при Національному інституті онкології у Варшаві.

«Як видно з даних, приплив пацієнтів з України значно збільшив ці цифри. Серед тих, хто приїхав до Польщі, є вже хворі на рак чи ті, у кого рак розвинеться або вже розвинувся під час перебування у Польщі. Рак молочної залози — найпоширеніше онкологічне захворювання серед жінок незалежно від національності. Система працює (більш-менш) нормально. Тому з березня цього року у реєстрі ми збираємо дані про національність онкохворих», — каже докторка.

Рак молочної залози — це хвороба, за якої час має першочергове значення: чим пізніше її виявляють, тим менше шансів на успішне лікування. Рак може швидко розвиватися і давати метастази, тому після його виявлення необхідно якнайшвидше починати лікувальні процедури.

Система онкологічної допомоги у Польщі виявилася явно неготовою до стрімкого зростання кількості пацієнток, які потребують допомоги. Попри останні зміни та прогрес в онкологічній допомозі у Польщі, вона має свої обмеження. Проте всі, хто займається наданням онкологічних послуг у країні, хочуть забезпечити найкращу можливу допомогу для додаткових пацієнток, які приїжджають з України.

Українські пацієнтки стверджують, що під час лікування до них ставилися бездоганно — жодного разу ніхто не викликав у них відчуття, що вони на щось не мають права, незалежно від того, чи лікувались вони у Варшаві, Бидгощі, чи Гожуві-Великопольському.

Українки звертаються пізно: причини та шляхи подолання

За даними Національного канцер-реєстру України (НКРУ), рак молочної залози — найпоширеніший рак серед жінок в Україні незалежно від віку. Він складає близько 24% серед 10 найпоширеніших видів раку. У 2022 році в Україні було зареєстровано 10 648 нових випадків раку молочної залози серед жінок (без Криму та Севастополя). 3519 жінок померло від цієї  хвороби, і майже 168 тисяч хворіють на неї зараз.

На початку 2021 року Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) оголосила, що поки що рак молочної залози є найчастіше діагностованим раком у світі серед жінок США, Канади, Австралії та країн Західної Європи. За оцінками вчених, щороку у 2,3 млн жінок у всьому світі діагностується це захворювання, і близько 685 тисяч помирають від нього.

«Статистика раку молочної залози в усьому світі схожа, — констатує Ксеня Єсіна з організації “Афіна. Жінки проти раку”. — Проте є кілька “але”. По-перше, в українських даних про пацієнтів є прогалини. По-друге, тут немає жінок, які виїхали з України, і не тільки в Польщу. У нас дуже високий рівень виявлення цієї хвороби на пізніх стадіях. Загалом майже третина жінок звертається до лікаря лише на III та IV стадіях. У 2020 році було 27,6%, але війна, яку Росія розпочала проти України, різко підняла цей рівень».

Тисячі жінок втратили домівку та відчуття безпеки. Вони були змушені тікати та починати життя заново — шукати житло, роботу, записувати дітей до школи, оформляти документи в іншій країні, іншою мовою. Поміж усіх цих речей візити до лікаря та проходження мамографії або УЗД потрапляють в кінець списку. Тому жінки звертаються до лікарів, тільки коли стає зовсім погано.

Брак часу — не єдина причина, яка впливає на те, що українки у Польщі не ходять до лікаря на медичні обстеження. Серед інших виділяють:

  • комунікацію: українські жінки не знають, куди йти і як працює польський онкологічний шлях;
  • мову: вони бояться, що не зрозуміють польських лікарів. Кожен медичний заклад ставиться до цієї проблеми по-різному. Деякі самі фінансують перекладачів, інші вимагають, щоб пацієнт приїхав з перекладачем, треті використовують компетенцію власного персоналу або родичів, які прийшли з пацієнтом та виконують роль перекладачів;
  • відмінності між польською та українською медичними службами. Наприклад, те, що в Польщі немає такого лікаря як мамолог, який обстежує та діагностує захворювання грудей в Україні, — тут цим займається гінеколог;
  • страх перед платою за лікування;
  • сором (так, дехто все ще вважає рак молочної залози ганебною хворобою).

Профілактика раку грудей

Завдяки регулярним обстеженням тривожні зміни можна виявити на ранній стадії. Треба щомісяця самостійно перевіряти свої груди. Також слід регулярно робити УЗД молочних залоз і мамографію.

«Захворювань ми не зупинимо — ми на них поки що не впливаємо. Раннє виявлення є ключовим, — каже Олександр Скалій, доктор наук з фізичного виховання, заступник директора Інституту здоров’я та фізичної культури Університету економіки в Бидгощі. Він родом із Тернополя, у Польщі живе 13 років. — Жінки з України часто звертаються до лікаря у Польщі надто пізно, коли вони вже на пізній стадії раку. Це змушує проводити мастектомію, а не операцію зі збереження грудей. А іноді лікування просто не дає результатів і пацієнтки помирають».

Жінки віком від 40 років, які бажають пройти медичні обстеження, можуть скористатися програмою «Профілактика 40+» та записатися на безплатний профілактичний огляд, і не тільки щодо раку грудей. Крім цього, у Польщі працює багато фондів, які допомагають онкохворим та їхнім родинам в організаційних та формальних питаннях, а також пропонують допомогу в лікуванні.

Куди можна звернутися:

  • Національний інститут онкології у Варшаві, де діє гаряча онкологічна лінія для україномовних: +48 22 546 20 00. Спочатку треба подзвонити і передати номер (польський). Потім передзвонює україномовний консультант. 
  • Фонд «Алівія» надає допомогу громадянам України, хворим на злоякісні пухлини: +48 22 266 03 40, емейл: onko_ukraine@alivia.org.pl.
  • Телеплатформа First Contact 800 137 200. Ви можете отримати: медичні консультації; е-рецепт; електронне направлення; електронний лікарняний.
  • Цілодобова лінія довіри Національного фонду здоров’я, яка надає інформацію пацієнтам кількома мовами, зокрема польською, російською та українською: 800 190 590.
  • Мобільний застосунок LikarPL: likar.mz.gov.pl

СИМПТОМИ РАКУ МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ

Будь-яка зміна у грудях — це тривожний сигнал. Найхарактернішим симптомом раку молочної залози є пухлина, але також можуть вказувати на рак:

1. Зміна розміру грудей і їхнього зовнішнього вигляду;
2. Зміна кольору шкіри грудей;
3. Виділення з грудей;
4. Зміни зовнішнього вигляду сосків.

Однак симптоми також можуть бути більш стриманими та незвичайними — про розвиток захворювання може свідчити, наприклад, потепління шкіри грудей або її свербіж. Якщо ви відчуваєте такі симптоми, зверніться до лікаря якнайшвидше.

Це скорочена версія. Повна доступна польською за посиланням.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій