Заборона запускає відділ розслідувань. Для початку його роботи нам потрібно зібрати 100 тисяч гривень. А щоби наочно показати, чому праця розслідувачів важлива, упродовж місяця ми будемо щотижня розповідати про найкращі й найвпливовіші світові розслідування. Наша друга історія — серія «Справа Вейкфілда» британського журналіста Брайана Діра. Він довів, що резонансна наукова публікація про вакцини, які спричиняють аутизм, була побудована на брехні.
Хлопчик, відомий як «пацієнт 2», виглядав цілком здоровим, поки йому не виповнився рік і дев’ять місяців. Тоді мама помітила тривожні симптоми: «він почав довго кричати вночі, бився головою об ліжечко, чого раніше ніколи не робив», — пригадувала жінка. Пізніше в дитини діагностували аутизм — розлад, який виникає внаслідок порушення розвитку головного мозку й характеризується вродженим та всебічним дефіцитом соціальної взаємодії та спілкування. Аутизм неможливо вилікувати, проте з часом можна скоригувати й адаптувати людину до соціального життя.
Разом зі ще одинадцятьма дітьми «пацієнт 2» став учасником відомого дослідження британського лікаря Ендрю Вейкфілда про зв’язок між вакцинацією й аутизмом. Його було опубліковано в авторитетному медичному журналі The Lancet у 1998 році.
Автор дослідження стверджував, що за кілька тижнів до появи симптомів «пацієнту 2» зробили щеплення від кору, паротиту і краснухи (КПК). Аналогічною була ситуація і з іншими маленькими пацієнтами: через кілька тижнів після комплексного щеплення в них почалися проблеми із мовленням, координацією та поведінкою.
Вейкфілд припустив, що це не випадковий збіг. Звичайна вакцина — це розчин, що містить частково зруйновані віруси. Спричинити хворобу вони вже не можуть, але після уколу в людини виникає до них імунітет. Гіпотеза Вейкфілда полягала в тому, що три вакцини одночасно — забагато для дитини. Ослаблені віруси, які міститься у вакцинах, розселяються в клітинах кишківника і спричиняють запалення, а потім нібито призводять до появи симптомів аутизму.
Паніка
Як пояснює у своїй книзі «Недовірливі уми. Чим нас ваблять теорії змов» американський психолог і науковий журналіст Роб Бразертон, спочатку інтерес до публікації Ендрю Вейкфілда був помірним: британська преса випустила короткі публікації із заявами медика, і в наступні кілька років кампанія вакцинації Сполученого Королівства почала трохи просідати.
Ситуація вийшла з-під контролю у 2001 році. Тоді світом прокотилася хвиля паніки через події 11 вересня. Атака терористів «Аль-Каїди» на Всесвітній торговий центр у Нью-Йорку й вашингтонську будівлю Пентагону породила бум теорій змов, головними злодіями в яких ставали підступні уряди й жадібні корпорації. Припущення, що комплексна вакцина спричиняє аутизм, преса висвітлювала активніше за будь-які інші наукові події. На піку нагнітання страху з 2001-го до 2003-го використання вакцини КПК у Великій Британії знизилося до 80%. У деяких регіонах країни, зокрема в Лондоні, показники були навіть нижчими. Люди стали боятися робити щеплення.
Уже у 2006 році помер 13-річний британець. Він став першою жертвою кору з 1994 року. У 2008-му по всій Великій Британії оголосили епідемію кору — уперше за 14 років. За один тільки листопад захворіли стільки ж людей, скільки за весь 1996-й. До 2012 року в Англії та Уельсі діагностували понад дві тисячі випадків захворювання на кір — переважно в дітей і підлітків, чиї батьки відмовилися від вакцинації.
Гроші
У 2004 році, коли дослідження Ендрю Вейкфілда породило цілу антищеплювальну кампанію, ним зацікавився британський журналіст Брайан Дір. «Я робив телепередачу про Вейкфілда і зателефонував йому, щоб узяти інтерв’ю, — розповідає Дір. — Він дуже напружено відповідав на питання. Настільки, що в якийсь момент мені захотілося познайомитися з його дослідженнями ближче».
Незабаром у газеті Sunday Times з’явилася стаття: Брайану Діру вдалося дізнатися, як вчений відбирав учасників для свого експерименту. Пацієнтів у його лабораторію приводив Рідчард Барр — адвокат, який працював на організацію противників вакцинації JABS. У статті Вейкфілда про Барра не було ані слова. Медик не розповів нікому ще й про те, що активісти-антивакцинатори спонсорували його дослідження: гроші від JABS Вейкфілд почав отримувати ще 1996 року.
Журналіст не спинився на цій публікації. Розслідування розрослося до цілої серії «справа Вейкфілда». Подальшу роботу Діра оплатив науковий журнал BMJ. Журналіст розповів, що в 1996-му, за два роки до резонансної публікації, Вейкфілд зареєстрував винахід — експрес-тест на виявлення слідів вірусу кору в організмі. А це вже прямий фінансовий інтерес: Вейкфілд розраховував, що його дослідження на The Lancet підвищить попит на такі аналізи.
Розраховували на це й засновники біотехнологічної компанії Carmel Healthcare (Кармел — ім’я дружини Вейкфілда). План був простий: на унікальний продукт ось-ось з’явиться величезний попит, а конкурентів немає. За три роки компанія змогла б заробити на експрес-тестах 28 млн фунтів стерлінгів. Треба було тільки дочекатися гучної наукової сенсації. І підприємці знали, коли саме вона трапиться: «У 2000 році Вейкфілд остаточно доведе, що вакцина небезпечна для здоров’я, — ідеться в бізнес-плані компанії, опублікованому Брайаном Діром у BMJ. — Постраждалі від вакцини почнуть подавати в суд, і це забезпечить нам ринок у Великій Британії та США».
Етика
Брайан Дір звернув увагу на те, що стаття Вейкфілда на The Lancet повністю побудована на історіях і підозрах батьків. Та й сама вибірка з 12 дітей надзвичайно мала, щоби робити будь-які глобальні висновки. Сумніви викликала й етичність дослідження Вейкфілда: щоби виявити спричинене комплексною вакциною гіпотетичне ураження кишківника, він робив багатьом дітям дуже неприємне втручання без яких-небудь виразних медичних показань. Ідеться про колоноскопію — це діагностична медична процедура, коли спеціальний гнучкий зонд вводиться в анальний отвір пацієнта, щоби лікар-ендоскопіст оглянув і оцінив стан внутрішньої поверхні товстої кишки.
Після публікації розслідуванням діяльності Вейкфілда зайнялася спеціальна комісія Міністерства охорони здоров’я Великої Британії. У якості експерта на слухання запросили відомого психіатра та спеціаліста з аутизму Майкла Руттера. «Вейкфілд примудрився порушити стільки правил, що я можу розповідати про це нескінченно, — казав тоді Руттер. — Він взагалі не мав дозволу проводити експерименти над людьми. Свої досліди він видавав за лікувальні процедури».
У підсумку з’ясувалося, що Вейкфілд міг підробити деталі історій хвороби дітей так, щоби вони відповідали його гіпотезі виникнення аутизму. Наприклад, коли Брайан Дір завітав до батьків «пацієнта 2», то дізнався, що перші тривожні симптоми з’явилися не через два тижні, а через 6 місяців після щеплення. До того ж ніхто так і не зміг відтворити отримані Вейкфілдом результати, а завдяки безлічі досліджень ми тепер знаємо, що зв’язку між вакцинами й аутизмом точно немає.
Проаналізувавши сукупність встановлених Брайаном Діром фактів, у 2010 році редакція журналу The Lancet вирішила відкликати статтю Вейкфілда. Її й зараз можна знайти в інтернеті, але кожна сторінка перекреслена яскраво-червоним написом «RETRACTED» («ВІДКЛИКАНО»). Генеральна медична рада Великої Британії позбавила Вейкфілда права практикувати медицину.
Втім, хибних тверджень Вейкфілда вистачило, щоб охоплення вакцинацією КПК знизилося не тільки у Великій Британії, а й у цілому світі. У 2017 році колись, здавалося б, переможений завдяки щепленням кір став причиною 110 тисяч випадків смерті на планеті — переважно дітей віком до 5 років. Чи не найбільше постраждала Україна, яка зараз переживає одну з найгірших епідемій кору в порівнянні з іншими країнами. З 2017 року тут зафіксували понад 100 тисяч випадків кору й понад 40 жертв. Причина одна: падіння рівня вакцинації. Ліків від кору немає, і єдиний надійний метод профілактики захворювання — щеплення.
Команда Заборони хоче, щоби таких розслідувань, як від Брайана Діра, було більше. Тому зараз ми збираємо гроші на власний відділ розслідувань. Щоби запустити його у 2021 році, нам потрібно зібрати 100 000 гривень на перший квартал. Деталі тут. Підтримайте нас!