Кошмар для російської авіації: як ЗРК С-200 та Patriot працюють по стратегічних обʼєктах ворога
Сили оборони України вперше за час повномасштабної війни з Росією знищили у повітрі дальній стратегічний бомбардувальник Ту-22М3. Досягти успіху вдалося завдяки модернізованому ЗРК С-200. Що головне, ракета уразила літак з відстані 300 кілометрів, що майже вдвічі більше за радіус дії ЗРК Patriot. Разом з американською системою комплекс С-200 може стати справжнім кошмаром для ворожих літаків.
Більш детально про можливості українських Сил оборони у повітрі розповідає редакторка Заборони Світлана Гудкова.
Найпотужніша система ППО в СРСР
Зенітний ракетний комплекс С-200 був розроблений ще у 1960-х роках і мав радіус дії 160 кілометрів. Згодом комплекс пройшов декілька модернізацій, і в одній з них отримав дальність 300 км, хоча це була обмежена версія. ЗРК був призначений для боротьби з літаками та крилатими ракетами, і тривалий час був однією з найпотужніших систем протиповітряної оборони в СРСР. Згодом саме на основі цього ЗРК було розроблено комплекс С-300.
На озброєнні в Україні комплекси прослужили до 2013 року, поки раптово не були визнані застарілими та списані за рішенням міністра оборони часів Януковича Павла Лебедєва. 30 жовтня 2013 року припинив своє існування останній зенітний ракетний дивізіон С-200, а вже за чотири місяці Росія вдерлася в Крим та згодом розвʼязала війну на Донбасі.
У 2018 році перший заступник міністра оборони Іван Руснак повідомив, що відомство збирається повернути до життя три комплекси С-200. На це мало піти близько року, і з того часу про ЗРК нічого не було чутно — аж до 2023-го. Тоді росіяни почали скаржитися на потужні атаки по наземних обʼєктах у тилу. Під ударами опинився Керченський міст та авіабази у Таганрозі, Ростовській і Калузькій областях.
Читати більше новин в TelegramЗгодом зʼясувалося, що це могли бути ракети 5В28 для комплексів С-200, які переробили з засобів ППО на снаряди класу «земля — земля» та змусили летіти по балістичній траєкторії.
Взимку 2024 року цими ракетами було збито два літаки А-50, а вже у квітні — бомбардувальник Ту-22М3.
Модернізація C-200
Як саме вдалося модернізувати ЗРК та які тепер його характеристики, достеменно невідомо. Якщо говорити про наземне застосування, то так само, як росіяни модернізували С-300, це могло спрацювати й для С-200. Для цього замість напівактивної головки самонаведення, потрібної для ураження повітряної цілі, у комплекси вмонтували супутниковий приймач — так ракета стає керованою і летить по координатах.
Після атаки на російські обʼєкти влітку 2023 року навіть були розмови про те, що ракета С-200 може вражати цілі на відстані 600 кілометрів. Утім, ніяких офіційних підтверджень цього не було.
Щодо повітряних цілей, то тут також необхідно було попрацювати як мінімум над трьома пунктами: дальністю, точністю та мобільністю.
Зважаючи на те, що максимальна дальність ураження ракети складає 300 км, для ураження цілі на відстані 308 км могла знадобитись переробка ракети як мінімум в плані збільшення дальності ураження, пише Defense Express.
Також радянська С-200 мала напівактивне радіолокаційне наведення, тобто повітряну ціль необхідно було підсвічувати дуже великим радаром, де площа антени становила 24 квадратні метри. Звісно, у сучасних умовах це занадто великий обʼєкт. Цілком імовірно, що радянську систему наведення замінили на щось більш сучасне, а також додали супутникову навігацію і систему комунікації, щоб ракета могла отримувати в польоті оновлені дані щодо цілі.
До того ж комплекс С-200 виконаний фактично у стаціонарному варіанті. Позиції ЗРК передбачають доволі складні інженерні конструкції з переміщенням пускових по рейках, і тому є занадто вразливими для ворога. Тож пускову установку потрібно було зробити мобільною.
Отже, фактично від старого радянського ЗРК там могла залишитись тільки назва.
ЗРК С-200 та Patriot
Якщо модернізація радянського ЗРК пройшла успішно (а три збитих надзвичайно важливих для Росії літаки за останні чотири місяці є доказом цього), то для російської авіації настали темні часи. Єдине — достеменно невідомо, скільки ж ракет до цих ЗРК залишилося в України. Ходили припущення, що після зняття з озброєння їх могли бути тисячі, але в якому стані вони дожили до сьогодення — також питання. Але ці ракети є на зберіганні в інших країнах Європи, наприклад, у Чехії, Болгарії та Польщі. Польський президент Анджей Дуда нещодавно заявив, що Варшава вивчає можливості передати Києву радянські ракети до комплексів ППО, які має на складах. Тож, імовірно, там теж можуть бути ракети до С-200.
Також не забуваймо про роль американського ЗРК Patriot у знищенні російських літаків. На початку року Повітряні сили України одне за одним збивали ворожі повітряні судна — переважно Су-34 та Су-35, вертольоти та навіть А-50. Утім, вони могли бути жертвами Patriot, а не С-200. Щодо цього досі немає ніякої офіційної інформації чи хоча б натяків від офіційних осіб. Станом на початок березня кількість збитих російських повітряних цілей сягала щонайменше 15 одиниць.
На жаль, є ймовірність, що ворогу вдалося уразити американський ЗРК. Хоча це не підтверджували офіційно, відтоді літакопад у росіян припинився.
Та Україна наразі очікує постачання додаткових установок. Поки йдеться про щонайменше чотири такі системи. Цілком можливо, що тактика «мандрівного Patriot» буде застосована знову, тож поєднання цих двох комплексів дійсно може завдати великої шкоди російській авіації.
А це ми ще F-16 не отримали.
Читати більше новин в Telegram