'
Читаєте зараз
Abrams, Leopard 2, Challenger 2 та багато (справді багато) іншого. Яка нова зброя з’явиться в України та чи допоможе це змінити ситуацію на полі бою?

Abrams, Leopard 2, Challenger 2 та багато (справді багато) іншого. Яка нова зброя з’явиться в України та чи допоможе це змінити ситуацію на полі бою?

Oleksandr Humeniuk

20 січня 2023 року на авіабазі Повітряних сил США поблизу міста Рамштайн-Мізенбах відбулась восьма конференція за участі понад 40 міністрів оборони країн-союзниць України. За результатами зустрічі, яку називають проривною, було прийнято рішення про надання Україні одразу декількох типів нового озброєння — вже не радянської техніки з країн колишнього Варшавського договору, а сучасного озброєння, яке використовують війська НАТО. Разом з військовими експертами Заборона розібралася, що це за зброя, в чому специфіка танків Abrams та Challenger 2, чи правда, що Україна отримає найкращу самохідну артилерійську установку у світі та як все це може вплинути на ситуацію на фронті.


Україна отримає швидкісні машини піхоти. Одну з них називають «вбивцею танків». Ось що це за бронетехніка

БМП Bradley

Однією з найбільш успішних (як кількісно, так і якісно) статей зброї, яку було обіцяно Україні на останньому «Рамштайні», стала новітня бронетехніка західного зразка. Серед неї БМП Bradley, яку називають «вбивцею танків» — вона перебуває на озброєнні механізованих військ армії США. Наразі підтверджено передачу українській армії 109 таких БМП. 

«Це не просто краща техніка, — пояснює військовий експерт Сергій Грабський. — Це якісно інша техніка, яка дозволяє виконувати ширше коло завдань: вона має можливість вести загальновійськовий бій, підтримувати танкові атаки, завдавати ударів по танках (бо крім скорострільної 25-міліметрової гармати, Bradley оснащена протитанковою ракетною установкою TOW). Ще одна особливість — десантний підрозділ, [що вміщується в машину], який так само можна озброїти протитанковими комплексами. Таким чином одна машина Bradley перетворюється на серйозну протитанкову силу, яка може протистояти танковій роті».

БМП Marder 

БМП Marder німецького виробництва стала ще одним затвердженим для передання ЗСУ типом бронетехніки. Ці машини вважаються сучасною зброєю та перебувають на першій лінії озброєння у самій Німеччині. 

Ця БМП здатна перевозити десант (5 осіб), має автоматичну гармату та протитанковий ракетний комплекс Milan 2T. Раніше Marder вже застосовувалась у збройних конфліктах: бойове хрещення БМП пройшла у 2009 році в Афганістані, де брала участь у кількох конфліктах проти «Талібану», а ще використовувалась у миротворчих операціях у Косові. За словами колишньої міністерки оборони Німеччини Крістін Ламбрехт, уряд передасть Україні 40 БМП у першому кварталі 2023 року.

Читати більше новин в Telegram

БТР Stryker

Окрім цього, оголошено про надання БТР Stryker — колісної броньованої машини виробництва американської компанії General Dynamics Land Systems, що перебуває на озброєнні механізованих військ США. Ці бронемашини активно застосовували в Іракській війні з 2003 до 2011 року, а також у війні в Афганістані з 2001 до 2021 року. 

БТР Stryker призначені для транспортування підрозділів мотопіхоти, ведення бою з машини, а також для підтримки та забезпечення бойових дій механізованих підрозділів. Stryker менш вразлива до вогню зі стрілецької зброї, ніж бронетранспортери попереднього покоління М113, що були передані Україні у квітні. Броньований корпус машини дозволяє захистити екіпаж від вогню зі стрілецької зброї калібром до 14,5 мм, а також від 30-міліметрових снарядів, якщо такі потраплятимуть у лобову частину корпусу. 

За словами Сергія Грабського, у сучасній війні чинник якості та кількості броньованої техніки не менш важливий (а іноді навіть більш важливий) за кількість танків:

«На моє переконання, танки — зброя минулого століття, і говорити про їхню вирішальну роль на полі бою — неправильно. Мене тішить, що ми отримаємо велику кількість та широкий спектр броньованих машин. Саме з цим я пов’язую слова міністра оборони США Ллойда Остіна, який говорить, що цей «Рамштайн» став проривним. На минулих «Рамштайнах» також домовлялись про поставки і танків, і бронетехніки, але зараз ми говоримо про поставки саме сучасних західних зразків бронетехніки».

AMX-10 RC

Ще один новий тип озброєння, що невдовзі може з’явитися в розпорядженні ЗСУ, — французька бойова броньована машина AMX-10 RC. Про її передачу стало відомо ще на початку січня після розмови президентів Володимира Зеленського та Емманюеля Макрона. 

У медіа цю новину почали розповсюджувати під хибними заголовками про передачу Францією легких танків. Однак AMX-10 RC не відповідає визначенню навіть легкого танку. 

«Французи називають це колісною зброєю. Іноді її називають легким колісним танком, однак це не зовсім вірно, тому що танк — це за визначенням засіб, який поєднує рухливість, захищеність і вогневу міць, — розповідає Забороні ізраїльський військовий експерт Давід Гендельман. — Захищеність в AMX-10 така, що танком її називати не можна (хоча гармата на 105 мм цілком танкова). Але французи використовують цю бойову машину для завдань розвідки та вогневої підтримки».

Грабський взагалі вважає AMX-10 більш схожою на самохідну артилерійську установку: «Вона достатньо легка і не має ударної потужності, яку має танк. Бойові машини в основному призначені для транспортування особового складу, але ця машина не передбачає такого, тому я б назвав її високомобільною артилерійською установкою».

Україна отримає найкращу артилерійську систему у світі. Ось що робить її такою ефективною 

САУ Archer

За день до проведення чергової конференції у Рамштайні прем’єр-міністр Швеції оголосив про новий пакет військової допомоги Україні. Туди мають увійти новітні артилерійські системи Archer. Ця шведська 155-мілімітрова самохідна артилерійська установка вважається однією з найкращих у світі. Основними перевагами цієї зброї називають повністю автоматичну систему заряджання гаубиці, а також швидкострільність та мобільність. Підготовка до вогню займає лише 30 секунд, а сама установка здатна випустити повний боєзапас з 21 снаряду за дві з половиною хвилини (швидкострільність становить близько 8 пострілів на хвилину). Це САУ такого ж типу, як і французький CAESAR, однак саме Archer має повну автоматизацію.

Скільки таких систем уряд Швеції планує передати Україні, наразі невідомо, однак, за інформацією агенції Reuters, на озброєнні Швеції перебувають 48 таких САУ.

Ракети GLSDB

18 січня 2023 року американське видання Politico повідомило, що США планують включити у новий пакет військової допомоги Україні ракети GLSDB дальністю 150 км. Однак у списку допомоги, опублікованому Пентагоном вночі 20 січня, цієї зброї не було. Втім, поява такої інформації може свідчити про початок руху зі сторони США.

Ракета GLSDB розшифровується як Ground-Launched Small Diameter Bomb (бомба малого діаметра наземного запуску). Раніше такі бомби можна було запускати лише з літаків, однак згодом їх модернізували — тепер запуск можливий з установок Himars та M270, які вже є на озброєнні ЗСУ. 

«Це була високоточна планувальна бомба, яка скидалася з літака та наводилася за допомогою GPS та лазера, — розповідає Давід Гендельман. — Вона планувала без двигуна за допомогою хвостового керування і крил, оскільки це не ракета, яка має власний двигун. Декілька років тому компанія Boeing запропонувала компанії SAAB нове рішення: на ракетний снаряд М26, який запускається Himars або М270, змонтувати бомбу. Ракета вистрілює, підіймається на висоту, бомба від’єднується і летить, начебто її скинули з літака. Вона може працювати на дальність до 150 км — це було б проміжним рішенням між ракетами від Himars на 80 км та ракетами ATACMS на 300 км».

Надання подібного типу ракет могло б повторити ефект від надання перших установок Himars з ракетами дальністю 80 км, коли ледь не щодня повідомлялося про знищення складів з боєприпасами та штабів російських окупантів.

«Російська армія не може розосередити особовий склад на відносно великій відстані від фронту, тому що у них елементарно не вистачає засобів зв’язку, перевезення, доставки або забезпечення, — пояснює Сергій Грабський. — Отримавши ці ракети, ми зможемо перейти до знищення наступального бойового потенціалу противника, а потім — до руйнування його системи логістики, управління і контролю».

Найочікуваніший розділ — танки. Ось все, що треба знати про британські, німецькі та американські моделі

Leopard 2

25 січня, вже після проведення «Рамштайну», на сайті уряду Німеччини з’явилося повідомлення про те, що Федеральний уряд прийняв рішення про надання українським збройним силам Leopard 2. Це результат інтенсивних консультацій з партнерами Німеччини.

Окрім того, було повідомлено, що навчання екіпажів має розпочатись найближчим часом, а сам пакет німецької допомоги складатиметься не лише з танків, але й з механізмів з налагодження логістики, боєприпасів та технічного обслуговування. Також Німеччина заявила, що надасть дозвіл всім країнам-партнерам, що захочуть передати танки Leopard 2 Україні. Першочерговою метою ФРН назвала збір для України двох танкових батальйонів Leopard 2 (один танковий батальйон налічує близько 40 одиниць техніки).

Попри очікування, що Україна отримає Leopard 2 четвертого покоління, уряд Німеччини оголосив, що надасть модифікацію А6. Її особливість — подовжена гармата Rh-120 L/55, яка покращує початкову швидкість снарядів, цим самим збільшуючи бронепробиття. Leopard 2 має високий рівень захищеності від різного роду мін, кумулятивних та бронебійних снарядів, важких кулеметів та гармат середнього калібру. Ще одна велика перевага полягає в тому, що ці танки оснащені тепловізорами (які зараз в дефіциті в російському танкопарку) та цифровою системою управління вогнем.

Ще один вагомий плюс використання та переходу української армії саме на цей тип танків — велика кількість таких танків та боєприпасів до них є у Європі. Таким чином, західним партнерам більше не потрібно буде шукати залишки радянського озброєння, яке залишилось поза межами Росії та яке можна передати Україні.

Abrams 

25 січня президент США Джо Байден заявив, що США планують надати Україні 31 танк Abrams. За характеристиками американська модель дуже схожа на німецькі Leopard 2 (вони навіть мають уніфіковані гармати). Переваги: вогнева міць, значно вища за радянські зразки озброєння, найвища захищеність (і водночас важкість) та сучасні системи управління вогнем. Російські танки T-90 та Abrams вже зустрічались на війні в Іраку, де останні мали суттєву перевагу.

Але одним з недоліків американського танку називають його швидку витрату саме авіаційного палива — це стане технічною і логістичною проблемою. Справа у тому, що Abrams працює на газотурбінному двигуні потужністю 1500 к.с. і оснащений шестиступеневою автоматичною коробкою передач, що зумовлює швидку витрату палива.

Challenger 2

Про готовність передати Україні ескадрон з 14 танків Британія оголосила 15 січня.

Військові називають цей танк британським аналогом Leopard 2 та американського Abrams. Але це не зовсім так: Challenger 2 використовує снаряди, що підходять виключно йому, тоді як Leopard 2 та американські Abrams мають уніфіковану гармату та можуть використовувати одні й ті самі боєприпаси. Одним з унікальних снарядів, що використовують танки Challenger 2, є снаряд HESH. Ось що про цей снаряд писали в експертному виданні Defense Express: «Його особливість в тому, що він «розмазує» по броні чи поверхні укріплення вибухівку, яка детонує і призводить до їхнього руйнування та утворення на зворотному боці сколу. Тобто уламки самої броні вже й уражають внутрішній об’єм танка чи укриття. До речі, розробці саме цих снарядів у Великій Британії був наданий пріоритет після Другої світової, й саме ці снаряди вважались основними для боротьби з радянськими танками».

Наостанок. Цей «Рамштайн» насправді такий визначальний? Як прийняті там рішення вплинуть на бойові дії?

Україні вдалось досягти значного прогресу в отриманні військової допомоги від західних союзників. Країна отримає не залишки радянської техніки з країн Варшавського договору та не застарілі зразки західного озброєння, а передові розробки західного оборонного комплексу. 

Однак питання кількості та швидкості поставок залишається відкритим. Хоча заявлені кількості важко назвати малими, це менше від запиту, який у грудні озвучував головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний в інтерв’ю The Economist. Експерти називають цей «Рамштайн» проривним у плані нових типів озброєння, але не вирішальним за кількісними показниками.

«Все, що заявлено [на передачу Україні] — це, в принципі, один армійський корпус [до 50 тисяч людей + техніка], — розповідає військовий експерт Давід Гендельман. — Як мінімум Україна може наступати на одному оперативному напрямку».

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій