'
Читаєте зараз
Якщо не вийде з F-16. Чи потрібен Україні славнозвісний «бородавочник»: плюси та мінуси

Якщо не вийде з F-16. Чи потрібен Україні славнозвісний «бородавочник»: плюси та мінуси

Ilona Kivva
Автор:
  • A-10 Thunderbolt II — один з найстаріших літаків у ВПС США, який досі знаходиться на озброєнні. 
  • Неофіційну назву «бородавочник» літак отримав за доволі незграбний вигляд, який забезпечує його здатність триматися у небі під сильними обстрілами.
  • Нижня палата Конгресу США підтримала виділення $100 млн, щоб навчити українських пілотів користуватися американськими літаками, зокрема штурмовиками.

США, схоже, готуються передати Україні свої бойові літаки: палата представників вже погодила фінансування для тренування українських пілотів. Наступний крок за Сенатом і президентом США. Очевидним предметом бажань для Повітряних сил України є багатоцільові американські винищувачі F-16 або F-15, але нищити окупантів пілоти будуть і за допомогою штурмовиків A-10 Thunderbolt II.

Заборона розповідає про переваги та недоліки легендарних американських «бородавочників».   


A-10 Thunderbolt II: переваги та недоліки штурмовика

A-10 Thunderbolt II — справжня легенда бойової авіації. Це один з небагатьох штурмових літаків, який вже понад 50 років знаходиться на озброєнні та є одним з найстаріших у ВПС США. З 1977 року було побудовано понад 700 таких авіамашин. Вони ніколи не експортувалися США і використовується тільки американськими військовими, пише Military Today.

Головною зброєю Thunderbolt II є 30-мм семиствольна автоматична гармата GAU-8 Avenger, яка й досі є найпотужнішою серед тих, що встановлюють на літаки. За секунду вона випускає до 65 снарядів. Додатково несе високоточні протитанкові ракети AGM-65 Maverick.

Штурмовики — клас літаків, який призначений для підтримки сухопутних військ навіть під щільним вогнем противника. Саме тому А-10 доволі важка машина, яка має посилений захист. Кабіна пілота захищена від влучень 23-мм гармати титановою бронею. Над задньою частиною фюзеляжу встановлено економічні турбовентилятори з низьким інфрачервоним випромінюванням, завдяки яким A-10 може залишатися придатним до польотів, коли двигун, хвостове оперення чи інші частини не працюють або знищуються. Саме ці функції пояснюють доволі нетиповий як для бойового літака вигляд Thunderbolt II, який через це прозвали Warthog — бородавочник.

Читати більше новин в Telegram

Штурмовики добре зарекомендували себе під час операції «Буря в пустелі» у 1991 році. Під час бойових дій вони знищили 900 іракських танків та 2 000 інших військових машин, а також 1 200 одиниць артилерії, пише Defense Express. Подальше успішне використання штурмовиків під час бомбардувань Літаки також успішно виконували місії у Югославії у 1999 році та в Афганістані з 2001 року.

Водночас у бойової авіамашини є і недоліки, більшість яких пояснюється саме специфікою його вузького призначення — він неуніверсальний.

Експерт з сухопутних сил та артилерійських систем НАТО Томас Тайнер навів кілька суттєвих недоліків «бородавочників»:

  • не може виконувати місії бойового повітряного патруля;
  • не здатен придушувати ППО противника;
  • не має радара, а отже не може нести ракети для ураження цілей поза зоною видимості;
  • діє тільки на малій висоті, а отже у радіусі ураження ворожих ПЗРК та протиповітряних зенітних установок (але він броньований).

Саме ці критерії вкрай важливі для українських пілотів, які діють у зонах ворожих протиповітряних систем та протиракетних систем.

«А-10 буде корисним виключно проти ворога, у якого немає ані повітряних сил, ані системи ППО. Якщо ми відправимо А-10 до України, то їх очікуваний час життя буде меншим, ніж очікуваний час життя російських складів боєприпасів», — вважає Тайнер.

$100 млн на навчання українських пілотів у США: деталі проєкту

Палата представників 14 липня 2022 року ухвалила законопроєкт про оборонний бюджет США на 2023 фінансовий рік, що передбачає збільшення загального фінансування до $840 мільярдів. За даними The New York Times, документ містить поправку, яка стосується виділення $100 мільйонів на навчання українських військових пілотів.

«Війна в Україні є нищівною загрозою для миру, стабільності та демократії не лише у Східній Європі, а й у всьому світі. Ми працюємо разом з партнерами, намагаючись усунути її. Тому ми повинні переконатися, що у нас є сильний законопроєкт», — заявив голова комітету Конгресу у справах збройних сил, демократ Адам Сміт.

Оскільки новий фінансовий рік у США починається з 1 жовтня 2022 року, то й початок тренувань варто очікувати не раніше цієї дати. Проте до цього часу законопроєкт ще має пройти голосування у Сенаті та отримати підпис американського президента.

Не слід плутати ці бюджетні зміни з проєктом закону, зареєстрованим конгресменом-республіканцем Адамом Кінзінгером. Він стосується конкретно програми навчання українських пілотів на винищувачах F-15 та F-16 і не передбачає фінансових питань. До того ж американським парламентом ініціатива ще не розглядалася.

Натомість підтриманий Конгресом документ не містить роз’яснень щодо типів літальних апаратів, на яких американці планують навчати українців. Тож цілком ймовірно, що це може бути не лише винищувальна авіація, а й гелікоптери, БПЛА та штурмовики, зокрема легендарний A-10 Thunderbolt II.

Раніше Заборона розповідала деталі ініціативи конгресменів США щодо навчання українських пілотів, а також про те, які літаки Україна може отримати від США.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій