'
Читаєте зараз
Мабуть, усі вже втомилися вгадувати, яку саме модифікацію F-16 отримає Україна. Але нарешті відома точна модель. Ось як вона посилить ЗСУ

Мабуть, усі вже втомилися вгадувати, яку саме модифікацію F-16 отримає Україна. Але нарешті відома точна модель. Ось як вона посилить ЗСУ

Oleksandr Humeniuk

Наприкінці серпня було ухвалено остаточне рішення про передання Україні американських винищувачів F-16 це підтвердили Нідерланди, Данія та Норвегія. Уже відома конкретна модифікація F-16, на яку можуть розраховувати Повітряні сили України. Який саме літак отримають ЗСУ, чи стане він геймченджером та чи змінить оперативну ситуацію на південному напрямку.


F-16, які отримає Україна, пройшли чимало модифікацій. Ось їхня історія (приготуйтеся, буде трохи важко)

Більшість багатоцільових винищувачів F-16, які планують передати Україні, було виготовлено на заводах компаній SABCA в Бельгії та Fokker у Нідерландах. Виробництво винищувачів F-16 продовжувалося з 1979-го до 1992 року — загалом випустили близько 500 бортів F-16 A/B. Окрім модифікацій, літаки F-16 діляться на серії (або англійською — block). Загалом на виробничих потужностях Нідерландів та Бельгії було випущено три серії літака F-16 A/B: Block 5, Block 10 та Block 15.

У 1988 році у виробництві залишилась тільки серія Block 15 OCU (Operational Capability Upgrade), що і стала основною бойовою одиницею повітряних сил Нідерландів, Бельгії та Данії. Ці літаки були обладнані двигуном F100-PW-220, який належить до американських авіаційних двоконтурних турбореактивних двигунів з форсажною камерою Pratt & Whitney. Також літак оснащений інерціальною навігаційною системою на лазерних гіроскопах, радіовисотоміром AN/ALQ-131 і став носієм ракет AGM-119, AGM-65 та AIM-120 AMRAAM.

До Block 15 OCU належать нідерландські та данські F-16, які модернізували до моделей M6.2 tape та M6.5 tape (детальніше про них — трохи нижче). Що стосується літаків з Норвегії, то наразі достеменно невідомо, яку саме модифікацію отримають Повітряні сили України. Однак судячи з того, що норвежці продали Румунії F-16 моделі M6.5.2, ЗСУ можуть отримати аналогічний літак — майже ідентичний за технічними характеристиками до модифікації F-16 Нідерландів та Данії.

А тепер детальніше: які саме модифікації отримає Україна (і наскільки вони модернізовані)

ЗСУ отримають моделі M6.2 tape та M6.5 tape. 

Більшість літаків F-16, що стоять на озброєнні в Нідерландах і Данії та які планують передати Україні, були включені в програму Mid-Life Update (MLU). З 1989-го до 1997 року Бельгія, Данія, Нідерланди та США створили програму поступової модернізації F-16 ранніх модифікацій та доведення їхніх можливостей до серії Block 50/52. MLU передбачала сім етапів — залежно від кількості пройдених фаз, літаку надавали тип (наприклад, тип 4.0 або 6.5). Найвищим рівнем є M7.2 tape, що наближає літаки перших модифікацій до ще сучаснішої серії — Block 70/72, винищувачі якої належать до п’ятого, найбільш актуального покоління.

Літаки на озброєнні Нідерландів та Данії не мають характеристик п’ятого покоління, проте їх модернізація тривала і після закриття програми MLU. Наприклад, більшість бортів F-16 у Нідерландах продовжували вдосконалювати аж до 2011 року, поки ті не були доведені до рівня M6.2 tape, а данські літаки — до фази M6.5 tape. Саме ці літаки має отримати Україна. 

Серед важливих апгрейдів літака можна виділити такі: 

  • нова система радіоелектронної боротьби від данської компанії Terma Elektronik AS;
  • інтеграція ракет класу «повітря — повітря» AIM-9X, AIM-120D та IRIS-T;
  • інтеграція ракет AGM-88, AGM-84 Harpoon, AGM-65 Maverick (та практично всього спектра авіаційних керованих бомб);
  • модернізація радіолокаційної системи AN/APG-66, що передбачає можливість сканування до 10 цілей одночасно;
  • модернізація кабіни пілота, яка отримала проєкційний дисплей, що значно покращив ситуаційну обізнаність пілота;
  • інтеграція системи Link 16 (тип військової тактичної мережі обміну даними);
  • інтеграція навігаційно-прицільних модулів AN/AAQ-33 Sniper та системи MALD;

Як F-16 змінить ситуацію на полі бою

Скажемо одразу: ЗСУ отримають обмежену кількість літаків, тому F-16 не буде геймченджером.

  • F-16 стане носієм раніше недоступних ЗСУ ракет

F-16 дозволить не лише почати використовувати означені вище типи ракет, що раніше були недоступні Україні, але й суттєво збільшить коефіцієнт корисної дії від використання адаптованих під радянські винищувачі західних ракет (наприклад, ракети HARM, призначеної для знищення ворожих радіолокаційних станцій та систем ППО). Наразі ці ракети використовують за принципом завчасного внесення координат — ще на землі в ракету запрограмовують координати цілі. Перебуваючи в небі, пілот не знає та не бачить об’єкта, по якому запланований удар, — він лише випускає ракету та сподівається, що ворог не вимкне радіолокаційну систему. З F-16 пілоти зможуть ідентифікувати ціль у реальному часі під час польоту.

  • А ще — збільшить радіус ураження ракет та виявлення цілей

Ще одне важливе підсилення — F-16 мають значно більший радіус виявлення повітряних цілей, а також більший радіус ракет, що здатні ці цілі знищувати. Нині радіус дії ракет, установлених на українських МіГах, становить 70 кілометрів — обмеженість дистанції зумовлена авіонікою радянських моделей. З F-16 вона досягне 100–120 кілометрів. Проте вони все одно поступатимуться російським Су-35 з дальністю сканування понад 250 кілометрів. 

  • Й уражатиме низьколетючі повітряні цілі 

Ще один раніше недоступний ЗСУ функціонал, який надасть F-16, — ураження повітряних цілей на низьких висотах, як, наприклад, іранські «Шахеди» чи російські крилаті ракети. Літаки, що нині стоять на озброєнні Повітряних сил України, не мають локаторів для роботи на тлі землі. У коментарі Забороні постійний військовий експерт видання Роман Світан каже, що з F-16 ЗСУ зможуть не тільки збивати низьколетючі цілі, а й уражати російські ракети над територією РФ: «[Наприклад, ракети] Х-101 скидають над Каспійським морем — і приблизно за 50 кілометрів [до території України] ми зможемо збивати ракети там [на території Росії]. Вони навіть не встигнуть зайти на територію України».

  • До того ж F-16 посуне російські гелікоптери від лінії фронту

Одна з головних проблем ЗСУ на південному відтинку фронту — російські гелікоптери Ка-52, які виявляють та уражають важку бронетехніку на лінії зіткнення. Крім того, Росія вже майже пів року використовує крилаті авіабомби для ураження українських сухопутних військ. Більша дальність виявлення та оснащення далекобійною зброєю дозволить F-16 відігнати російську авіацію від лінії фронту. 

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій