'
Читаєте зараз
Японія почала злив води з Фукусіми-1 в океан: чи безпечно це

Японія почала злив води з Фукусіми-1 в океан: чи безпечно це

Ilona Kivva
Автор:

Країна почала скидати в Тихий океан радіоактивну воду, що використовується для охолодження ядерних реакторів, близько 7 ранку (за Києвом) 24 серпня 2023 року. План зливу схвалили у МАГАТЕ за тиждень до того, пише DW.

Процес триватиме 17 днів. Планують скинути спочатку близько 200 або 210 кубічних метрів. Вже від 25 серпня хочуть скидати по 456 кубічних метрів щодоби. Тобто загалом піде 7 800 кубічних метрів. Вся вода була попередньо очищена — її роками зберігали в резервуарах. Значна частина навіть пройшла повторну фільтрацію.

Надлишкові об’єми накопичилися в результаті аварії на АЕС, спричиненої землетрусом у березні 2011 року. Атомникам довелося додатково охолоджувати зупинені ядерні реактори Фукусіми-1, з яких досі виділяється залишкове тепло. Через це щодня утворюється близько 170 т забрудненої тритієм води. Крім того, на території АЕС просочуються дощові та ґрунтові води.

Ємності для зберігання відфільтрованої води вже повністю заповнені. Після фільтрації та очищення від радіонуклеїдів ця вода вважається нешкідливою, саме тому було вирішено злити її в океан. При цьому японська влада пообіцяла, що негайно призупинять операцію, якщо виявляться будь-які відхилення від норми. Пізніше 24 серпня фахівці відправлять човен для збору зразків і перевірять їх на відповідність міжнародним стандартам безпеки.

США та Тайвань підтримали Японію у цьому рішенні, а от Китай і острови Тихого океану активно виступають проти. Вони вважають, що викид може мати широкий регіональний і міжнародний вплив і потенційно загрожувати здоровʼю людей та екосистемі океану, приміром, забруднити радіацією рибу. Китай вже навіть заборонив вилов біля берегів Японії.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій