Яскравий метеорний потік накриє Землю 12-13 серпня: як побачити в Україні
- Метеорний дощ Персеїди проходить щорічно з середини липня до кінця серпня.
- Так званий зорепад викликаний кометою Swift-Tuttle. Наступного разу вона залишить свій слід лише у 2125 році.
- Потік падаючих космічних об’єктів спостерігатиметься лише у північній півкулі Землі.
У пік ‘зоряного’ дощу, що припадає на 12-13 серпня, близько 100 метеорів на годину пролітатимуть повз нашу планету. У 2023 році будуть ідеальні умови, щоб сповна насолодитися дивовижною астрономічною подією: Місяць не затьмарюватиме яскравість метеорного дощу.
Заборона розповідає про видовищне космічне явище.
Зорепад Персеїди 2023: коли краще спостерігати
Щорічно з середини липня у північній півкулі можна побачити метеорний дощ Персеїди. Це одне з найкрасивіших космічних явищ, помітних неозброєним оком: найкраще за ним спостерігати в день піка. У 2023 році розпал потоку припадає на ночі 12-13 серпня, пише NewScientist.
Умови для спостереження метеорного дощу будуть дуже сприятливі: Місяць, що затьмарює явище, освітлюватиметься лише на 10%. На зорепад краще дивитися в місці подалі від великих міст, де мало штучного освітлення. Його буде дуже добре видно в Україні з 23:00 і до 5:30.
Аби побачити зорепад Персеїд, не треба користуватися біноклем чи телескопом: очі зможуть охопити значно більшу площу неба. Кількість падаючих метеорів Персеїд становитиме близько 100 на годину, і всі вони будуть розпорошені смугами по небу. Точка, з якої ніби вилітатиме потік, знаходиться у сузір’ї Персея.
Метеорний дощ: як формується
Метеорний дощ через його вигляд часто ще називають зорепадом. Але це природне явище не має нічого спільного з зірками: спалахи, які видно на нічному небі — це згораючі метеори. Вони летять у потоці різними, практично паралельними шляхами, але з Землі здається, що це зорі, які вилітають з сузір’я та падають.
Після проходження комет в космосі на довгий час залишаються величезні хмари їхніх уламків. Земля постійно стикається з ними, рухаючись по орбіті навколо Сонця. Метеори або крихітні частинки пилу або каміння потрапляють в атмосферу планети з такою високою швидкістю, що одразу згорають, спричиняючи потужні вибухи світла.
Як орбіта комети Swift-Tuttle перетинає земну. Ілюстрація: Space.com
Метеорний потік Персеїди викликаний кометою Swift-Tuttle, яка востаннє пройшла по земній орбіті у 1992 році. Ця хмара пилу з часом зникає і з кожним роком метеоритний дощ ставатиме менш помітним. Наступного разу комета залишить свій слід лише у 2125 році.
Раніше Заборона розповідала про відкриття надмасивних ранніх галактик. Це дослідження може зруйнувати більшість відомих теорій космології.