'
Читаєте зараз
Є швидкий спосіб покарати Росію прямо зараз. Рада має ратифікувати Римський статут

Є швидкий спосіб покарати Росію прямо зараз. Рада має ратифікувати Римський статут

Markiian Oliiarnyk
Гаага
  • Російські окупанти в Україні щодня вчиняють воєнні злочини та злочини проти людства.
  • На міжнародному рівні притягнути Росію до відповідальності може Міжнародний кримінальний суд у Гаазі.
  • Щоб усунути усі перешкоди у роботі міжнародних слідчих, Україна має невідкладно ратифікувати Римський статут.

Від початку повномасштабного вторгнення, яке відбулося 24 лютого 2022 року, російські окупанти щодня вчиняють воєнні злочини, які не мають строків давності. Зокрема вони бомблять цивільні об’єкти, стріляють у мирних мешканців українських міст, використовують їх у якості живого щита, застосовують заборонені види озброєння, знищують культурні пам’ятки тощо. Прокурор Міжнародного кримінального суду (МКС) пообіцяв негайно провести розслідування усіх цих злочинів. Однак Україна досі не ратифікувала Римський статут, а це може створювати суттєві перешкоди у роботі слідчих з Гааги.

Заборона розповідає про ратифікацію Римського статуту Україною, щоб максимально швидко та ефективно покарати російських окупантів за воєнні злочини.


Ратифікація Римського статуту

Низка громадських організацій звернулися до Володимира Зеленського та Верховної Ради України з вимогою невідкладно ратифікувати Римський статут Міжнародного кримінального суду (МКС).

Римський статут — це міжнародний договір, який встановлює функції, юрисдикцію та структуру Міжнародного кримінального суду. Щоб МКС міг повноцінно проводити розслідування щодо вчинення воєнних злочинів та злочинів проти людства, держави-учасниці мають підписати та ратифікувати статут. Україна його підписала ще у 2000 році, але досі не ратифікувала. 

«На сьогодні [3 березня] ми не бачимо жодного логічного аргументу проти ратифікації Римського Статуту і вважаємо, що парламент має його негайно ратифікувати. Це дасть чітке розуміння усім, що рано чи пізно всі міжнародні злочини в Україні будуть розслідувані й винні понесуть покарання», — йдеться у зверненні громадських організацій.

Читати більше новин в Telegram

38 країн зробили найбільший колективний позов в історії МКС із вимогою негайно розслідувати міжнародні злочини російських окупантів в Україні. Прокурор Гаазького суду Карім Хан заявив, що слідство розпочнеться невідкладно і 3 березня направив в Україну спеціальну команду для збирання доказів.

Однак те, що Україна досі не ратифікувала статут, може постійно створювати перешкоди слідчим у розслідуванні й надалі в судовому процесі. Тому ратифікація — дієвий спосіб пришвидшити роботу МКС та притягнути окупантів до відповідальності.

Зеленський також має підписати закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо імплементації норм міжнародного кримінального та гуманітарного права», ухвалений ще у травні 2021 року. «На сьогодні [3 березня] чинний Кримінальний кодекс України не надає чіткого переліку міжнародних злочинів, які вчиняють представники Російської Федерації, що в подальшому створюватиме суттєві проблеми у притягненні до відповідальності винних», — йдеться у зверненні.

Раніше Заборона розповідала про те, як окупанти 4 березня обстріляли Запорізьку атомну електростанцію, а також про те, як діяти у разі ядерної загрози.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій