ЄС готує радикальні санкції: пакет має закрити для РФ чи не всі експортні лазівки
- Наприкінці лютого 2023 року Євросоюз ухвалив 10-й пакет санкцій. Серед іншого, додали у чорний список людей, відповідальних за викрадення з України дітей, а також посилили імпортно-ескпортний контроль.
- Практично одразу Єврокомісія почала підготовку наступного документа. Його розробляли у співпраці з країнами Великої сімки.
- 11-й пакет почали розглядати у ЄС 10 травня. Щоб він набув чинності, його мають затвердити всі 27 держав.
Європейська комісія пропонує остаточно закрити лазівки щодо продажу Росією нафти, а також посилити обмеження на ввезення в країну-терористку товарів, що можуть бути використані у військово-промисловому комплексі. Ембарго зачеплять і треті держави, які допомагають обходити санкції. Так, тільки у Китаї у цьому вже підозрюється вісім компаній.
Заборона розповідає про безпрецедентний пакет.
11-й пакет санкцій проти Росії: основні пункти
Європейський Союз 10 травня 2023 року почав обговорення нових обмежень для Російської Федерації, які були розроблені Єврокомісією у тісній координації з країнами Великої семи (G7), пише Reuters з посиланням на власні джерела.
Переговори, за словами співрозмовників видання, будуть довгими, адже пункти досить радикальні, а згоду по кожному з них мають дати усі 27 країн ЄС. Сам документ поки тримають у секреті, адже у процесі погодження деякі умови можуть викреслити.
Основні моменти вже кілька разів анонсували різні євродепутати, включаючи президентку Європейської комісії Урсулу фон дер Ляєн.
Читати більше новин в TelegramПерсональні обмеження: що змінять у регламенті ЄС
Юрист з питань торгівлі та регулювання ЄС і США Томаш Влостовський, який зараз працює у Брюсселі, розтлумачив їхні наслідки для РФ.
У пакеті, перш за все, пропонується розширити списки людей, що підпадають під персональні обмеження, зокрема, під замороження активів у іноземних країнах. У такому разі так звані чорні списки збільшаться до 1571 особи та 241 організації:
- мають додати 72 людей — це військові, пропагандисти, а також чиновники та інші люди, що причетні до викрадення з України дітей;
- додадуть 29 оборонних підприємств, ЗМІ та банків;
- окремо підуть люди та організації з російського IT-сектору;
- сприяння обходу санкціям стане підставою для персональних обмежень.
Останній пункт, за словами Влостовського, вже був прописаний раніше, однак формулювання вкрай некоректне, що дозволяє поплічникам Росії уникати покарання.
«Формулювання жахливе і виявилося суперечливим, оскільки деякі стверджують, що воно вимагає виявлення порушень санкцій у державі-члені ЄС, перш ніж хтось може отримати обмеження за сприяння Росії. Нове формулювання (сподіваємось) запобіжить цим проблемам і буде більш зосереджене на результаті дій, а не на правовому статусі та намірах», — каже юрист.
КНР та ОАЕ: експортні заборони
Єврокомісія пропонує розширити й експортні обмеження, зокрема, для окремих держав, з яких відбувається ввезення необхідних державі-терористці товарів.
Так, у санкційні списки можуть потрапити компанії з ОАЕ та Китаю, які підтримують російський ВПК. Наприклад, за інформацією Financial Times, принаймні вісім китайських підприємств вже підозрюються у продажі Росії обладнання, яке може використовуватися у зброї.
«Важливо розуміти, що це насправді не повне заморожування активів. Це деякі обмеження, що заважатимуть країнам користуватися винятками щодо заборони на експорт до Росії», — пояснив експерт.
Також до бан-списків додадуться нові категорії товарів. Конкретики немає, але відомо, що це:
- ті, що можуть сприяти військовому та технологічному вдосконаленню РФ;
- сприятимуть збільшенню промислових потужностей країни.
Розглядається можливість заборонити експорт цих товарів і до країн, які сприяє обходу санкцій ЄС проти Росії, однак цей пункт, за словами юриста, навряд чи втілюватимуть на практиці.
«Його використовуватимуть у переговорах із третіми країнами щодо вирівнювання санкцій та співпраці. Майже всі потенційні країни-перевалкові бази, а це Туреччина, Сербія, ОАЕ, Вірменія, Грузія, Казахстан тощо, перебувають у складних відносинах любові й ненависті з ЄС, і я не бачу, щоб Євросоюз хотів їх відштовхнути», — вважає Томаш Влостовський.
Поповняться обмеження і для самої Росії. Відомо, що розширять список заборонених на імпорт товарів, що приносять державі-агресорці прибуток. Ще збільшать обмеження на транзит через РФ того, що вже не можна експортувати у країну. Нововведення пов’язане з тим, що більшість з цих товарів потрапляли у Росію, коли їхали нібито транзитом у Казахстан, Білорусь тощо. Вони просто не доїжджали до кінцевого пункту призначення.
У доповнення можуть також виключити можливість передачі країні-терористці прав інтелектуальної власності та комерційної таємниці, пов’язаної з товарами, експорт яких заборонений. Тобто РФ не зможе не тільки купувати, а й самостійно виготовляти чи вдосконалювати такі вироби.
Нафта з РФ: що пропонує Єврокомісія
Розробники санкційного пакету хочуть ввести додаткові обмеження щодо російських нафтопродуктів. По-перше, мають посилити дотримання заборони на експорт російської нафти та обмеження цін:
- шляхом заборони на вхід суден-порушників у порти та шлюзи ЄС — корабель просто не зможе отримати доступ до портів ЄС, якщо перевозив заборонений вантаж або інакше порушував заборону ЄС на імпорт чи цінову межу. Наприклад, нафту часто переміщують з судна на судно, щоб приховати її походження;
- шляхом закриття трубопроводу «Північна Дружба» — імпорт сирої нафти/нафтопродуктів з Росії заборонений, але є винятки. Один із таких — якщо вони потрапляють до ЄС трубопроводом. Тепер цю лазівку приберуть для Німеччини та Польщі (обидві країни підтримали);
- знімуть заборони з операцій, необхідних для обслуговування Каспійського трубопровідного консорціуму (казахська нафта) — трубопроводи проходять через Росію, тож технічне обслуговування повинно проводитися там. Нові винятки мають на меті зробити це можливим для компаній з ЄС.
Додатково пропонують деякі положення для покращення обміну інформацією між державами-членами, зокрема шляхом обміну інформацією про відмови, запити на авторизацію та дії щодо порушень. також видалять деякі вже існуючі, але неактуальні санкційні обмеження.
«Ми відточуємо вже чинні обмеження і додаємо більше видів товарів до заборони на імпорт, зокрема новітні технології або запчастини для літаків, які йдуть до третіх країн і потім в Росію. Ми продовжуємо робити все від нас залежне, щоб зупинити військову машину Путіна. Наші санкції працюють. Наприклад, ми зменшили наш імпорт з Росії приблизно на дві третини. Це величезний удар по доходах Росії», — сказала під час візиту до Києва 9 травня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.
Раніше Заборона розповідала про деталі санкційних обмежень проти Китаю, які планують ввести у ЄС, а також про те, як саме вони вдарять по найбільшій країні Східної Азії.
Читати більше новин в Telegram