Читаєте зараз
ЄС штрафуватиме країни за відмову приймати мігрантів: як це вплине на українців

ЄС штрафуватиме країни за відмову приймати мігрантів: як це вплине на українців

Ilona Kivva
Автор:
  • Міністри внутрішніх справ держав блоку ухвалили зміни міграційного законодавства. Їх має погодити Європарламент, але це суто формальність.
  • Країнам виділять квоти на біженців: за кожну відмову заплатить по €20 000.
  • Оновлене законодавство має запрацювати з початку 2024 року. 

Реформа міграційної політики ЄС суттєво вплине на Польщу. Об’єднання очікує на велику хвилю мігрантів: з 30 000 людей Варшава має прийняти принаймні 2000. При цьому вона вже опікується понад мільйоном українських переселенців, тож перенавантаження може бути непосильним. Не виключно, що рішення може вплинути на політику щодо біженців з України.

Заборона розповідає про рішення Союзу, а також про те, чим воно загрожує українцям під статусом захисту.


Квоти для біженців: про що домовилися у Євросоюзі

Міністри внутрішніх справ країн-членкинь Європейського Союзу 8 червня 2023 року ухвалили зміни міграційного законодавства. Рішення має ще погодити Європарламент, але очікується, що воно набуде чинності вже з 1 січня 2024 року, пише RMF.

Узгоджені такі зміни, за інформацією The Guardian:

  • безпечні країни — вводиться уніфікована процедура повернення мігрантів. Так, тільки конкретна держава ухвалюватиме рішення про повернення, а не ЄС загалом, як було раніше. Зробити це можна буде, якщо країна безпечна за мірками ЄС;
  • перерозподіл мігрантів по Євросоюзу — для країн будуть визначені квоти — це певний ліміт людей, яких треба прийняти, перш ніж попросити про допомогу в інших держав-членкинь блоку;
  • якщо квота не виконана й умов безпечності для відмови недостатньо, сторона, яка не прийме мігрантів, буде зобов’язана заплати штраф у розмірі €20 000/людину.

У держав буде три варіанти: прийняти мігрантів, заплатити за кожного, кого не впустять або попросити про допомогу у разі перенавантаження.

Читати більше новин в Telegram

Угоду підтримали такі країни, як Франція, Німеччина та Італія, а також де-факто Швеція, яка і була ініціатором. Болгарія, Литва, Мальта та Словаччина утрималися від голосування, а Німеччина, Ірландія, Люксембург і Португалія — загалом згодні з пропозицією, але вважають, що треба зробити деякі виключення для дітей без супроводу. Категорично проти виступили Угорщина та Польща.

«Польща та Угорщина були проти, утрималися: Болгарія, Мальта, Литва та Словаччина. Головуючій Швеції нарешті вдалося переконати Італію, яка найбільше зацікавлена ​​в переселенні. Польща та Угорщина піднімуть це питання на саміті ЄС. Тепер – переговори з ЄП». Твіт журналістки RMF24 щодо рішення про мігрантів ради міністрів ЄС. Скріншот: Twitter

Проблеми з міграцією в Польщі

Річ у тім, що об’єднання очікує на прибуття близько 30 000 нових біженців у 2024 році. У такому випадку на Польщу за квотою припаде приблизно 2 000 людей, однак у країні й так перебуває понад мільйон українських тимчасових переселенців. У випадку відмови доведеться заплатити €40 мільйонів.

«Цей механізм для нас неприйнятний. Ми не можемо пояснити суспільству, яке прийняло понад мільйон біженців війни з України, що якщо вони не приймуть більше зараз, то їм доведеться платити де-факто зі своєї кишені», — сказав заступник міністра внутрішніх справ та адміністрації Польщі Бартош Гродецький.

Оскаржити рішення чи накласти вето країна по суті не може. Річ у тім, що хоч таке право і є, але на раді міністрів питання може бути переголосовано.

Рішення ЄС може негативно вплинути на ситуацію з українськими переселенцями під статусом захисту. Ймовірно, Польщі доведеться обмежити прийом українців, аби укластися у квоту чи скасувати більшість пільг, щоб компенсувати штраф.

Раніше Заборона розповідала про зміни для українців у Чехії, які запрацюють з 1 липня 2023 року. Вони стосуються практично всіх видів допомоги.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій