'
Читаєте зараз
ЄС скасовує безвіз для України? В МЗС прояснили ситуацію

ЄС скасовує безвіз для України? В МЗС прояснили ситуацію

Markiian Oliiarnyk
Флаги Украины и Европейского Союза. Фото: Artur Widak/NurPhoto via Getty Images
  • Європейський Союз готується вилучити Україну зі списку зеленої зони.
  • Але це не означає, що ЄС скасовує безвіз.
  • Тим часом в Україні встановили два добові рекорди — за смертністю та кількістю вакцинацій (дані за 19.10.2021).

Європейський Союз має намір виключити Україну з так званого зеленого списку третіх країн, громадянам яких дозволяється відвідувати ЄС з туристичною метою. Мережею почали ширитися запитання про вплив цього рішення на безвізовий режим між Україною та ЄС.

Заборона розповідає про можливе виключення України із зеленого списку ЄС та пояснюємо, що це означає для українців.


Що таке кольорові списки ЄС

В Європейському Союзі діє кольорова система обмеження вільного пересування, запроваджена з метою запобігання поширення пандемії COVID-19. Ця система передбачає присвоєння кольорових кодів як країнам ЄС, так і третім країнам, для класифікації регіонів відповідно до епідеміологічної ситуації в них. Три кольори — червоний, помаранчевий і зелений — позначають зони високого, середнього і низького рівня ризику поширення коронавірусної хвороби.

30 червня 2020 року Рада ЄС прийняла рішення про поступове скасування тимчасових обмежень на несуттєві (туристичні) поїздки громадян третіх країн в ЄС. Тоді ж був складений перший так званий зелений список країн, щодо яких рекомендується зняти обмеження на туристичні поїздки.

Включення третьої країни до зеленого списку не означає, що її громадяни зможуть перетнути кордон без карантинних обмежень усіх країн-учасниць ЄС, оскільки рішення Ради ЄС має лише рекомендаційний характер. Фактично кожна держава ЄС самостійно вирішує, чиїх громадян пускати до себе і на яких умовах.

Читати більше новин в Telegram

Цей список переглядається кожні два тижні й, залежно від ситуації з рівнем захворюваності на COVID-19, оновлюється. Україна потрапила до списку зеленої зони ЄС 14 липня 2021 року. Востаннє зелений список ЄС переглядався 8 жовтня 2021 року, і Україна ще була у ньому присутня.

Мапа світу з рівнями оцінки ризику захворювання на COVID-19. Дані за 18 жовтня 2021 року. Фото: Центр контролю та профілактики захворювань США

Пояснення МЗС України

Речник Міністерства закордонних справ України Олег Ніколаєнко на своїй Facebook-сторінці пояснив, що формального рішення ЄС про вилучення України із зеленого списку ще не було. Втім, навіть якщо його ухвалять офіційно, то воно не скасує безвізовий режим, а лише впровадить тимчасові обмеження на туристичні поїздки задля протидії поширенню коронавірусу. Також він нагадав, що таке рішення має лише рекомендаційний характер і не встановлює нові правила перетину кордону з країнами ЄС, адже кожна держава-учасниця визначає їх самостійно.

«Остаточне рішення про дозвіл чи обмеження того чи іншого типу поїздок громадян України кожна держава-член ЄС ухвалює окремо на національному рівні. Досвід деяких наших сусідів, які у попередні тижні вже були виключені із зеленого списку ЄС, демонструє, що не слід очікувати тотального закриття кордонів як торік», — зазначив Ніколаєнко.

Навіть якщо ЄС прийме офіційне рішення про вилучення України зі списку зеленої зони, Україна однаково зможе до нього повернутися, якщо епідеміологічна ситуація в країні покращиться.

Ситуація з коронавірусом в Україні за 19 жовтня

Станом на 19 жовтня 2021 року Україна займає друге місце в Європі за кількістю смертей від коронавірусу на 100 тисяч населення (за останні 14 днів), повідомив Юрій Ганиченко, керівник Центру економіки охорони здоров’я Київської школи економіки. 

За його словами, за останні два тижні в Україні було зафіксовано 10,3 випадків смертей на 100 тисяч населення. За цим показником Україну випереджає лише Румунія, в якій було зафіксовано 21,4 випадків смертей на 100 тисяч.

Порівняльна статистика щодо рівня захворюваності та смертності через COVID-19. Фото: Київська школа економіки

«За тиждень кількість госпіталізацій зросла на 21%, смертність — на 17%, а зайнятість ковідних реанімацій наразі становить 65%. Святкові дні вплинули на зниження темпів зростання різних показників, тому потрібно бути готовими, що наступного тижня ми побачимо зворотну ситуацію», — зазначив Ганиченко.

Добова кількість летальних випадків (на 19.10.2021) становить 538 осіб, що є абсолютним рекордом в Україні за весь час пандемії. Втім, було зафіксовано й найбільшу кількість щеплень за добу — 193 069 осіб.

За словами Юрія Ганиченка, збільшення кількості червоних зон спричинило бум вакцинації. Наприклад, у Херсонській області кількість щеплень першою дозою зросла майже вдвічі за тиждень (+91%). Фахівець переконаний, що кількість вакцинацій буде зростати.

Наразі в Україні в червоній зоні знаходяться п’ять областей: Дніпропетровська, Донецька, Запорізька, Одеська та Херсонська.

Раніше Заборона розповідала про регіони України, в яких також можуть впровадити червоний рівень епідеміологічної небезпеки поширення коронавірусної хвороби.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій