Європа готується до нападу Китаю та Тайвань: це позначиться на підтримці України
- Напруженість між Пекіном і Вашингтоном зросла через візит спікерки Палати представників Ненсі Пелосі до Тайбею.
- Влада КНР погрожує застосувати військову силу, заявляючи, що відвідування американцями Тайваню становить загрозу китайському суверенітету.
- Країни-члени ЄС готуються запроваджувати санкції проти Китаю у разі вторгнення на острів. Біль жорсткіші, ніж проти РФ.
Ризик нападу Китаю на демократичний Тайвань залишається дуже високим. Загроза може навіть ще більше зрости, оскільки відносини між Пекіном та країнами Заходу, а особливо США, ще більше погіршилися. На руку Путіну може зіграти китайське вторгнення на острів, оскільки американці та європейці розподілять свою увагу між російсько-українською війною та далеким сходом.
Заборона розповідає про можливу пряму збройну агресію Китаю проти Тайваню на тлі погіршення стосунків китайських комуністів із Заходом.
Загострення між Пекіном і Вашингтоном: реакція ЄС
У Європейському Союзі побоюються, що конфлікт між США та Китаєм через Тайвань може різко загостритися, тому Брюссель уже готується до можливої ескалації, пише Politico.
«У разі військового вторгнення [Китаю] ми дуже чітко дали зрозуміти, що ЄС разом зі Сполученими Штатами та їхніми союзниками застосує подібні або навіть більші заходи, ніж ми зараз вжили проти Росії», — заявив новий посол Євросоюзу у Пекіні Хорхе Толедо.
Європейські лідери неохоче беруть участь у публічних обговореннях тайванського питання, оскільки воно переважно належить до сфери інтересів США. Але якщо Пекін таки зможе втягнути Вашингтон у збройне протистояння, це відчутно вплине як на ринки ЄС, так і на російсько-українську війну. «Ситуація може легко загостритися. У найгіршому випадку увага США відвернеться від України через напруженість у відносинах з Китаєм через Тайвань», — цитує Politico неназваного європейського дипломата.
Читати більше новин в TelegramНа відміну від ЄС, який досі не робить гучних заяв, Велика Британія закликає максимально озброїти Тайвань, попереджаючи, що країни Заходу не мають робити тих самих помилок, як це було зроблено щодо України.
Візит Ненсі Пелосі на Тайвань: чим важливий
Напруженість між Китаєм і США різко зросла у другій половині липня 2022 року через можливий візит спікерки Палати представників Ненсі Пелосі до Тайбею. За даними Financial Times, Китай приватно попередив адміністрацію Байдена, що вважатиме поїздку американської чиновниці на острів формою визнання незалежності Тайваню та шкодою суверенітету та територіальній цілісності Китаю, пригрозивши військовою відповіддю.
На підкріплення серйозності своїх намірів Пекін оголосив про проведення навчань з бойовими стрільбами морського флоту біля акваторіальних вод Тайваню. А 30 липня у мережі почали поширювати фото та відео, як Китай перекидає озброєння у найближчу до острова провінцію Фуцзянь.
Наступного дня, 31 липня 2022 року, на офіційному сайті Ненсі Пелосі з’явився план її азійського турне. Зазначається, що вона очолить делегацію Конгресу і відвідає Сінгапур, Малайзію, Південну Корею та Японію. А ось Тайваню у списку не було.
За даними CNN, попри відсутність у програмі турне, візит таки може відбутися ввечері 2 серпня. Очікується, що політикиня зупиниться у Тайбеї на ніч, а зранку 3 серпня зустрінеться з представниками парламенту Китайської Республіки. Якщо Пелосі таки відвідає Тайвань, це буде перший офіційний візит американської посадової особи на острів з 1997 року.
Пелосі і Тайвань: хроніка подій 2 серпня
Вже 2 серпня тайванські ЗМІ з посиланням на джерела в Тайбеї повідомили, що спікерка точно прибуде на острів близько 16:30 за Києвом. Повідомляється, що вона нібито забронювала 48 номерів у готелі Grand Hyatt.
Зранку того ж дня китайські війська активізувалися у провінції Фуцзянь, а у Південнокитайському морі розпочалися нові масштабні військові навчання. У мережі навіть з’явилися відео, як китайська бронетехніка пересувається пляжами на узбережжі материкового Китаю.
За даними сервісу Flightradar24, американський урядовий літак з Ненсі Пелосі на борту вилетів з Куала-Лумпура удень, а близько 14:00 повернув у бік Тайваню. У ці ж хвилини з’явилися інформація, що сайт президента КР зазнав кібератаки і не відкривався деякий час.
Речник МЗС Китаю Чжао Ліцзянь вкотре пригрозив Вашингтону, що візит Пелосі стане грубим порушенням китайського суверенітету. «Китайська сторона вкотре попереджає американську сторону, що КНР перебуває в стані підвищеної готовності, армія Китаю жодним чином не залишиться байдужим спостерігачем і обов’язково прийме рішучі та дієві контрзаходи для захисту суверенітету та територіальної цілісності», — заявив китайський чиновник.
Після цього у мережі з’явилися відео, на яких китайські війська нібито кудись транспортують міжконтинентальні балістичні ракети DS5b, які здатні нести водневі та ядерні боєголовки на відстань до 15 000 км.
Водночас Збройні сили Тайваню у відповідь на загрозу з боку КНР були переведені до режиму повної бойової готовності. А США, зі свого боку, підігнали чотири кораблі свого флоту на чолі з авіаносцем Ronald Reagan ближче до острова, щоб контролювати ситуацію у периметрі. Американський урядовий борт вказав своїм пунктом призначення аеропорт Тайбея.
Близько 17:00 за Києвом китайські ЗМІ повідомили про закриття повітряного простору Китаю у напрямку Тайванської протоки для цивільних літаків. У небо нібито були підняті винищувачі для патрулювання периметру. А у Тайбеї, тим часом приготувалися до прийому американської політикині, підсвітивши привітаннями найвищий хмарочос столиці Тайваню — Taipei 101.
Близько 17:40 спецборт Ненсі Пелосі пішов на посадку в аеропорт Тайбея. А китайське видання CGTN повідомило, нібито винищувачі Су-35 Повітряних сил КНР перетнули Тайванську протоку і направилися у бік острова, але так і не завадили, попри погрози, спікерці Палати представників успішно приземлитися.
Після прильоту Пелосі написала у Твіттері, що її візит на острів спрямований на взаємну безпеку, економічне партнерство та демократичне управління. «Солідарність Америки з 23 мільйонами жителів Тайваню сьогодні важливіша, ніж будь-коли, оскільки світ стоїть перед вибором між автократією та демократією», — зазначила вона.
Водночас в МЗС Китаю рішуче засудило візит і заявило, що це дає неправильні сигнали силам, які прагнуть незалежності Тайваню. «Ми вживемо всіх необхідних заходів для захисту державного суверенітету та територіальної цілісності, відповідальність за наслідки лежатиме на США та Тайбеї», — йдеться у повідомленні.
Пізніше Міністерство національної оборони КНР оголосило, що проведе військові навчання у водах довкола Тайваню з 4 по 7 серпня. Червоні зони вказані як безпольотні.
Раніше Заборона розповідала про загострення конфлікту між Косово та Сербією через протести проти примусової паспортизації етнічних сербів на півночі частково визнаної республіки.
Читати більше новин в Telegram