Європа та Північна Америка тане від спеки, Азія тоне в повенях
- До кінця липня 2023 року прогнозують подальше підвищення температури по всьому світу — на +1-+5 °C.
- Найбільша спека очікується на Близькому Сході, в південно-східній Туреччині та Іспанії.
- Світ страждає не лише від аномального потепління, а й від рекордних повеней.
Найгарячішим місяцем за останні 45 років став липень 2023 року. На його початку середня глобальна температура вперше перевищила позначку 17°C. Метеорологи попереджають, що до 2050 року близько половини населення Землі зіткнеться з кліматичними змінами.
Заборона розповідає про погодні катаклізми середини літа 2023 року.
Прогноз погоди до кінця липня
Протягом другої половини липня 2023 року у Середземноморському регіоні прогнозуються температури, що перевищуватимуть норму: аномалії становитимуть від +1 °C до +5 °C. У багатьох місцях денні максимуми сягатимуть вище 35–40 °C, а на Близькому Сході та в південно-східній Туреччині — до 45 °C, повідомляє Всесвітня метеорологічна організація (ВМО).
«Температура поверхні Середземного моря також буде надзвичайно високою і сягне 30 °C — це на 4 °C більше нормального середнього значення. Морська спека спричинить міграцію видів і їхнє вимирання, а також розмноження шкідників, що шкодять рибальству та аквакультурі. Надто тепла вода сприятиме стійкій гнітючій вологості в прибережних районах і обмежуватиме нічне похолодання», — зазначають метеорологи.
Спека буде дуже небезпечною та потенційно смертельною через інтенсивність та тривалість. Є висока ймовірність її продовження у серпні. Для людей це означає підвищений ризик теплового удару та надзвичайну пожежну небезпеку. Такі природні умови з кожним роком лише погіршуватимуться: до 2050 року близько половини населення Землі зіткнеться з тепловим стресом влітку.
Читати більше новин в Telegram«Північна Африка також страждає від високих температур: там вони сягнуть від 44 до 49°C. Надзвичайна спека в субтропічних регіонах є основною метеорологічною причиною жаркої хвилі повітря над Середземним морем. А вона, своєю чергою, провокується триваючим сезоном Ель-Ніньйо та глобальними змінами клімату», — пояснюють у ВМО.
Рекордне потепління торкнеться й Америки. Зони ризику на південному заході США включають Каліфорнію, південну Неваду та Арізону. Там максимальні значення температури можуть перевищити 43 °C. У Канаді лісові пожежі б’ють рекорди, продовжують випалювати великі ліси: до середини липня 500 загорянь вийшли з-під контролю. Всього у 2023 році вже згоріло понад 9 млн га — це в 11 разів більше норми.
Велика вода в середині літа-2023: Китай та Індія
Окрім спеки, кліматичні зміни приносять і аномальні опади. Проливні дощі та повені з початку літнього сезону 2023 року спричинили серйозні збитки та загибель людей у кількох частинах світу. У Китаї жертвами сильних злив стали десятки людей, понад 460 000 мешканців регіону постраждали через затоплення.
«В міру нагрівання планети ми спостерігатимемо все більш інтенсивні, частіші та сильніші опади. Це також призведе до сильніших повеней. Багато країн з низьким рівнем доходу до цього не готові: у них майже немає структур захисту, спеціальних попереджень чи інтегрованого управління повенями», — сказав директор відділу гідрології, води та кріосфери ВМО Стефан Уленбрук.
На півночі Індії через розлив річок під час мусонних дощів обвалилися дороги та мости, а будинки знесло течією. За два тижні через повінь загинула понад сотня людей. Сильно постраждав гірський штат Хімачал-Прадеш, а також регіони Пенджаб, Раджастан і Уттар-Прадеш. В Нью-Делі у липні був найвологіший день за 40 років: за добу випало 153 мм опадів. Сезонні дощі по всій країні за півтора місяця принесли на 2% більше води, ніж зазвичай за весь період злив, що триває з червня по вересень.
Раніше Заборона розповідала про відновлення торфовищ у Європі та як це вплине на клімат. Болотяні місцевості — один з найкращих способів боротися з викидами CO₂
Читати більше новин в Telegram