Читаєте зараз
Європа відновить 70% торфовищ: як це вплине на клімат та фермерство

Європа відновить 70% торфовищ: як це вплине на клімат та фермерство

Анастасія Бодюл
  • Розвиток сільського господарства у Європі знищив більш ніж половину болотистих угідь регіону і завдав шкоди кожному третьому виду бджіл і метеликів.
  • Торфовища — один з найкращих способів боротися з викидами CO₂: вони поглинають його вдвічі більше ніж усі ліси.
  • Перетворені на ферми торф’яники мають протилежний ефект: вони виробляють 7% парникових газів континенту.

Повторне заболочення торфовищ спочатку позбавить фермерів великої площі родючих земель, але матиме позитивний ефект у майбутньому. Новий підхід до використання ґрунту зупинить кліматичні зміни та вбереже безліч видів від вимирання.

Заборона розповідає про план, що може врятувати Землю від наслідків людської діяльності.


Законопроєкт про відновлення природи ЄС: у чому суть

Європейський парламент ухвалив закон, що допоможе у збереженні біорізноманіття континенту. До 2030 року всі країни-учасниці Євросоюзу зобов’язуються відновити 30% осушених торфовищ, а до 2050 — 70%, пише Deutsche Welle

«Фермери та законодавці-консерватори в Європейському Союзі виступають проти закону про відновлення природи: вони побоюються масової втрати цінних сільськогосподарських земель, які колись були болотистими угіддями. Їхнє повторне зволоження нібито може призвести до зниження продуктивності та навіть поставити фермерство під загрозу. Проте прихильники закону запевняють, що новий підхід навпаки забезпечить продовольчу безпеку Європи у майбутньому», — зазначають в DW.

Хоча знову зволожена земля не зможе підтримувати такі монокультури, як зернові чи кукурудза, вона сприятиме зростанню інших: деревини, очерету та трави. Замість корів на відроджених пасовищах можна буде вирощувати водяних буйволів. Але повторне заболочування планується лише на половині колишніх торфовищ, для іншої частини будуть використані менш ефективні заходи.

Читати більше новин в Telegram

Реанімація екосистем в ЄС: плюси

За підрахунками Європейської комісії, кожен інвестований у відновлення цих природних ресурсів євро у довгостроковій перспективі принесе у принаймні у 8-38 разів більше для економіки. Але найголовніший результат, якого планують досягнути, — призупинити зміни клімату та зникнення видів рослин та тварин.

«Без відновлених екосистем не буде кліматичної нейтральності. Зміна клімату та втрата біорізноманіття — це одне: ми або виграємо, або зазнаємо поразки в обох. Попри міфи щодо цього закону, переваг для фермерів багато: родючі ґрунти, менший вплив посух, утримання води, захист від запилення», —  написав у Twitter комісар ЄС з питань навколишнього середовища, океанів і рибальства Віргініус Сінкевичюс.

Торфовища: користь

Торфовища — основний вид водно-болотних угідь, вони формуються протягом тисячоліть із залишків мертвих рослин, зберігаючи більше вуглецю, ніж будь-яка інша екосистема. Одна третина всіх органічних речовин планети знаходиться саме в цих болотних місцях. 

У всьому світі торфовища займають близько 3% площі суші, але поглинають майже вдвічі більше вуглекислого газу, ніж усі ліси Землі разом узяті. Європейські торф’яники складають ділянку землі розміром приблизно з Німеччину: більш ніж половина з них зазнали незворотних пошкоджень. 

Кількість осушених торфовищ у Європі. Інфографіка: Deutsche Welle

Коли торфовища осушують і використовують для сільського господарства, вони перетворюються з поглинача CO₂ на ще одне потужне джерело парникових газів. По всій Європі 7% таких викидів є результатом осушення болотистих місцевостей. Це майже стільки CO₂, скільки виробляє уся промисловість континенту.

Раніше Заборона розповідала про податок на коров’ячі гази у Новій Зеландії: близько половини викидів CO₂  у країні припадає на ферми.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій