Євросоюз може використати активи Росії як заставу: як це допоможе Україні
Країни Групи семи та Європейський Союз обговорюють план використання заморожених активів російського Центрального банку як заставу для допомоги у фінансуванні України, пише Bloomberg.
Йдеться про суму у понад $250 мільярдів. Згідно з пропозицією, союзники України можуть продати борг, щоб сприяти відбудові руйнувань. У ЄС вважають, що врегулювання конфлікту згідно з міжнародним правом призведе до зобов’язань Росії платити репарації. Якщо та відмовить, можуть бути висунуті вимоги щодо заморожених активів.
Поки ведеться обговорення, політичне рішення поки не ухвалили.
Група семи пообіцяла змусити Росію заплатити за відновлення України та тримати активи під санкціями замороженими, доки вона цього не зробить. Франція та Німеччина поки що чинили опір варіанту прямої конфіскації заморожених активів через юридичні проблеми та потенційні наслідки для стабільності євро.
План може передбачати створення спеціальної компанії, яка випускатиме облігації з нульовим купоном, забезпечені заставою з можливістю відкликання. Буде встановлена ієрархія застави, яка використовуватиме активи, якими володіє Euroclear, а також банки. Варіант використовувати активи як заставу розглядається як альтернатива цьому шляху. Росія пообіцяла юридично оскаржувати будь-які спроби захоплення активів.
Згідно з фінансовими результатами, переважна більшість санкційних активів знаходиться в бельгійській розрахунковій палаті Euroclear: там додалась сума у €4.4 млрд у 2023 році. Кілька російських компаній оскаржили санкції, тривають судові процеси.