Читаєте зараз
ЄС може ввести податок на надприбуток від російських активів: що на практиці це дасть Україні 

ЄС може ввести податок на надприбуток від російських активів: що на практиці це дасть Україні 

Daniil Tsarevskyi
  • На повоєнну відбудову Україні, за підрахунками, потрібно понад $400 мільярдів.
  • Країни G7, Австралія та ЄС заморозили на своїх рахунках близько €260 млрд активів Центрального банку Росії.
  • 22 січня 2024 року Міністри закордонних справ погодились використовувати оподаткування надприбутків з російських грошей на користь України.

Європейський Союз майже 2 роки від початку війни шукав законний спосіб використовувати російські кошти на користь України. Навіть рішення, яке не потребує конфіскації грошей країни-агресора, стикнулось із критикою всередині ЄС. Стверджується, що воно ставитиме під питання довіру до євро як до міжнародної валюти, а також загрожує фінансовій стабільності блоку.

Заборона розповідає про важкі рішення щодо допомоги Україні в ЄС.

Активи в Euroclear: що пропонують зробити

Міністри закордонних справ ЄС 22 січня 2024 року дійшли консенсусу, стосовно використання заморожених російських активів. Лідери держав схвалили ідею ще восени 2023 року, а у грудні Єврокомісія погодила законний план, як можна використовувати гроші на користь Україні. Так, ЄС не конфіскуватиме активи, але встановить податок на надприбуток від їх використання, пише Bloomberg.

«Щодо заблокованих російських активів, я думаю, я можу сказати, що у нас є політична домовленість щодо завершення роботи на основі пропозиції, яку ми внесли в грудні. Поки що мова йде про доходи, про надприбутки, і я майже впевнений, що це буде завершено найближчим часом. Дискусії триватимуть на рівні послів, але я бачу, що справа рухається. І я рішуче наполягаю на тому, щоб це рішення було прийнято до наступної Ради закордонних справ», — заявив Жозеп Боррель на пресконференції після Ради ЄС із закордонних справ.

Значна частина грошей РФ знаходиться у Бельгії  — це €180 мільярдів. Кошти Центробанку Росії заморожені на рахунках депозитарно-кліринговій установі Euroclear. Компанія інвестує їх, щоб уникнути накопичення фінансових ризиків. Це продукує прибуток, на який і може розраховувати Україна.

Читати більше новин в Telegram

«Активна дискусія точиться навколо процентних ставок … з юридичної точки зору процентна ставка не належить Росії. Тож це не суверенні кошти, строго кажучи. Цей крок [оподаткування] принесе близько 3 млрд євро на рік», — сказав радник президента України Володимира Зеленського Владислав Власюк.

Конфіскація російських грошей: чому досі не зробили

Сума, яка необхідна Україні на відновлення після війни з РФ, за оцінками Світового банку, складає $411 мільярдів. Тоді як ЄС, країни G7 та Австралія заморозили близько €260 млрд активів Центрального банку Росії. Понад дві третини цих грошей заблоковані саме в Європейському союзі.
Рішення ЄС про використання надприбутків дозволяє не чіпати ці гроші, а передаватиме Україні тільки податок з їхнього депозитування. Річ у тім, що країни з різних причин бояться забирати російські активи. Офіційно посилають на юридичні перепони, пише Financial Times.

«Будь-які альтернативи, наскільки б щирими та благородними вони не були, генерують недостатньо коштів і можуть бути виключно як проміжний та досить швидкий варіант зібрати кілька мільярдів для негайних потреб відновлення України. Конфіскація коштів – безальтернативний вихід», — вважає заступниця міністра юстиції України Ірина Мудра.

Однак навіть рішення про оподаткування надприбутків викликало неоднозначну реакцію в ЄС. Європейський центральний банк застеріг від нього, оскільки це може підірвати довіру до євро, а також зашкодити фінансовій стабільності.

«Немає жодних розбіжностей щодо того, що це морально правильно, але питання як[це зробити] дуже важке. Не можна обходити верховенство права. І якщо ви знайдете щось, що є юридично прийнятним, які наслідки це матиме для репутації євро як світової валюти?» — сказав один із європейських дипломатів.

До 2027 року надприбутки з заблокованих грошей зможуть допомогти Україні акумулювати лише €15 мільярдів. Альтернативою є інвестування активів з подальшою передачею доходів від інвестицій в Україну. Проте право власності Росії на основну суму не відрізняється від права на доходи від інвестування. Таким чином, гроші підпадають під великі ризики, бо Росія може оскаржити їх законність.

«Послухаймо експертів у цій темі. Якоюсь мірою, існує зобов’язання відшкодувати шкоду [Україні], але, звичайно, потрібна правова база», — заявив прем’єр-міністр Бельгії, яка 6 місяців головуватиме в Європейській раді, Александр Де Кроо.

Однак навіть якщо поки йдеться виключно про передачу прибутків від оподаткування, це все одно зрушення у питанні заморожених активів. Не виключено, що воно може стати проміжковим етапом перед передачею більших сум вже безпосередньо із заморожених коштів.Раніше Заборона розповідала про рішення США конфіскувати $300 млрд заморожених російських грошей. Ці кошти можна буде використати на відбудову України.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій