'
Читаєте зараз
З 2024 року в школи України повернуть ДПА: відомі умови

З 2024 року в школи України повернуть ДПА: відомі умови

Yevheniia Kostina
  • Державну підсумкову атестацію не проводять з 2019 року.
  • У Законі України «Про повну загальну середню освіту» (зокрема, у статті 17) зазначено лише два предмети (державна мова і математика).
  • У 2024 році ДПА можуть повернути, додавши ще дві дисциплини.

Школярі випускних класів основної школи складатимуть атестацію з чотирьох предметів, серед яких іноземна мова. Ініціатива, яку має ухвалити Верховна Рада в квітні 2023 року, не передбачає російську мову.

Заборона розповідає про законопроєкт № 9046.


Що таке Державна підсумкова атестація

ДПА — випускні іспити, які складають випускники початкової (4 клас), основної (9 клас) та старшої (11 клас) школи, а також професійно-технічних і вищих навчальних закладів I–II рівнів акредитації в Україні. Державна підсумкова атестація проводиться наприкінці навчального року у письмовій формі. Завдання укладаються навчальними закладами відповідно до орієнтовних вимог до змісту атестаційних завдань, затверджених МОН.

Результати ДПА визначаються за 12-бальною шкалою. Отримані оцінки виставляються окремо від річних балів. Результати враховуються при визначенні середнього балу і заносяться:

  • у табель навчальних досягнень (4 клас);
  • до свідоцтва про базову загальну середню освіту (9 клас);
  • до атестата про повну загальну середню освіту (11 клас).

ДПА в 2024 році

Вже в квітні 2023 року Верховна Рада розгляне законопроєкт №9046, повідомив голова Комітету освіти, науки та інновацій Сергій Бабак.

Читати більше новин в Telegram

«Державні стандарти повинні передбачати вільне володіння державною мовою, необхідний рівень математичної компетентності, знання історії України, володіння іноземною мовою (крім мови, визнаної ВРУ державою-агресором або державою-окупантом) всіма учнями закладів освіти, які завершують здобуття повної загальної середньої освіти», — зазначив парламентар.

Якщо ініціативу підтримають і президент підпише закон, він вступить в силу з 1 вересня 2023 року. Таким чином, з 2024 року стане обов’язковим ДПА з чотирьох предметів:

  • украінська мова;
  • математика;
  • історія України;
  • іноземна мова (крім російської).

Це стосується випускників 9 та 11 класів. У Міністерство освіти та науки України вважають, що учні початкової освіти (випускники 4-х класів) з української мови та математики.

У висновку Головного науково-експертного управління зауважено, що процес впровадження потребує більш тривалого перехідного періоду, тобто поновлювати ДПА в 2024 році рано. Адже треба налагодити ефективний учбовий процес, розробити освітні програми або інтегровані курси. Зазначене, зокрема, стосується здобувачів початкової загальної середньої освіти: зараз діти в молодшій школі не вивчають історію України.

Раніше Заборона розповідала про умови вступу у вузи в 2023 році та по складання НМТ.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій