'
Читаєте зараз
За Apple взявся антимонопольний регулятор ЄС: що загрожує техногіганту

За Apple взявся антимонопольний регулятор ЄС: що загрожує техногіганту

Markiian Oliiarnyk
  • Apple не дозволяє конкурентам пропонувати свої власні програми для оплати за допомогою NFC.
  • Єврокомісія готує обвинувачувальний акт, компанії загрожує великий штраф.
  • Розповідаємо про інше розслідування Єврокомісії проти компанії Apple.

Антимонопольний регулятор Європейського Союзу готується офіційно висунути звинувачення компанії Apple за антиконкурентну практику використання технології NFC. Американському техногіганту загрожує штраф розміром 27,4 мільярда доларів.

Заборона розповідає про те, чому компанію звинувачують у порушенні антимонопольного законодавства ЄС та як це вплине на користувачів продукції Apple.


Доступ до NFC в продуктах Apple

Доступ до технології NFC, яка дозволяє здійснювати платежі за принципом «tap-and-go», на усіх пристроях Apple можливий лише за допомогою сервісу Apple Pay. На практиці це означає, що сторонні компанії не можуть пропонувати користувачам продукції Apple свої власні застосунки для безконтактної оплати.

Такі обмеження антимонопольний регулятор ЄС розцінює як антиконкурентну практику і вже готує обвинувачувальний акт, який компанія Apple отримає вже у 2022 році, повідомляє Reuters, посилаючись на анонімне джерело.

За порушення антимонопольного законодавства ЄС Єврокомісія може змусити Apple відкрити доступ до NFC-технології для конкурентів, а також до сплати штрафу розміром до 10% від річного обігу компанії. За даними Reuters, розмір штрафу може сягати $27,4 мільярда, оскільки річний обіг Apple за 2020 рік становить $274,3 мільярда доларів.

Читати більше новин в Telegram

До речі, Apple перебуває під прицілом європейського комісара з питань конкуренції Маргрет Вестаґер ще від червня 2020 року, коли антимонопольний орган ЄС розпочав розслідування проти компанії щодо правил користування сервісами App Store та Apple Pay.

Розслідування Єврокомісії щодо App Store

Розслідування стосовно App Store розпочалося у відповідь на скаргу стрімінгового аудіосервісу Spotify та інших компаній, які звинуватили виробників iPhone в антиконкурентній поведінці. Звинувачення стосувалося двох пунктів:

  • вимоги Apple використовувати власну платіжну систему In-App Purchase (IAP) в мобільних застосунках з комісією 30% з кожної транзакції;
  • заборони розробникам застосунків повідомляти користувачів про альтернативні способи оплати.
Іконка App Store на екрані смартфону. Фото: Ilustration by Jakub Porzycki/NurPhoto via Getty Images

У квітні 2021 року Єврокомісія визнала, що Apple через свою платформу цифрової дистрибуції App Store навмисно обмежувала конкурентів і висунула компанії офіційне звинувачення в порушенні антимонопольного законодавства ЄС.

Що це означає для користувачів?

У разі, якщо компанії Apple не вдасться оскаржити звинувачення Єврокомісії щодо неконкурентного використання NFC-чипу, сторонні компанії, зокрема і банки, отримають можливість пропонувати користувачам продукції Apple свої власні застосунки для оплати через NFC.

Для користувачів це означає, що у них з’явиться вибір, а отже вони зможуть порівнювати функціонал різних сервісів і обирати ті з них, які їм найбільше подобаються. Конкуренція для ринку означатиме, що розробники програмного забезпечення для оплати через NFC намагатимуться постійно вдосконалювати свої сервіси, а також додавати до них максимально можливу кількість корисних функцій у боротьбі за користувача.

Що стосується App Store, тут ефект для користувачів може бути більш відчутним. Через використання єдиної платіжної системи, в якій закладена фіксована комісія розміром 30%, сторонні компанії вимушені або відмовлятися від платежів у своїх застосунках, або підіймати вартість своїх послуг.

Наприклад, аудіосервіс Spotify відмовився від використання системи IAP, оскільки, щоб не втрачати прибуток, вартість щомісячної передплати повинна була зрости з $9,99 до $12,99. Зараз оформити переплату на Spotify для користувачів продукції Apple можна лише через вебверсію сервісу.

Логотип Apple на магазині в Мілані, Італія. Фото: Jakub Porzycki/NurPhoto via Getty Images

Єврокомісія в обвинувачувальному акті до розслідування App Store зазначила, що антиконкурентна поведінка Apple призвела до зростання вартості передплат, що завдало фінансових збитків звичайним користувачам. У разі, якщо Apple не оскаржить обвинувачення антимонопольного органу ЄС, Єврокомісія може змусити компанію знизити розмір комісії, що стягується IAP. А це означає, що вартість послуг від сторонніх компаній може знизитися.

Не лише Єврокомісія взялася за врегулювання правил користування платіжною системою Apple. У вересні 2021 року Південна Корея заборонила великим операторам платформ цифрової дистрибуції, зокрема і компанії Apple, змушувати розробників програмного забезпечування користуватися своїми платіжними системами.

Раніше Заборона розповідала про те, як великі корпорації обманюють кінцевих споживачів, створюючи собі імідж екологічно дружніх компаній, які насправді сильно засмічують довкілля.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій