На початку 2023 року Заборона опублікувала спільний проєкт художниці my_pet_spider та фотографа Гаррі Єфімова, в якому секрети українців під час повномасштабного вторгнення набували візуальної форми через такі ж відверті знімки.
Цього разу про свої переживання Забороні розповіли студенти Львівської національної академії мистецтв. Вісім молодих художників, вісім окремих артпроєктів, в яких досвід пережитої окупації перетинається зі страхами за близьких і надією на майбутнє без війни.
Дарій Федько, 20 років, м. Самбір
Уже перший тиждень війни приніс великий біль і сум у родину моїх сусідів. Це була дуже гарна сім’я. Чоловік — військовий — якраз до [початку повномасштабної] війни пройшов навчання у США та Англії. Їх декількох [його з побратимами], справжніх професіоналів, убили неподалік Києва. Сусідка залишилась з маленьким сином. Скільки сили їй було потрібно, щоб, обіймаючи сина, не плакати, а підтримувати його та вчитися жити далі.
Надія Угорчук, 20 років, м. Надвірна,
проєкт «Мій страх побачити»
Ольга Губа, 20 років, м. Львів
Богдан Ришко, 20 років, м. Львів
Марія Нагорнова, 21 рік, м. Керч
Софія Гребенщикова, 20 років, м. Київ
Вероніка Пешко, 20 років, м. Київ
Анна Кімак, 20 років, м. Херсон
Я ніколи не могла подумати, що можу втратити те, що раніше не цінувала, а вважала звичайними речами. Наприклад, моя дача на лівому березі Херсона. Раніше це було місце зустрічі, тихий куточок, маленький рай. Зараз її розкрали, розбомбили і зрештою затопили. Або табір «Крилатий» в селі Красне Скадовського району, з яким в мене повʼязана купа позитивних, радісних, теплих емоцій. Тепер там не почуєш гімн табору чи дитячий сміх — російські окупанти зробили з нього військову базу, територія якої повністю замінована.
Під час окупації Херсона захопили також і навчальні заклади — додатковий ключ для переманювання на свій бік студентів. Але в душі кожного з нас був дикий страх і нерозуміння: що з нами буде, чи зможемо ми довчитися, чи взагалі залишимось живими?
У квітні 2022 року мені довелося залишити місто. Мої друзі та близькі люди теж розʼїхалися — не те що по всій Україні, а по всьому світу. Тепер єдине, що нас пов’язує, — це інтернет.
Я тікала, сподіваючись, що цей кошмарний сон закінчиться максимум за місяць. Поспіхом не встигла попрощатися з моїми улюбленими тваринами — у нас було дві папужки та кролик. Я лишила їх з бабусею, обіцяючи, що скоро повернусь, але згодом їх не стало.
Мене досі мучать сумні думки, що я не змогла взяти улюбленців з собою.
За день до вторгнення раптово
Наснився мені страшний сон,
Як люди в касках з автоматом
Атакували мій Херсон.
Тепер я більше року бачу
Тяжку реальність за вікном,
Як затопило мою дачу,
Та залишився лиш альбом.
Та й вже не зможу я ходити
В улюблений свій універ,
Нема студентів зараз більше,
Порожньо в корпусі тепер.
Усі поїздки обірвались,
Ну, може, потім пощастить.
Але дитячий рідний табір
Вже в окупації стоїть.
Залишила тваринок вдома,
З бабусей трохи поживуть,
Коли повернусь до Херсона,
Разом їх міцно обійму.
Пробачте мені, я не встигла
Папужок рідних обійняти,
Летіть до гарної хмаринки
Лиш можу вам я побажати.
Завжди за друзями сумую,
Нас розкидало далеченько,
Таких, як ви, знайти не можу,
Хочу зустрітись я скоренько.
Залишилось не так багато,
Бо кожний віре в перемогу,
Яскраве буде в нас майбутнє,
Знайшли ми вірну нам дорогу.