Забруднення Сейму і Десни: на відновлення екосистем підуть роки

Ilona Kivva
Автор:

Якість води у річці Сейм станом на 12 вересня 2024 року покращується, а у Десні рух забруднення сповільнюється, повідомила заступниця Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Олена Крамаренко.

Держводагентство та Держекоінспекція продовжують здійснювати посилений кризовий моніторинг стану вод. Вже відібрано 195 проб води у Чернігівській, Сумській та Київській областях. Забруднення пройшло Десною вже 242 кілометри. За оновленими даними прогнозу Укргідрометцентру, забруднена вода орієнтовно може досягнути Київщини 14-16 вересня. 

«У Київводоканалі створена робоча група з питань реагування на ситуації, що можуть становити загрозу якості води. Фахівці передбачатимуть можливі виклики, пророблятимуть усі сценарії розвитку подій та готуватимуться до них. У випадку погіршення показників якості води у Десні, буде впроваджено технологію посиленого очищення з використанням пилоподібного активованого вугілля, який ефективно усуває органічні забруднення та неприємні запахи», — наголосив генеральний директор Київводоканалу Олег Лисюк.

За допомогою супутникових знімків було оцінено обсяг забрудненої води, яка потрапила у Сейм з цукрового заводу в Курської області  – це близько 5600 тонн. Ця маса за декілька годин знищила весь розчинений кисень у воді, що призвело до наслідків, які останні тижні спостерігалися у Сеймі. При цьому станом на 13 вересня забруднення вже менш концентроване. До Київщини воно дійде ще в меншій концентрації, каже директор УкрГМІ ДСНС України та НАН України Володимир Осадчий.

Водночас, за словами директора Інституту гідробіології НАН України Сергія Афанасьєва, екосистеми річок Сейм та Десна можуть відновитися за 2-3 роки. Він навів приклад з екологічною катастрофою на Дністрі у 1983 році, коли внаслідок прориву грунтової дамби Стебницького хвостосховища, упродовж 500 км річки загинуло все живе. На незарегульованих річках відновлення може відбутися за декілька років. 

Забруднення орієнтовно почалося з кінця серпня 2024 року з річки Сейм, яка є лівою притокою Десни. Причиною став скид викидів від роботи цукровим заводом у російському місті Тьоткіно. Внаслідок цього у річці знизився рівень кисню, як наслідок відбувається мор риб.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій