Читаєте зараз
Задачі спорткара на автобусі: воїн ЗСУ розповів, як працюють пілоти бойових вертольотів

Задачі спорткара на автобусі: воїн ЗСУ розповів, як працюють пілоти бойових вертольотів

Ilona Kivva
Автор:
  • Основна бойова вертолітна міць зосереджена в авіації Сухопутних військ. При цьому у складі ВПС ЗСУ також є гелікоптерні бригади, що з повітря підтримують Сил оборони на землі. 
  • Костянтин — пілот вертольота Мі-8 з бригади ВПС. Він має понад 600 годин нальоту.
  • Льотчик виконував різноманітні місії: від евакуації поранених до ударів по ворогу.

Мі-8, які військові називають ‘вісімками’ — радянські багатоцільові гелікоптери. Вважається, що вони більше пристосовані до транспортних місій, тобто перевезення військ, техніки, евакуація. Однак пілоти Сил оборони України довели, що вони можуть бути ефективною зброєю навіть у поєднанні з некерованими ракетами.

Заборона розповідає про роботу українських вертолітників зі слів капітана Повітряних сил ЗСУ.


Робота на Мі-8: історія льотчика 

Ветеран АТО Костянтин [прізвище не називаємо з питань безпеки] є капітаном ВПС і має понад 600 годин нальоту (більшість з них бойові вильоти). Так, на 2019 рік, будучи лейтенантом, він вже мав солідний наліт годин на ‘вісімці: евакуював поранених на Донеччині, закидав на нуль десантників, перевозив озброєння, розповіла журналістка Анастасія Олехнович.

Капітан ВПС ЗСУ Костянтин біля вертольота Мі-8. Фото: Повітряні сили ЗСУ

Пілот й досі працює на вертольоті Мі-8 (часто називають вісімкою). Це багатоцільовий гелікоптер, який пристосований більше для транспортних, ніж для бойових місій. Однак льотчик виконав на ньому вже понад півсотні уражень по противнику.

Читати більше новин в Telegram

Цікаво! Основна бойова вертолітна міць зосереджена в авіації Сухопутних військ. При цьому у складі ВПС ЗСУ також є гелікоптерні бригади, що б’ють по ворогу з повітря, виконуючи місії по підтримці Сил оборони на землі. 

«Ризик, м’яко кажучи, серйозний і, як не крути, хочеться вижити. Ми використовуємо стрільбу некерованими ракетами з кабрування — досить специфічний і складний маневр. Якщо артилеристи шукають потрібну точку, опору, налаштовують усі показники. Після цього роблять постріл і мають можливість скоригувати наступний, то в нас такого шансу немає, ми приводимо вертоліт у відповідне  положення та відпрацьовуємо. На фінальному етапі у нас менше секунди на прийняття рішення. Дрібна помилка, один невірний рух, непомічена перешкода загрожують катастрофою», — каже Костянтин.

Робота Мі-8. Фото: Повітряні сили ЗСУ

До кожного бойового вильоту пілоти ретельно готуються: вираховують кути похибки, дальність та багато інших параметрів. За період повномасштабної війни їм навіть довелося змінити тактику польотів.

«Раніше ми літали над деревами, а зараз буквально шаркаємо по траві.

З одного боку — це найкраща можливість захистити вертоліт від переносних зенітно-ракетних комплексів і заховатись від радіолокаційних систем противника. З іншого — тони металу, палива та вибухівки, що на швидкості понад 250 км мчать над землею і стають вкрай вразливими для стрілецької зброї. Тож доводиться обирати або-або», — пояснив захисник.

Іноді трапляються і непередбачувані ситуації. Наприклад, якось в момент відвороту від противника вертолітник збив орла. Пташка розбила скло на рівні його обличчя, а на вулиці тоді дощило, але все завершилося добре.

Робота Мі-8. Фото: Повітряні сили ЗСУ

Використання вертольотів у поєднанні з некерованими ракетами, за його словами, часто називають недоцільним. Проте досвід реальних бойових дій довів протилежне. 

«Досвід здобувається у бою. До прикладу, коли визволяли Харківщину, із кількох десятків бойових вильотів у мене не було жодного промаху. Коли отримуєш фідбек, знаєш, що від твоєї роботи спалахує техніка ворога, це дійсно надихає. Ні для кого не секрет, що Мі-8 не має потрібного захисту та маневровості. Це ніби на автобусі виконувати задачі спортивного автомобіля. Віримо, що у найближчі кілька років ми таки пересядемо на щось новіше, а поки що намагаємось максимально ефективно воювати на своїх автобусах», — каже військовослужбовець.

8 серпня 2023 року Костянтин був відзначений орденом «За мужність» ІІ ступеню. 

Раніше Заборона розповідала про українського пілота-аса Ростислава Лазаренка. Під час свого першого бойового вильоту він потрапив під ворожий вогонь, але спрямував російські ракети на їх же бронеколону.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій