ЗАЕС стала для РФ власним ядерним щитом. Що відбувається на станції після майже двох років окупації?
Запорізька атомна електростанція майже два роки перебуває під контролем росіян і являє собою бомбу уповільненої дії: ворог може підірвати станцію зсередини будь-якої миті.
Водночас ще одна нагальна проблема — закінчення терміну експлуатації ядерного палива в реакторах та його вивантаження звідти. На додачу окупанти не допускають до роботи на станції кваліфікованих спеціалістів, які не прийняли російське громадянство та відмовилися підписувати контракт з «Росатомом».
Разом з експертами з ядерної енергетики та безпеки редакторка Заборони Ірина Олійник проаналізувала наслідки російської окупації на ЗАЕС та зʼясувала, які загрози та ризики є сьогодні.
Російська окупація ЗАЕС: які наслідки
Запорізька АЕС перебуває під контролем військ РФ з 4 березня 2022 року. За цей час принципи ядерної безпеки неодноразово порушувалися через:
- обстріли та руйнування інфраструктури станції;
- розміщення там військової техніки, боєкомплектів та зброї;
- мінування обʼєктів на станції та прилеглій території.
Москва використовує найбільшу у Європі АЕС як військову базу та інструмент для ядерного шантажу України та країн-партнерок, стверджує у розмові з Забороною колишній керівник експлуатаційного підрозділу ЗАЕС Олег Дудар. Фахівець був на станції з перших днів російської окупації, забезпечуючи безпеку ядерного обʼєкта. Він підтверджує, що ворог знищував важливу інфраструктуру та тероризував працівників, аби ті погодилися співпрацювати.
«Росіяни підійшли на відстань близько ста метрів до енергоблоків та прохідної Запорізької АЕС і почали обстрілювали навчально-тренувальний центр та корпус прямим наведенням з артилерії, реактивних установок, гранатометів і важкого танкового озброєння, — пригадує Олег Дудар. — Вони вщент знищили ці приміщення. Росіяни гатили і по адміністративній будівлі, де були кабінети керівництва, зокрема головного інженера і директора. В адмінбудівлі також розташовувалось управління мого підрозділу».
Обстріли та блекаути на Запорізькій АЕС: чим це загрожує
Атомна станція була повністю знеструмлена вісім разів. Росіяни цілеспрямовано били з важкого озброєння по лініях електропередач, що зʼєднували АЕС з енергосистемою України, стверджує у розмові з Забороною незалежна експертка з питань ядерної енергетики та безпеки Ольга Кошарна. Останній блекаут на станції стався на початку грудня 2023 року.
«В серпні 2022 року окупанти навмисно сильно пошкодили чотири високовольтні лінії, аби перемкнути ЗАЕС, яка тоді ще виробляла електроенергію, на об’єднану енергосистему Росії. План вже був на станції, але цьому завадила пожежа на ключовій підстанції у Джанкої. Тобто на сьогодні їм досі не вдалося приєднати ЗАЕС до російської енергосистеми», — підкреслює фахівчиня.
З вересня 2022 року станція не виробляє електроенергію, а пʼять із шести енергоблоків перебувають у стані холодного зупину, наголошує експертка. Для повноцінної роботи систем безпеки АЕС необхідно близько 100 МВт електроенергії, які надходять з об’єднаної енергосистеми України. Нині станція отримує живлення з резервних ЛЕП «Дніпровська» та «Запорізька ТЕС — Феросплавна», які постійно перебувають під російським ударом.
Знеструмлення АЕС становить великий ризик для ядерної та радіаційної безпеки, зауважують Забороні експерти. Насамперед це загрожує зупинкою охолодження ядерного палива, зокрема в четвертому енергоблоці, що перебуває в режимі гарячого зупину. У разі блекауту відключаться помпи, які допомагають відводити тепло з активних зон енергоблоків. Таким чином, через кілька годин паливо здатне спалити корпус ядерного реактора, що призведе до потужного радіаційного забруднення.
На випадок блекаутів на АЕС передбачене використання 20 дизельних генераторів потужністю майже 6 МВт кожен, пояснює Олег Дудар. Однак штатний запас дизеля розрахований лише на 10 діб безперервної роботи.
Навіщо росіяни мінують атомну станцію
Згідно з січневим звітом Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), територія Запорізької АЕС залишається замінованою. Вибухівка розташована у буферній зоні між внутрішньою та зовнішньою огорожами об’єкта, а також по периметру.
За словами Ольги Кошарної, на дахах реакторних відділень ворог облаштував вогневі позиції — це видно на супутникових знімках. Росіяни замінували запірні ворота на ставку охолоджувача та бризкальні басейни.
«Росіяни визнали, що замінували периметр станції. Є підстави вважати, що обладнання четвертого блоку також заміноване, — запевняє Дудар. — Інспектори МАГАТЕ подають запит на огляд та перевірку приміщення блоку загалом та обладнання в реакторному відділені зокрема, але їх не пускають. Підрив цього обладнання й трубопроводів першого та другого контуру може спричинити ще більший вибух та критичні пошкодження реактора і активної зони з ядерним паливом».
Термін експлуатації ядерного палива на ЗАЕС спливає
Найближчим часом на усіх шести блоках Запорізької АЕС закінчується шестирічний термін експлуатації ядерного палива.
«Термін експлуатації [палива] вийшов. Далі виробник має сказати, чи можлива експлуатація поза межами. Це складне питання, питання безпеки Європи. Якщо вона неможлива, треба вчиняти дії щодо вивантаження цього палива та його зберігання. Має працювати кваліфікований персонал», — наголосив міністр енергетики України Герман Галущенко.
На чотирьох із шести енергоблоків АЕС використовується паливо компанії Westinghouse, інші два блоки мають паливо російської корпорації «ТВЕЛ». Колишній керівник експлуатаційного підрозділу ЗАЕС Олег Дудар наголошує, що у разі знеструмлення АЕС є великий ризик, що процес вивантаження палива може бути порушений. І це призведе до невідворотних наслідків.
«В умовах роботи лише двох ліній живлення варто враховувати ризик знеструмлення, — пояснює Дудар. — Коли буде відбуватися вилучення касети ядерного палива з реактора в басейн витримки, у разі блекауту може статися падіння касети з паливом. Одне з головних питань — де і як росіяни зберігатимуть відпрацьоване ядерне паливо, адже на ЗАЕС може не бути необхідних умов для цього. Це паливо є власністю України, а також інтелектуальною і фізичною власністю компанії Westinghouse і США, тож його переміщення порушує вимоги МАГАТЕ про нерозповсюдження матеріалу, здатного до поділу».
Паливо та системи Westinghouse на ЗАЕС
Експерт переконаний, що вивантаження палива необхідне, якщо запорізька станція виходитиме на виробничі потужності та знову вироблятиме електроенергію. Однак відновлення електрогенерації на АЕС під контролем окупаційної влади малоймовірне.
«Росіяни технічно можуть вивантажити відпрацьоване ядерне паливо американського виробництва та завантажити у всі реактори матеріали виключно РФ, але на такому паливі реактори працювати не зможуть. На це є технічні причини: на чотирьох блоках встановлені американські системи контролю та керування саме паливом Westinghouse. Тож вони підлаштовані тільки під цього виробника. Також для виходу на виробничі потужності та генерації електроенергії потрібно дуже багато води для охолодження реакторів з басейнів-охолоджувачів. Але цю воду просто ніде брати після теракту на Каховській ГЕС та знищення водосховища», — додає фахівець.
На АЕС не вистачає професіоналів
З 1 лютого 2024 року російське окупаційне керівництво ЗАЕС заборонило доступ до атомної електростанції працівникам, які не отримали російське громадянство і не уклали договір з «Росатомом».
Олег Дудар запевняє: брак кваліфікованих кадрів РФ не зможе замінити фаховим персоналом, який має відповідні ліцензії для роботи на подібних енергоблоках, адже реактори на Запорізькій АЕС сильно відрізняються від російських.
«На станції зараз перебуває близько 5000 працівників. МАГАТЕ відмічає, що це половина від необхідної кількості. Але насправді ключова проблема — це фахове навчання та підготовка персоналу для роботи на ЗАЕС. До окупації в нашому навчально-тренувальному центрі проводилася підготовка всіх ліцензованих спеціалістів. Ніхто, крім цих центрів, не може підготувати кваліфікованих працівників. РФ може позбирати працівників зі своїх АЕС з реакторами РВПК [реактор великої потужності канального типу] та направити туди. Але вони не матимуть жодного юридичного права там перебувати та працювати згідно з міжнародними нормами», — підсумовує Олег Дудар.