'
Читаєте зараз
Загнали в клітку: «Талібан» ввів останнє можливе обмеження для жінок

Загнали в клітку: «Талібан» ввів останнє можливе обмеження для жінок

Ilona Kivva
Автор:
  • Таліби захопили владу в Афганістані у серпні 2021 року.
  • Одним із місій самопроголошеного уряду було повернення жорстких законів шаріату, які не діяли в країні з початку 2000-х років.
  • Більше ніж за рік для жінок ввели цілу низку суворих табу.

Жінкам Афганістану заборонено відвідувати університети, раніше були закриті середні та старші школи. Їх також позбавили доступу до спортзалів, парків та інших розважальних місць.

Заборона розповідає про дискримінаційний указ. 


В Афганістані закрили жіночі університети

Рух «Талібан», що у серпні 2021 року захопив владу в країні, видав указ, яким заборонив жінкам відвідувати університети. Правило впровадили через три місяці після того, як тисячам дівчат по всіх провінціях дозволили скласти іспити для вступу у виші, пише BBC.

У Кабулі 21 грудня жінки влаштували невеликі демонстрації проти дискримінаційного рішення, але їх швидко розігнали силовики.

Ще у 2021 році таліби провели гендерний розподіл у школах та університетах: більшість навчальних закладів зробили суто чоловічими, але певну кількість залишили і виключно для жінок. Однак тепер їх закриють по всій країні.

Читати більше новин в Telegram
Указ Талібану від 20 грудня про заборону жінкам відвідувати університети. Фото: Human Rights Watch/Twitter

За кілька місяців до ухвали рішення владою також були закриті середні школи для дівчат, а ще у 2021 році — старші. 

Організація Об’єднаних Націй засудила наказ, заявивши, що він повертає Афганістан до першого періоду правління талібів, коли дівчата не могли здобути формальну освіту.

«“Талібан” не може розраховувати на те, що він стане законним членом міжнародного співтовариства, поки не буде поважати права всіх в Афганістані. Жодна країна не може процвітати, коли половина її населення стримується», — заявив держсекретар США Ентоні Блінкен.

Що заборонено робити жінкам в Афганістані

Впроваджуючи заборону, «Талібан» діяв за тією ж системою, яку використовував для інших обмежень прав жінок: влада оголосила, що університети закриють тимчасово, нібито для поліпшення рівня викладання. 

Під таким приводом раніше закрили школи, а згодом оголосили, що рішення є постійним. Також у листопаді-2022 жінкам заборонили відвідувати парки, атракціони, спортзали та громадські лазні.

Які ще обмеження діють для жінок в країні:

  • заборонено влаштовуватися на роботу за спеціальностями: інженерія, економіка, ветеринарія, сільське господарство та журналістика;
  • з травня 2022 року жінкам та дівчатам не можна виходити з дому без паранджі — одяг який повністю покриває тіло, залишаючи відкритими тільки очі;
  • з грудня 2021 року заборонено їздити без супроводу чоловіка або близького родича на таксі та в автобусі, а також переміщуватися на відстань, що перевищує 72 кілометри;
  • лікарі не нададуть допомогу жінкам, якщо їх на прийом не супроводжує чоловік;
  • серіали, у яких знімаються жінки, заборонені до показу в країні.

«“Талібан” завершив ізоляцію жінок, зупинивши для них навчання в університеті. Це було останнє, що таліби могли зробити. Афганістан — не країна для жінок, а клітка для них», — сказала BBC професорка і афганська активістка у США Хумайра Кадері.

Раніше Заборона розповідала про зміни в законодавстві Ірану, на які вплинули масові протести. Мітинги спалахнули по всій країні після жорстокого вбивства 22-річної дівчини.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій