'
Читаєте зараз
Загибель друга Залужного поставила питання: як взагалі охороняють керівництво країни? Відповідаємо

Загибель друга Залужного поставила питання: як взагалі охороняють керівництво країни? Відповідаємо

Svitlana Hudkova

За офіційною версією слідства, загибель помічника Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного — майора Геннадія Частякова є нещасним випадком унаслідок необережного поводження з боєприпасом. Проте не в останню чергу причиною трагедії могла стати службова недбалість та халатне відношення до власної безпеки.

Хто має відповідати за трагічну смерть військовослужбовця, чому в Генштабі ЗСУ «розслабились» та про захист перших осіб держави від російських терактів — редакторка Заборони Світлана Гудкова розпитала в службовців зовнішньої розвідки України.


Геннадій Частяков: обставини смерті

Увечері 6 листопада в селі Чайки Київської області від підриву гранати загинув майор Геннадій Частяков. Як виявилося, боєприпас був елементом подарунка до дня народження, який того дня відзначав загиблий.

За словами міністра внутрішніх справ України Ігора Клименка, повернувшись із презентом додому, Частяков дістав подарунковий ящик із гранатами та показав один із боєприпасів 13-річному синові. Коли той почав крутити кільце, військовий відібрав гранату, висмикнувши кільце, що і призвело до вибуху.

Поліцейські визначили колегу-військовослужбовця, який передав цей подарунок. У його кабінеті провели обшук і вилучили дві аналогічні гранати — до тих п’яти, що знайшли в будинку Частякова.

Читати більше новин в Telegram

За інформацією від речниці Міністерства внутрішніх справ Мар’яни Реви, чоловік, який подарував Частякову гранати, зізнався в цьому і сказав, що попереджав колегу про те, що вони справжні. «Ймовірно, загиблий не повірив у цю інформацію», — зазначила вона.

Геннадій Частяков

Наразі правоохоронними органами розпочато кримінальне провадження за фактом загибелі людини та незаконного поводження з боєприпасами. Слідство триває.

Халатне поводження з боєприпасами

Аналізуючи трагічні події, генерал армії України, голова Служби зовнішньої розвідки України у 2005–2010 роках Микола Маломуж вважає, що до загибелі майора ЗСУ призвели службова халатність та певна розслабленість серед військових.

«Коли йде війна, військові помилково вважають, що вони можуть більш вільно володіти зброєю та боєприпасами. Механізми контролю за переміщенням, зберіганням та передачею зброї в державі зараз ослаблені. Хоча навпаки: мали б бути посилені, адже такі порушення призводять до жертв, що і сталося у випадку з майором», — каже генерал.

За його словами, військові порушили норми закону про зберігання, переміщення, недопущення передачі боєприпасів. У цьому випадку відповідальним є не лише той, хто подарував, а й низка людей, які передали ці гранати. Наприклад, начальник складу, часовий або уповноважена особа, яка отримала боєприпаси для застосування на полі бою. Так само відповідальним є той, хто прийняв цей подарунок, знаючи, що там знаходиться.

«Всі ці фактори показові для того, щоби провести профілактичні заходи задля недопущення подібних випадків у майбутньому. Таке халатне поводження з боєприпасами говорить про те, що люди розслабилися. І багато в чому це стосується саме військових, які вважають, що під час війни вони можуть дозволити собі трохи більше. Це не просто халатність, це — злочин», — наполягає Маломуж.

Як охороняють вище керівництво України

Загибель Частякова була нещасним випадком — до такої версії наразі схиляються в правоохоронних органах. Наразі немає підстав говорити ні про замах, ні про російський слід, говорять джерела в поліції в коментарях ЗМІ.

Та не варто забувати, що Україна вже багато років перебуває в стані війни з Російською Федерацією. І для досягнення своєї мети росіяни розглядають можливості для здійснення терактів проти вищого військово-політичного керівництва України. У березні 2023 року начальник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов повідомляв, що кілька разів російські спецслужби намагалися підготувати операції для ліквідації президента Володимира Зеленського.

Як пояснює ветеран зовнішньої розвідки, генерал-лейтенант Василь Богдан, у період воєнних дій завдання номер один для ворога — здійснювати заходи з ліквідації тих, хто безпосередньо впливає на керівництво, управління і здійснює заходи в країні спрямовані на відсіч агресору.

«Напередодні і в процесі війни перед відповідними структурами спецслужб країни-агресора ставиться чітке завдання — здійснення терористичних актів проти вищого військово-політичного керівництва країни, яка піддається агресії. Друге — знищення командного складу збройних сил країни, яка стала об’єктом агресії. Третє — знищення управлінських елементів у тилу, щоб деморалізувати суспільство, створювати хаос та забезпечити остаточну перемогу в процесі агресії», — сказав Богдан у коментарі Забороні. 

За словами Маломужа, забезпечується глибокий комплексний підхід щодо залучення всіх засобів управління державної охорони, які опікуються безпекою перших осіб держави: президента, прем’єр-міністра, голови ВРУ, керівників військових структур та інших.

«Насамперед комплекс заходів спрямований на попередження підготовки таких терактів російськими (і не тільки) спецслужбами. Якщо така підготовка вже ведеться і виявлена нашими спецслужбами, тут йде робота по захисту особи в усіх місцях її перебування: місце проживання, служби, шляхів переміщення з одного пункту до іншого. Усі ці заходи зараз особливо відпрацьовуються», — наголошує генерал.

Принаймні з тієї інформації, яка публічно надається ЗМІ, українські спецслужби спрацьовують добре, вважає Василь Богдан. «Є серйозні викриття російської агентури в різних сферах діяльності та галузях. Багато з них притягнені до кримінальної відповідальності, є акції з недопущення диверсійно-терористичних дій ворога в різних регіонах нашої країни», — каже генерал-лейтенант. Безпека вищого військово-політичного керівництва має пріоритет.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій