'
Читаєте зараз
Загибель військового: у МО України пояснили, чому рідних може сповіщати лише одна структура

Загибель військового: у МО України пояснили, чому рідних може сповіщати лише одна структура

Ilona Kivva
Автор:
  • Командири, побратими, офіційні сторінки бригад не мають повноважень повідомляти про смерть чи зникнення воїна.
  • У випадку тривалої втрати зв’язку з захисником збережіть номер телефону, з якого він\вона вам востаннє телефонували.
  • Не публікуйте у соціальних мережах світлини захисника у військовій формі з локацією останнього місця перебування. Розголос може нашкодити.

Повідомляти рідним про загибель військового або його зникнення офіційно мають право тільки військкомати. Про смерть інформують тільки якщо тіло було знайдено та ідентифіковано. Якщо ж ні, військовий вважатиметься зниклим безвісти. 

Заборона розповідає про оповіщення рідних у разі смерті захисника, а також про те, як шукати зниклих військовослужбовців.


Смерть воїна ЗСУ: хто має сказати родичам

У Збройних силах України є чіткий порядок оповіщення родин у разі загибелі військовослужбовця, розповіла заступниця міністра оборони України Ганна Маляр.

«Родичі не повинні дізнаватись про смерть з інтернету. Правом повідомляти цю інформацію наділені Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки [колишні військкомати].

Не командири, не побратими, не офіційні сторінки бригад тощо. Працівники ТЦК СП мають досвід та спеціально навчені такими комунікаціям», — зазначила вона.

Читати більше новин в Telegram

Якщо тіло захисника\захисниці було знайдено та ідентифіковано, рідним офіційно повідомляють про загибель. Якщо ж ні, вважається, що військовослужбовець_иця зник_ла безвісти за певних обставин. В обліку він буде рахуватися під статусом безвісти зниклий.

«В нас вже був випадок, коли бачили свідки загибель, але тіло не знайшли. Згодом військовослужбовець виявився живим. Тому прохання до всіх: повідомляти коректно статус — загиблий чи безвісти зниклий», — резюмувала Ганна Маляр.

Людина зникла на війні: алгоритм дій

У випадку тривалої втрати зв’язку з захисником перш за все збережіть номер телефону, з якого він\вона вам востаннє телефонували. Наступний крок — зв’язатися з військовою частиною. Це може бути гаряча лінія, безпосередній командир чи командир частини. Там мають пояснити причину.

Якщо повідомлять, що людина зникла безвісти, уточніть:

  • подробиці її останнього місця перебування;
  • обставини ситуації, після якої пропав зв’язок;
  • координати, де був останній раз на зв’язку;
  • за якими координатами був направлений.
Куди звертатися, якщо рідний-військовий у полоні. Дорожня карта Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими 

Далі слід звернутися у військкомат, з якого мобілізували — ТЦК СП. Попросіть перевірити наявність/відсутність повідомлення від частини про підтвердження статусу зниклого безвісти. Якщо немає, зверніться до угрупування (Головні управління Національної поліції області, райвідділки, обласні ГУ СБУ, ГУ ДСНС, ЗСУ, НГУ тощо).

Важливо! Не розповсюджуйте та не публікуйте у соціальних мережах світлини захисника у військовій формі з локацією останнього місця його перебування (зникнення) та вказанням номера військової частини. Розголос може нашкодити.

Далі треба подати в поліцію заяву «Про розшук особи, зниклої безвісти за особливих обставин». У ній вказується максимально повна відома інформація щодо військового та всі відомі обставини щодо місця перебування, особливих прикмет (татуювання, шрами, пірсинг, родимки), речей, які він\вона могли б мати із собою тощо. Також варто здати біологічні зразки для порівняння ДНК-профілів, але цю процедуру можуть призначити тільки правоохоронці на власний розсуд.

Важливо! Не обмежуйтеся суто зверненням у поліцію. Є низка міжнародних організацій, які допомагають з пошуками, наприклад, робоча група Ради ООН з прав людини з питань насильницьких, або недобровільних зникнень. Також можна звернутися у Червоний хрест або скористатися чат-ботами та онлайн-сервісами для пошуку зниклих.

Куди звертатися, якщо рідний-військовий у полоні або зник. Дорожня карта Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими.

Раніше Заборона розповідала про ідентифікацію тіл у місцях масових поховань та пошук рідних за допомогою ДНК-експертизи. ДНК-профілі порівнюють в автоматичному режимі.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій