'
Читаєте зараз
Зловмисник взяв людей у заручники. Заборона пояснює, як діяти тим, кого він захопив, їхнім родичам і журналістам

Зловмисник взяв людей у заручники. Заборона пояснює, як діяти тим, кого він захопив, їхнім родичам і журналістам

Hanna Belovolchenko

За останні два тижні в Україні виникли три терористичних загрози. 21 липня в Луцьку озброєний чоловік захопив рейсовий автобус і 12 годин тримав у ньому заручників. За два дні у Полтаві підозрюваний у викраденні авто, якого намагалися затримати правоохоронці, взяв у заручники поліцейського. А 3 серпня у Києві чоловік захопив банк і погрожував вибухівкою — з ним у приміщенні перебувала представниця установи. Редакторка Заборони Ганна Беловольченко поговорила з експертами та розповідає, як діяти у таких ситуаціях.

Мене захопили в заручники. Що робити?

Головне, що треба розуміти: паніка — ваш основний ворог. Людина, яка перебуває у стані сильного стресу, погано контролює свої дії, емоції, а це може викликати агресію з боку злочинця.

Уважно слухайте вимоги зловмисника й виконуйте їх. Якщо він вимагає лягти на підлогу чи перейти в інші приміщення — так і робіть. Не намагайтеся чинити опір, бо це може розізлити нападника.

Якщо зловмисник не сказав усім заручникам розійтися в різні боки, тримайтеся групи і спробуйте розчинитися в ній. Для цього не робіть різких рухів, не галасуйте, не привертайте до себе додаткової уваги.

Паніка — ворог. Але як її уникнути в ситуації, коли ти заручник?

Спочатку чітко проаналізуйте ситуацію: де ви перебуваєте, чи ви поранені, хто довкола, чи озброєний злочинець. Це дасть вам змогу відчути себе в просторі. Далі сконцентруйтеся: спробуйте подумки полічити або згадати вірш, який колись вчили напам’ять. Аби нормалізувати серцебиття, глибоко вдихайте і видихайте. Видих має бути довшим за вдих.

Намагайтеся запам’ятати зовнішність зловмисника, його голос, одяг тощо. Це допоможе, по-перше, тримати увагу, не підпадати під вплив паніки, а по-друге, коли вас звільнять, ви зможете надати свідчення правоохоронним органам.

Не виявляйте агресії до зловмисника ні рухами, ні мімікою, не треба кричати, що він чинить неправильно, що він поганець тощо. Це лише роздратує нападника.

У заручниках не лише я, а й мої друзі та родичі. Краще триматися поруч?

Ніколи не демонструйте, що серед заручників є люди, особливо близькі для вас. Це додатковий привід для нападника маніпулювати вами. Намагайтеся «загубитися» з-поміж скупчення людей.


Для підготовки матеріалу ми поговорили з головним управлінням СБУ у Києві та Київській області, медіаексперткою та тренеркою з безпеки ІМІ Іриною Земляною та спеціалісткою з дослідження психічного здоров’я громадської організації Development Foundation Мартою Пивоваренко.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій